ŠETŘÍME DOMA: Myčka nádobí ušetří vodu i čas
- Článek
- Zveřejněno: 29.5.2015|
- Autor: Silvie Olbrichová |
- Kategorie: Energie - Elektřina
Mytí nádobí je každodenní součástí běžného dne. Ne každý si ale musí máčet ruce v teplé vodě se saponátem. Vše za něj jednoduše vyřídí myčka nádobí. Také o ní přemýšlíte? Měli byste, ušetříte!
Ještě před časem byla myčka nádobí součástí těch „lepších“ rodin, dnes se však stále dostává i do kuchyní nás, obyčejných smrtelníků. Mylnou představu o tom, že spotřebuje mnoho vody a energie, má ale i v dnešní době mnoho lidí. Na co mít myčku, když máme vlastní ruce? Třeba proto, že vám pomůže skutečně ušetřit peníze.
Běž umýt nádobí = chovej se neúsporně
Postup při umývání nádobí vypadá u mnoha domácností naprosto totožně – zapneme kohoutek, nastavíme správnou teplotu vody, nalijeme na houbičku kapku saponátu a pod tekoucí vodou začneme umývat. Jenže to je nejméně úsporné. Pod rukama nám proteče 15 až 40 litrů v závislosti na době mytí a množství špinavého nádobí. A v případě, že umýváme každý den třeba třikrát, můžeme spotřebovat až 120 litrů.
O trochu úspornější je varianta, že si napustíte dřez, kápnete do něj trochu saponátu a špinavé nádobí do něj ponoříte. Pak ho jen lehce opláchnete vodou. Spotřeba v takovém případě je přibližně 15 – 18 litrů při dřezu naplněném do ¾.
Vlož to do myčky a běž si hrát
Věděli jste, že ...
Myčky nádobí mohou při správném používání ušetřit až 60 % vody.
Myčka nádobí samozřejmě šetří čas, který byste jinak museli věnovat ručnímu mytí. Zvlášť tehdy, je-li vás v domácnosti více, to není zanedbatelná chvíle.
Jak je to ale s množstvím vody a elektrické energie? Velmi dobře, shodují se odborníci. Na jeden cyklus spotřebuje myčka přibližně 10 až 12 litrů podle typu modelu. Výhodou je navíc to, že kolikrát ji stačí zapnout 1× za 1 – 2 dny, takže úspora oproti mytí v malém dřezu hned povyskočí klidně i o několik desítek litrů vody denně. Obecně se říká, že provozní náklady jsou o třetinu nižší v porovnání s mytím pod tekoucí vodou, a to i po započtení elektrické energie. Kolik vody i elektrické energie přesně myčky spotřebují a na kolik peněz vás to vyjde, se můžete podívat v testu myček na porovnávacím webu arecenze.cz.
TIP | Komu se mytí v myčce vyplatí nejvíce?Myčku ocení asi nejvíce vícečlenné domácnosti, které jsou mnohdy schopny naplnit myčku za jeden oběd. V případě, že žijete sami a máte málo nádobí, je vhodnější opláchnout talíř s příborem v ruce, než čekat celý týden na naplnění myčky. A umývat v ní jen tři hrníčky a dva talíře je jednoduše neekonomické. |
Myčka a úspora: Znásobte množství ušetřených peněz!
Mít myčku ale není všechno. Je třeba ji využívat efektivně, abyste zvýšili úsporu na maximum. Proto vám přinášíme 8 jednoduchých tipů, jak na to.
- Nakupujete myčku? Zkoumejte energetický štítek a zvolte co nejúspornější kategorii – nejlépe A+++.
- Ptejte se po průměrné spotřebě vody. U malé myčky je vhodné do 3 080 litrů, u větší myčky do 3 360 litrů ročně.
- Zkoumejte třídu účinnosti sušení a zvolte opět tu nejnižší třídu.
- Nezapínejte poloprázdnou myčku, ale pokuste se ji vždy zaplnit.
- Využívejte ekonomické programy. Moderní myčky je běžně nabízí.
- Pokud nemáte silně špinavé nádobí, postačí vám program na 50 °C. Ušetříte až 30 % elektřiny.
- Nezapomínejte pravidelně čistit filtr myčky.
- Neoplachujte nádobí před vložením do myčky, je to zbytečné.
TIP | Už jste četli předchozí díly našeho seriálu?
|
Další články, které by Vás mohly zajímat

