SERIÁL 2. díl: S anarchokapitalistou Urzou o crowdfundingu

 

„Demokracie je diktát většiny menšině. Stát vytváří sociálně slabé, místo aby je chránil. Nechme lidi, ať si na volném trhu sami určí, co chtějí a co nechtějí,“ hlásá anarchokapitalista Urza, který na vydání své knihy, její propagaci a šíření libertariánských myšlnek vybral pomocí crowdfundingové kampaně na portálu Startovač a v kryptoměnách téměř 2,7 milionu korun. Jak se mu to povedlo? A co je to vlastně ten anarchokapitalismus? To vše se dozvíte v rozhovoru.

 

Anarchokapitalista Urza se již přes 10 let zabývá rolí státu ve společnosti. Na toto téma napsal knihu, první svého druhu v České republice, stovky článků, natočil řadu videí, diskutuje a přednáší v Paralelní Polis, ve školách i na různých konferencích. Se svou snoubenkou vede Institut Ludwiga von Misese a též je členem předsednictva spolku Svoboda učení.

1) Kdy jste se poprvé setkal s postoji a myšlenkami anarchokapitalistů? Jaká byla Vaše první reakce na tento myšlenkový směr? A jak se postupem času Váš názor měnil? 

 S anarchokapitalismem jsem se setkal asi před deseti lety; ten myšlenkový směr mi tehdy připadal naprosto nesmyslný, má reakce byla zcela odmítavá. Začal jsem se s anarchokapitalisty přít a oponovat jim. Abych mohl vyvracet jejich argumenty, dal jsem se do studia děl jejich myslitelů i kritiků. Po nějaké době jsem se rozhodl napsat text, v němž bych ukázal, proč anarchokapitalismus nemůže fungovat tak dobře jako stát; analyzoval jsem, hledal informace, přepisoval, škrtal… až mi z toho vyšel článek s veskrze opačným vyzněním. Myslím, že od té doby sám sebe označuji za anarchokapitalistu. 

2) Pokud byste měl v jedné větě vysvětlit někomu neznalému, co je to anarchokapitalismus, jak by zněla? 

 Anarchokapitalismus je myšlenkový směr založený na svobodě, vlastnických právech a principu neagrese, podle kterého bychom neměli iniciovat útočné násilí či narušovat něčí vlastnictví. 

3) Na jaký popud jste se rozhodl vydat o takovém tématu knihu? Co je jejím cílem? Věřil jste, že najdete čtenáře? 

 Na dané téma jsem napsal bezmála tisíc textů; pak mou snoubenku napadlo, že bych mohl některé z nich revidovat a vydat knižně. Cílem je vyvolat veřejnou debatu o potřebnosti a především etice státních zásahů. Věřil jsem, že kniha najde čtenáře, ale nenapadlo mě, že jich bude tolik; jen v předprodeji se prodalo několikanásobně více výtisků, než jaký jsme původně plánovali celý náklad. 

4) Z jakých zdrojů jste při psaní knihy čerpal? Jak dlouho Vám trvalo knihu sepsat a připravit do finální podoby, která šla do tisku? Pomáhal Vám s tím někdo? Jakým způsobem? 

 Při psaní jsem čerpal z mnoha materiálů, které jsem nastudoval během dlouhých let. Pokud bych měl zmínit autora, který mě nejvíce ovlivnil, pak jde o Murrayho Newtona Rothbarda. Sepsání knihy mi trvalo léta, ač jen poslední rok jsem pracoval s cílem vytvořit knihu. Pomáhala mi spousta lidí, kteří jsou v knize zmíněni; nejvíce ze všech má snoubenka Tereza Sladkovská, jež je zároveň oficiální vydavatelkou, navíc to byl celé její nápad, ale též mé kamarádky designérka Veronika Opatrná, korektorka Kateřina Linhardtová, Rosalie Stříbrná, která silně ovlivnila mé celkové uchopení toho tématu, a desítky dalších lidí. 

 
TIP: Neprošvihněte křest Urzovy knihy, který se koná 1. března 2018 v Paralelní Polis. Všechny informace najdete ve facebookové události >>

5) Jak trnitá byla cesta ke spuštění kampaně na Startovači? Co všechno jste musel zařídit a jak dlouho to trvalo? 

 Bylo především třeba mít téma a napsat knihu. Pak jsme s Terezou vymysleli odměny pro přispěvatele a prostě jen poprosili lidi, aby nám dali peníze. Až teď zpětně vidím, že za tím, jak udělat dobrý crowdfundingový projekt, stojí hodně teorie a marketingu, což jsem ale nevěděl, nestudoval a nerozumím tomu; vlastně mi to došlo až poté, když za mnou začali chodit lidi a ptát se na rady, jak se dělá crowdfunding, o čemž však skoro nic nevím. 

6) Jakým způsobem jste si vybíral agenturu, která bude Váš projekt mediálně propagovat? 

 Projekt ve fázi crowdfundingu nepodporoval nikdo, prostě jsme jen požádali lidi, aby nám poslali peníze. Když jsme vybrali tolik, rozhodli jsme se využít služeb mediální agentury Saurusmedia k propagaci anarchokapitalismu v médiích. Proč právě je? Přes rok se účastním panelových diskusí a přednáším o anarchokapitalismu v rámci jednoho z programů Paralelní Polis, což je svobodný prostor, ve kterém se spojují společenské vědy, moderní technologie a umění. Agentura Saurusmedia se Polis stará o PR a mně se jejich práce líbila, tak jsem se na ně obrátil. 

 

7) Skrze crowdfundingovou kampaň se snaží peníze získat nespočet lidí. Máte tušení, proč byl Váš projekt tak úspěšný? 

 Protože anarchokapitalismus je dobrá myšlenka a anarchokapitalisté chápou, že je-li žádoucí, aby něco vzniklo, mělo by si to na sebe vydělat na volném trhu. 

8) Kromě na Startovači jste vybírali také v kryptoměnách, nejvíce peněz jste získali díky Bitcoinu, jehož cena letos rostla přímo raketově. Jak celkově vidíte budoucnost kryptoměn (cenu, uplatnění, rozšíření atd.)? 

 Věřím, že kryptoměny jsou peníze budoucnosti. Státy dnes skrze banky ovládají peněžní systém, v důsledku čehož utlačují a okrádají všechny držitele měny, kterou je pod hrozbou násilí nutí přijímat, vést v ní účetnictví a platit daně. Kryptoměny představují volnotržní alternativu ke špatným státním penězům. 

 

9) Kniha bude co nevidět na světě. Křest je naplánován na březen tohoto roku. Jaká je další meta? Jak chcete anarchokapitalismus šířit dál?

 Rozhodně ano; kniha je pouze prostředkem k šíření té myšlenky, psal jsem ji ve volném čase, není to má práce ani podnikání, nevydělávám si tím. Co dál? Snažím se dostat anarchokapitalismus do médií, pokračuji v přednáškách a se snoubenkou tvoříme videa, píšeme další knihu.

10) Jak vypadá Váš den? Co tak běžně děláte? Čemu se nejvíce věnujete? A naplňuje Vás vše, co děláte? 

 Poslední dobou se vlastně věnuji jen anarchokapitalismu, což mě rozhodně naplňuje, vzal jsem si na to teď dlouhé volno v práci; jinak se živím jako programátor, což mě baví. Už roky je anarchokapitalismus mou téměř jedinou volnočasovou aktivitou; naštěstí se mu mohu věnovat se snoubenkou, která je v tomto ohledu též aktivní, takže máme možnost být spolu a zároveň dělat to, co považujeme za důležité.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 14