REKAPITULACE: Co s sebou přinesl rok 2016?

 

Rok 2016, který se chýlí ke konci, byl nabitý událostmi. Energetický regulační úřad představil kritizovaný návrh nové tarifní struktury, z GE Money Bank se stala Moneta Money Bank, úroky hypoték klesly na historické minimum a v účinnost vešla novela zákona o spotřebitelském úvěru. A to není zdaleka všechno. Vydejte se s námi na vzpomínkovou exkurzi, v níž vám připomeneme nejdůležitější údálosti, které se letos udály na poli financí, energetiky či telekomunikací.

rok 2016Co s sebou přinesl rok 2016? 

Rok 2016 byl na důležité události, které se promítly či teprve promítnou do života spotřebitelů v Česku, poměrně bohatý. Ačkoliv jsme vás o většině z nich jsme již informovali, přinášíme vám nyní, krátce před přivítáním letopočtu se sedmičkou na konci, přehlednou rekapitulaci toho, co všechno se letos událo.

 • LEDEN

Energetický regulační úřad (ERÚ) představil návrh na změnu stávající tarifní struktury, podle níž se vypočítává cena za regulovanou složku elektřiny. Navrhovaný systém počítal s tím, že se do plateb za elektrickou energii do větší míry než reálná spotřeba elektřiny promítne velikost jističe jednotlivých odběrných míst. Plány ERÚ ovšem narazily na nebývalou vlnu kritiky. Odpůrci návrhu tvrdili, že by takový systém nebyl spravedlivý, neboť by poškodil chataře a osaměle žijící důchodce. Přidaly se i ekologické organizace, které se domnívaly, že by nový způsob účtování domácnosti nemotivoval k šetření elektřinou. Nevole veřejnosti vedla k tomu, že předsedkyně ERÚ Alena Vitásková rozpustila expertní tým, který návrh vypracoval, a vyrazila na konzultace s veřejností. V srpnu pak ERÚ zveřejnil svou novou vizi tzv. vyváženého tarifního systému.  

elektrické vedeníDočkáme se v příštím roce vyváženého systému účtování energií? 

 • ÚNOR

Harvard Kennedy School, která je součástí prestižní Harvardovy univerzity, zveřejnila studii, v níž predikovala soumrak bankovek s vysokou nominální hodnotou. Argumentem pro postupný zánik vysokých bankovek je fakt, že se finanční transakce v posledních letech stále více přesouvají do digitální sféry, a tak existence papírových peněz s velkou hodnotou přestává mít smysl. Hotovost, jejíž původ nelze ve srovnání s digitálními financemi tak snadno dohledat, se často stává doménou nelegálních obchodů či teroristických organizací. Česká republika by se tak výhledově mohla rozloučit s bankovkou v hodnotě 5 000 korun, na níž je vyobrazen první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Byli byste ochotni dát bankovce, která není v běžném platebním styku příliš rozšířena, sbohem?

 • BŘEZEN

Vítězem již tradiční a mezi bankami nepříliš oblíbené ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek se stala platba za zadání příkazu či změny trvalého příkazu přes internetbanking. Na dalších místech se pak umístily poplatky za vedení účtu zemřelého klienta (po dobu dědického řízení), výše poplatku za vklad na účet na přepážce, který provádí třetí osoba, a poplatky za autorizační SMS či platba za dotaz úřední osoby. Cílem veřejného hlasování je finanční instituce přimět k tomu, aby nesmyslné platby zrušily, což už se v minulosti několikrát podařilo. A pro jaký poplatek byste hlasovali vy?

 • DUBEN

Šestá největší banka na českém trhu GE Money Bank oznámila, že se z ní od 1. května stane Moneta Money Bank. K přejmenování banku vedly jednak vlastnické změny, ale také vstup na burzu. Pro milion českých klientů banky, která kromě jiného získala nové logo, se ovšem nic zásadního nezměnilo, byli pouze nuceni si zvyknout na její nové jméno. To vzniklo inspirací antickou bohyní Monetou, která podle římské mytologie bděla nad pamětí a vzpomínkami. V jejím chrámu se podle pověstí razily mince, a tak se její jméno v mnoha jazycích stalo základem pro slovo označující měnu či peníze.

bankovní pobočkaGE Money Bank se stala minulostí. 

 • KVĚTEN

Od konce dubna, respektive začátku května začaly u všech tuzemských operátorů platit snížené ceny roamingu, tedy plateb za mezistátní mobilní služby. Vedlo k tomu nařízení z Bruselu, které se promítlo do všech členských států Evropské unie. Pozitivní změnu uvítali především ti, kteří se po návratu z dovolené každoročně obávali vysokých účtů za telefon. A protože dobrých zpráv nikdy není dost, dočkají se v roce 2017 Evropané v rámci Unie úplného zrušení poplatků za volání. Lidé si tak budou moci více užívat pobytu v zahraničí, aniž by museli řešit ceny volání.

 
Stále hledáte ideální tarif? Třeba vám pomůže naše srovnání!
 • ČERVEN

Česká národní banka (ČNB) zveřenila své závazné doporučení, kterým od října zamezí získávání 100% hypoték. Letošní rekordně nízké úroky u úvěrů na bydlení totiž způsobily hypoteční boom, kdy o hypotéku žádali i klienti, kteří by dříve měli problém na ni dosáhnout. Cílem omezení ze strany ČNB bylo zabránit tomu, aby se lidé dostávali do finančních potíží. Úvěr na 100 % hodnoty zajištěné nemovitosti, který sice není příliš častým jevem, byl totiž pro domácnosti rizikovější než hypotéky s nižším LTV. A klienti, kteří již disponují určitými úsporami, jsou pro banky důvěryhodnější, a tak mohou hypotéku získat za výhodnějších podmínek. Centrální banka proto finančním institucím nařidila, aby maximální LTV snížily na 95 % hodnoty nemovitosti, od dubna 2017 pak bude následovat další pokles na 90 %. 

