ŠETŘÍME DOMA: Školní potřeby kupujte s rozvahou a využívejte akcí

 

Kolik průměrně utratíme ročně za výbavu do školy a lze s touto částkou nějak hnout? Připravili jsme pro vás 10 jednoduchých tipů, díky kterým neutratíte za školní pomůcky zbytek výplaty.

Školní pomůcky 

Škola volá. Toto sousloví nemají rádi jen školáci, ale ani jejich rodiče. Každoročně je totiž stojí kolikrát i pěkných pár tisíc, které je třeba investovat. Podle průzkumu ČTK utratí na začátku školního roku v průměru od 2 000 Kč až do 3 500 Kč v závislosti na tom, zda vybavují prvňáčka, či starší dítě. Chystáte se také vystartovat do obchodu a nakoupit pro svého malého Einsteina potřebné palivo v podobě školních pomůcek? Přinášíme 10 jednoduchých tipů, jak při nákupu ušetřit.  

1. Nekupujte bezhlavě vše

Není nutné, abyste naplnili nákupní koš až po okraj sešity, pravítky, obaly, pastelkami a voskovkami. Nad nákupem školních potřeb přemýšlejte a v případě, že jdete nakupovat společně s vaším školákem, nenechte se svést jeho nevinným pohledem žadonícím o vše, co uvidí. Není třeba, aby měl tři různé sady pastelek, dvacet sešitů navíc nebo dva sáčky na cvičky, i když jsou tak hezké a ostatní jim je budou závidět. Stejně tak není nutné pořizovat předražené psací potřeby, na které běží v televizi reklamy. Stejně dobře poslouží i levnější.

2. Udělejte doma revizi

Ještě než vytáhnete paty z domu, podívejte se, co všechno se skrývá v zásuvkách stolů, ve skříňkách nebo co lze použít z minulého roku. Není třeba kupovat každý rok úplně fungl novou výbavu. Mnohdy postačí starší pouzdro oprat, pastelky ořezat, koupit nové náplně do pera. A je to.

Školní potřebyPastelky stačí jen ostrouhat a slouží zase na další sezónu 

3. Nad sety školních potřeby přemýšlejte

Obchodníci často lákají na velké sety školních potřeb, ve kterých najdete vše, co váš školáček potřebuje. Staly se hitem letošních nákupů. Přesto někdy nevyjdou úplně lacině. Ještě než po jednom z nich sáhnete, si zjistěte, zda se jedná opravdu o výhodnou nabídku a ne jen předraženou „srandu“.

Mobil školákovi? Jedině s výhodným tarifem!Srovnání tarifů

4. Počkejte na seznam potřebných školních pomůcek

Nevíte přesně, co bude vaše ratolest potřebovat a nechcete toho kupovat zbytečně moc? Není třeba odhadovat, většina učitelů dává na začátku září svým žákům přehled, co budou v daném školním roce skutečně potřebovat. Vyplatí se proto pořídit jen základní výbavu a zbytek dokoupit až se seznamem v ruce.

5. Sáhněte po kvalitních věcech

Ne vždy je dobré hledět jen na cenu. Levné pastelky či voskovky vám sice v první chvíli ušetří pár korun, ale později zjistíte, že to kup roku opravdu nebyl. Lámou se, a tak v konečném důsledku utratíte více, než kdybyste hned na začátku koupili kvalitní výbavu. To stejné platí i u školní tašky. Bezpodmínečně sáhněte po kvalitě, i když to znamená připlatit si pár stovek navíc. Vybírejte tu, která má pevná záda, bytelnou konstrukci, hodně vnitřních i vnějších kapes a zároveň je i pohodlná a lehká pro vaši ratolest.

TIP

Aktovky s kreslenými hrdiny mohou omrzet

Kvalitní aktovky a batohy vydrží delší dobu, proto vybírejte nadčasové kousky. Aktovky s kreslenými hrdiny vaše dítě bude bavit rok, ale další už možná ne.

 

6. Nenechte se zlákat kreslenými hrdiny

Sešity, pouzdra i obaly na cvičky opatřené postavičkou oblíbeného hrdiny jsou vždy dražší. Tučná přirážka tak může mnohonásobně zvýšit konečnou cenu školního nákupu. Zkuste se s vaším školákem proto dohodnout na kompromisu. Kupte mu spíše drobnosti s oblíbenou postavičkou – pouzdro, pastelky, gumu či pár sešitů. Ne komplet celou výbavu.

7. Porovnávejte ceny

Supermarkety a hypermarkety se předhánějí, který z nich má výhodnější nabídku. Porovnat jejich sortiment si můžete na specializovaných serverech, které sdružují aktuální letákové akce. Platí také, že ve značkových papírnictvích bývají stejné produkty dražší než ve velkých marketech.

Školní potřeby můžete nakoupit i online.Školní potřeby můžete nakoupit i online. 

8. Pořiďte potřeby přes internet

Využít můžete i nákupů přes internet. Nabízí širší výběr než kdejaký kamenný obchod a často i výhodnější ceny. Vyhnete se navíc tlačenicím v supermarketech, ušetříte čas a často můžete narazit i na poštovné zdarma.

9. Dejte zavděk i starším učebnicím

Učebnice můžete koupit i od starších spolužáků, na školních burzách nebo třeba na internetových aukčních portálech. Porozhlédněte se i po antikvariátech. Knihy bývají často ve velmi dobrém stavu. Ušetříte tím nemalou částku, protože takové učebnice bývají často předražené na to, že je školák kolikrát využije jen jeden rok.

TIP

Půjčujte si knihy zdarma

Pořiďte svému školákovi i kartičku do knihovny. Může ji využít mimo jiné i pro povinnou četbu.

 

10. Poučte školáka, jak se o věci starat

Abyste nemuseli neustále kupovat nové a nové věci, naučte dítě už od začátku školní docházky, jak by se mělo o své pomůcky starat. Od pastelek, které by měly být v penálu a ne na dně tašky, až po aktovku, u které není třeba silou rvát zip při zapínání hlavní kapsy. U starších studentů se rozhodně vyplatí podobná domluva nad tabletem či notebookem.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6