ŠETŘÍME DOMA: Na dovolené si půjčte skútr a plaťte kartou

 

Přemýšlíte, jak ušetřit na dovolené? Přinášíme vám sedmičku lákavých tipů, které zajistí pohodové dovolenkové dny. Který je váš favorit?

Šetříme na dovolené 

Dovolenková edice našeho seriálu pokračuje. Nyní už víte, jak můžete ušetřit cestou na vysněnou dovolenou. Jenže i samotný pobyt něco stojí. To máte jídlo, suvenýry, zábavu a mnoho drobností, které nám cvrnknou do nosu během našich dovolenkových dní. Jak ale uchránit naše peněženky od velkých náletů? Máme sedm drobných, ale účinných rad, jak si dovolenou užít, ale po návratu nezplakat nad útratou.

1. Využijte výhodnější kurz

Při platbě kartou bývá většinou kurz výhodnější, než když si peníze směníte v české směnárně. Podívejte se, jak je na tom vaše banka oproti směnárnám. Výhodněji? Nic neřešte, rozměňte si spíše jen symbolickou částku a vše plaťte bezhotovostně.

TIP

Přečtěte si náš podrobný článek o tom, jak platit v zahraničí. Zjistíte, kde se vyplatí karta a kdy hotovost.

 

2. Auto nechte stát, půjčte si skútr

Máte chuť objet celý ostrov? Namísto auta si půjčte skútr. Je s ním daleko více zábavy, navíc vás vyjde na zhruba třetinovou cenu oproti čtyřkolovému dopravnímu prostředku. Využít můžete i městskou hromadnou dopravu, nebo dokonce bezplatné hotelové autobusy, které klienty rozváží po okolí. U těch lepších hotelů je najdete.

3. Volejte přes internet

Přestože možná máte levný roaming, můžete ušetřit ještě daleko více. A to tehdy, máte-li na hotelovém pokoji Wi-Fi připojení. Připojte se a zavolejte svým blízkým díky internetové službě Skype. Nebude vás to stát ani korunu a vaši blízcí budou mít jistotu, že jste naprosto v pořádku.

4. Nakupujte v malých obchůdcích mimo letovisko

Přímo v turistickém centru bývá jídlo zbytečně drahé. Když si najdete menší obchůdek mimo hlavní letovisko, narazíte i na poloviční ceny.

Šetříme na dovolenéZ Řecka přivezte svým blízkým olivy, ne laciné cetky. 

5. Nad suvenýry přemýšlejte

Je milé přivézt svým nejbližším malý dárek, ale vyhněte se kýčovitým suvenýrům, které se po chvíli stanou lapači prachu. Třpytivé sošky zálivu, ve kterém se koupete, nebo robustní klíčenky s nápisem destinace nakonec skončí zapadlé v šuplíku. Zkuste raději přivézt tradiční potraviny, které se v našich končinách v podobné kvalitě těžko najdou. Bývají navíc cenově výhodnější než předražené kýče. Ideální jsou třeba:

  • olivy z Řecka,
  • baklava z Turecka,
  • víno z Francie,
  • klobásy z Německa,
  • sýry ze Švýcarska.

6. Tržiště navštivte až večer

S pozdním odpolednem klesají ceny ovoce a zeleniny na místních tržištích. Můžete si tak nakoupit stále dobré plody za téměř zlomek ceny. Stejně výhodně můžete nakoupit třeba i v obchodech a restauracích, kde jsou dostání „take-away“ jídla. Pochutnáte si a ušetříte.

7. Památky zkoukněte zadarmo

Rádi navštěvujete památky? I to může zamávat s dovolenkovým rozpočtem. Vstup do velkých evropských turistických objektů vyjde na 10 – 15 eur, někdy dokonce i více. Přitom některé z nich lze zhlédnout zcela zdarma. Typicky to bývá jeden den v měsíci, ve státní svátek dané země či jeden den v týdnu. Podívejte se, jestli se to netýká i těch míst, na která máte „zálusk“.

Samozřejmě existuje celá řada dalších tipů, jak mít finance i v létě pod kontrolou. O další sedmičce z nich si přečtete už v příštím díle našeho seriálu. Tentokrát z českých luhů a hájů. Těšíte se?

TIP

A ostatní tipy jak ušetřit znáte?

Přečtěte si další díly našeho seriálu ŠETŘÍME DOMA!

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3