 • ČERVENEC

Během prázdnin, které tradičně bývají označovány za nepříliš vzrušující „okurkovou sezonu“ plnou dovolených, táborů a dalších dobrodružství v přírodě, jsme pro vás připravili návod, jak bezpečně využívat veřejné Wi-Fi sítě, abyste i na zahraniční dovolené mohli bez obav surfovat na vlnách internetu. Cestovatelům jsme poradili, které mobilní aplikace jim mohou usnadnit výpravy do cizích krajů. A těm, kteří se rozhodli strávit léto v České republice, jsme přinesli tipy na výlety a další zábavné rodinné aktivity, bez nichž se správné léto zkrátka neobejde.

mapa světaPřinesli jsme vám tipy, které se na zahraničních cestách nikdy neztratí. 

 • SRPEN

Druhý prázdninový měsíc jsme si posvítili na fenomén Pokémon GO, který zachvátil doslova celý svět. Chytali jste animované příšerky i vy? A stačil vám na lov váš datový limit? Pro rodiče malých školáků jsme připravili přehled účtů pro děti a představili jsme vám novinku v podobě předplacených karet, které vašim potomkům pomohou nahradit klasickou kasičku a peněženku a zároveň je naučí základům bezhotovostních plateb. Rodičům kromě toho přinesou přehled o tom, za co jejich ratolesti utrácejí své kapesné. Také jsme vás seznámili s novým produktem společnosti O2, který dostal název Předpladenka.

 • ZÁŘÍ

První podzimní měsíc začala tranformace energetického giganta RWE. I u něj, podobně jako tomu bylo v případě Moneta Money Bank, došlo k přejmenování. Z RWE se stala společnost innogy. Na nový název, který se netradičně píše s malým počátečním písmenem, si muselo zvyknout na 1,7 milionu českých klientů společnosti, pro něž se jinak nic zásadního nezměnilo. Samotné jméno vzniklo spojením anglických slov Innovation, Energy a Technology, která by měla vystihovat budoucí směřování firmy.  Nové označení dostaly i jednotlivé produkty innogy. Už jste si na innogy zvykli, nebo společnosti stále říkáte RWE? V září také Česká republika oslavila „stříbrnou svatbu“, tedy neuvěřitelných 25 společných let, s mobilními telefony.

 • ŘÍJEN

Hned na počátku října zaskočila české i slovenské klienty ZUNO Bank nepříjemná zpráva. Banka totiž oznámila, že se z českého i slovenského trhu stahuje. Vedl ji k tomu fakt, že se sni po několika letech působení na tuzemském a sousedním trhu nedokázala vymanit z výrazné finanční ztráty. Banka, která svými službami, způsobem komunikace a přístupem cílila především na příslušníky mladých generací, ubezpečila své klienty, že se rozhodně nemusejí obávat případných ztrát či zablokování finančních prostředků. ZUNO Bank zároveň oznámila, že její bankovní aktivity a stávající zákazníky postupně převezme česká Raiffeisenbank, která patří pod stejnou nadnárodní finanční skupinu.

české bankovky a minceKlienti ZUNO bank o své peníze nepřišli, přesto je zpráva o zániku banky nepotěšila. 

 • LISTOPAD

Jak jsme již zmínili, rok 2016 probíhal ve znamení rekordně nízkých úroků u hypotečních úvěrů. V některých případech dokonce úroková sazba klesla pod 1,8 procenta. Zatímco si Češi sjednávali hypotéky jako diví, finanční analytici si lámali hlavu a neodvažovali se predikovat, jak se situace bude nadále vyvíjet. Na konci listopadu však první banky oznámily skokové navýšení úroků. Co je k tomu vedlo? Pravděpodobné je, že se na jejich rozhodnutí podílela novela zákona o spotřebitelském úvěru, která vstoupila v účinnost na počátku prosince. Úprava zákona má totiž za úkol poskytnout vyšší ochranu spotřebitelům, a tak umožňuje například snadnější předčasné splacení hypoték. Tato opatření mohou bankám přinést nevítané ztráty, které si musí vykompenzovat například právě navýšením úrokových sazeb.

 
Zajímají vás aktuální úrokové sazby u hypoték? Není problém, rádi vám je prozradíme.
 • PROSINEC

Na počátku prosince se pozornost veřejnosti soustředila především na důsledky každoročního cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, jímž se stanovují ceny energií pro následující rok. Od 1. prosince 2016 zároveň vstoupila v účinnost dlouho očekávaná novela zákona o spotřebitelském úvěru. Jejím cílem je posílit práva spotřebitelů a vnést do finančního sektoru transparentnější pravidla, a proto přidělala celé řadě finančních institucí vrásky na čele. Na úvěr či hypotéku od prosince rozhodně nedosáhne každý, banky a další společnosti budou mít povinnost mnohem důkladněji prověřit bonitu potenciálního klienta a snadnější bude i předčasné splácení půjček či hypoték. V důsledky novely by tak mělo ubývat lidí, kteří se dostanou do dluhového kolotoče, a tak se marně snaží vytloukat půjčku ještě nevýhodnější půjčkou.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4