Sheldonův koutek 8. díl: Rekuperace vzduchu, vlaky a ekologická energie

 

Sheldona záliba ve vlacích provází diváka seriálem Teorie velkého třesku a slouží jako zdroj různých zápletek, zvratů a vtipných scének. Pro někoho představuje vlaková doprava prazvláštní a cizí koncept, nepřehledná nádraží plná uspěchaných lidí, zdánlivě náhodná čísla vlaků, linek, nástupišť a kolejí. Jiní považují vlaky za každodenní rutinu. My bychom vám ale rádi řekli o zajímavém fenoménu, který by mohl vyřešit nestabilitu obnovitelných zdrojů. Věděli jste, že při cestě tramvají z Barrandova pomáháte šetřit energii?     

rekuperace vlaky 

 

Systém rekuperace brzdné energie se využívá i u výtahů, kde ty stoupající jsou částečně poháněny těmi jedoucími do nižšího patra. Dále se s ním setkáte i v metru, protože se neustále rozjíždí a zase zastavuje, takže velkou část jízdy vlastně brzdí.

 

Řeč je o rekuperaci. V dopravě se zjednodušeně jedná o proces, kdy elektromotor vozidla přepne na generátorický režim a začne přeměňovat kinetickou energii na elektřinu. Tu vrací do sítě, nebo ji ukládá do baterie. K tomu dochází, když nabírá stroj příliš vysokou rychlost a musí tudíž brzdit. V Praze se s takovým úkazem můžete setkat na tramvajové trati směrem na Barrandov. Zde musí stroje závratně stoupat, zatímco protijedoucí potřebují brzdit. Tramvaje cestující směrem dolů tu díky rekuperaci částečně pohánějí ty, co se snaží vyjet nahoru. Podobně například funguje železniční trať vedoucí z norského Narviku do švédské Kiruny. Vlaky plné železné rudy jedou z kopce a do sítě vrací velké množství elektřiny, která dále putuje i do okolních domů. 

Kdo dodává elektřinu do domu vám?Srovnat dodavatele

Budou vlaky pohánět svět?

Problém solární a větrné energie je v tom, že někdy vítr fouká a slunce svítí, ale vyprodukované množství elektřiny není v ten konkrétní moment potřeba a jindy je to zase přesně naopak. Co s tím? Stabilní dodávku nyní zajišťují neekologické elektrárny, ale v budoucnosti by řešením mohla být právě rekuperace brzdné energie vlaků. Skupina ARES se snaží prosadit tento systém v Nevadě, kde by vlak poháněný přebytečnou energií měl vystoupat i s těžkým závažím na kopec a následně, v momentě, kdy je nedostatek elektřiny v síti, se zase vydal nazpátek. Zbytek by už zařídila gravitace spolu s rekuperací. Jednalo by se o jednoduché řešení ke komplikovanému problému uchovávání energie z čistých a obnovitelných zdrojů. Prozatímní návratnost se pohybuje kolem 80 %

K vyrovnání sítě jsou dnes využívány i baterie. Jedna taková úschovna energie vznikla v Kalifornii po masivním úniku plynu v kaňonu Aliso. Výroba lithiových baterií je ovšem nákladná a jejich životnost poměrně malá. Na jejich zlepšování se ovšem neustále pracuje.
 

Podobná vodní elektrárna hrála velkou roli ve sporu mezi Teslou a Edisonem, o čemž si můžete přečíst v jednom z minulých dílů našeho seriálu.

 

Analogickým způsobem funguje i vodní elektrárna Dlouhé stráně v Hrubém Jeseníku. Zde je voda čerpána do vysoko položené nádrže v době, kdy je přebytek elektřiny v síti. Když naopak nastane nedostatek, voda je spouštěna do spodní nádrže přes turbínu a problém je vyřešen. Úskalím těchto vodních elektráren je, že ne všude mohou být postaveny. Velkou část Nevady přeci jen pokrývá vyprahlá poušť. Výstavba železnic by měla být méně náročnou a univerzálně dostupnou variantou.

Rekuperace vzduchu u vás doma

Rekuperace se dnes skloňuje i v mnoha domácnostech. Tentokrát ale nejde o zpětné získávání energie z brzdění vlaku. Jedná se o systém větrání. Lidé dnes zapomínají větrat nebo nechtějí „topit pánu Bohu do oken“, což vyvolává u mnoha nových i starých domů po rekonstrukci problémy. Neodvětrávání dobře zatepleného a utěsněného prostoru vede k vyššímu podílu oxidu uhličitého ve vzduchu, vysoké vlhkosti, vzniku plísní a mnohdy i zdravotním obtížím. Rekuperační systém využívá „zužitkovaného“ vzduchu, který vypouští ven z domu, k ohřevu čerstvého vzduchu proudícího zvenčí do interiéru. Tomu se říká zpětné získávání tepla.

Neplatíte za energie a vytápění moc?Chci ušetřit

rekuperace vzduchu 

Rekuperační systém může zároveň fungovat jako filtr proti prachu, pylu, hmyzu a dalším nečistotám, co by vám jinak do domu nalétaly spolu s čerstvým vzduchem. Tuto schopnost ocení hlavně těžcí alergici. Logicky z toho ovšem vyplývá, že je nutná pravidelná údržba

Výhody a nevýhody rekuperace vzduchu

  • zvýšení kvality vzduchu, méně alergenů
  • stabilní teplota a vlhkost v domě
  • menší ztráta tepla
  • finanční úspora za vytápění
  • brání vzniku plísní 
  • vysoké pořizovací náklady
  • s výstavbou se musí počítat při plánování domu či rekonstrukce
  • pravidelná údržba
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6