Nejlepší investice? Do sebe sama

 

Jeden moudrý muž kdysi řekl: „Investuj hlavně do sebe, do dětí a do nemovitostí.“ Údajně stačí mít dvě z těchto tří věcí a člověk si už nějak poradí. Nemovitost je logicky střecha nad hlavou, ale může sloužit i jako slušný základ pro pasivní příjem, nebo jako velká jednorázová finanční injekce do rozpočtu. Dobře vychované a vzdělané děti vás podrží v nouzi a ve stáří se o vás postarají. Jenomže co s tou zvláštní poslední položkou? Co všechno obsahuje? Jak má člověk správně investovat sám do sebe? 

sebevzdělávání 

Většina online rádců, motivátorů a návodů, jak se stát finančně nezávislý, radí svému publiku investovat do sebe sama. To se jednoduše řekne, ale mnohem hůře realizuje. Způsobů, jak vhodně do sebe sama investovat je mnoho. Říkáte, že si to nemůžete dovolit? Představíme vám několik způsobů, jak pracovat levně na sebezdokonalování. Věřte, že se to vyplatí.

Do 40 let pracuj na svém jméně, od 40 let nech své jméno pracovat za tebe.

Vybudujte si jméno

Jedním z vašich cílů by mělo být, aby vás předcházela reputace. V dobrém slova smyslu. Pokud si dokážete udělat ve svém oboru jméno, bude vám nadále dobře vydělávat. Režisér natočí několik skvělých filmů a příště se bude mluvit o tom, že už zase na něčem pracuje, co to bude, kdo tam hraje a zaručeně na něj do kina půjde fůra lidí. Uvědomte si, jak přistupujete k filmům, ve kterých nehraje žádný slavný herec a jak k těm, kde se i třeba jen ve vedlejší roli objeví váš oblíbenec. To samé platí od teď i pro vás. Vaší vizitkou je hlavně vaše práce.

 

Je to nepříjemné, neprofesionální, ale bohužel natolik podprahové, že to málokdo umí potlačit. I když se vědomě snažíte nikoho nesoudit dříve, než ho doopravdy poznáte, dřímají ve vás neznámé podněty, co si neuvědomujete. Víte, proč je vám kolega nesympatický? Nemá náhodou stejné jméno jako ten nepříjemný učitel ze střední, co si na vás zasedl?

 

Možná je to neviditelný podpis, ale na všem, co uděláte, je vyryté vaše jméno. Odvádějte dobrou práci a buďte hrdí na to, co děláte. K dobrému jménu se sluší mít i odpovídající povahu. Buďte vlídní, přátelští a chápaví. Určitě jste slyšeli historku o tom, jak pán spěchá na pohovor, vrazí do kolemjdoucí a počastuje ji několika nevybranými výrazy. Jakmile dorazí na výběrové řízení, s hrůzou zjistí, že žena je součástí komise.

Snažte se, aby vás i kolemjdoucí brali za úctyhodného člena společnosti. Takže neopomíjejte pravidlo, že šaty dělají člověka. Na prvním dojmu stále velmi záleží, a právě váš vzhled o vás stále hodně vypovídá. Nechte si zdarma poradit módní expertkou a kosmetičkou nebo si zaplaťte profesionální kurz stylistiky. 

Zamyslete se, co by o vás řekl spolupasažér nebo kolega, kterého jen potkáváte sem tam na chodbě. Co byste chtěli, aby o vás řekl?

Nešetřete na svém zdraví

Nemá cenu hnát se za vysněným cílem finanční nezávislosti, když si přitom uženete nějakou blbou nemoc. Vnímáte někdy, jak se celebrity náhle zhroutí, totálně se vykašlou na svou profesi a utečou k nějaké jiné, co vůbec nedává smysl? Tomu se říká syndrom vyhoření. Mají ho často doktoři, učitelé nebo právníci. Dbejte tedy nejen na svůj zevnějšek, ale hlavně na svou psychickou a mentální pohodu. Začněte meditovat, procházejte se pravidelně po lese, cvičte, tančete, zkrátka si najděte koníček, co vás zrelaxuje a pomůže vám soustředit se na to, co je skutečně důležité. Vyzkoušejte již dnes Jacobsonovu progresivní svalovou relaxaci. Uvolníte tělo i mysl a nic vás to nestojí. Nezanedbávejte pravidelné prohlídky u doktora a zubaře.

Sebevzdělávání

 

Nezapomínejte, že pokud vy něco umíte, můžete s tím pomáhat ostatním. Vytvořením vlastního online kurzu můžete získávat nepravidelný příjem do kasičky i vy. 

 

A jsme konečně u té skutečné dřiny. Bez práce totiž prostě a jednoduše nejsou koláče a tudíž ani finanční nezávislost. Jestli si myslíte, že po škole se na učení už vykašlete, tak jste na omylu. Po dokončení studií totiž to skutečné vzdělávání teprve začíná. Školou se ale inspirujte. Je nutné mít vytyčené cíle, měřit svůj postup k jejich naplnění a hodnotit svůj pokrok. Co byste chtěli umět? Tančit, vytvářet aplikace, šermovat, vařit, vystupovat nenuceně, hrát golf nebo upcyklovat? Na internetu už o tom určitě někdo natočil několik návodných videí a napsal spousty stránek textu.

Nechcete koukat pořád do počítače? Máte nejradši, když vám někdo látku vysvětluje přímo? Podívejte se po vzdělávacích a kulturních centrech ve vašem městě. Často nabízí speciální kurzy a workshopy. Pokud vám nevyhovuje jejich nabídka, najděte si kurzy ve svém okolí.

Kurzy ve vašem okolí

Říkáte, že na to nemáte čas? A cestujete do práce? Využijte audioknihy. Neradi posloucháte někoho předčítat? Stáhněte si edukativní aplikaci do telefonu. Koukáte ve volném čase na zahraniční seriály? Vyzkoušejte je s cizojazyčným dabingem. 

Rozšiřujte si neustále obzory. Pokud můžete, cestujte. Poznávejte nové lidi a naslouchejte cizím názorům. Vyměňte pár hodin u televize za rádio nebo zajímavý podcast.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2