Nástup do školy stojí rodiče školáka necelé 4 tisíce

 

Začátek nového školního roku neděsí jen některé děti, ale často i rodiče školáků. Nástup do školy totiž z jejich peněženek vytáhne pár tisícovek. Co je nejdražší?

Školní potřebyNejvíc zaplatí rodiče školáků za učebnice. 

Na začátku školního roku rodiče utratí v průměru 3 903 Kč za jednoho školáka, což je o čtyři sta korun více než loni. Na školní pomůcky z toho půjde 2 034 Kč a na kroužky 1 869 Kč. Vyplývá to z aktuálního průzkumu mezi pěti sty respondenty, který pro Provident provedla výzkumná agentura TNS.

Zatímco v rodinách, kde vychovávají jedináčka, za pomůcky utratí v průměru 2 034 Kč, v rodinách se dvěma dětmi zaplatí v průměru 3 798 Kč. Ale ani výdaje nad 5 tisíc korun nepatří k výjimkám.

Nejvíce peněz z výbavy školáků spolykají učebnice

Domácnosti uvedly, že největší položkou jsou pro ně učebnice. Druhý nejvyšší výdaj pak tvoří sportovní obuv a oblečení. Tím ale seznam věcí, které je třeba školákům zaplatit, nekončí. Jakmile dítě začne navštěvovat školu, obvykle téměř automaticky začíná navštěvovat zájmové kroužky.

TIP

Jak lehce ušetříte při nákupu školních potřeb?

 
 

Nízkopříjmové domácnosti šetří na kroužcích

Proto jsou kroužky druhou velkou položkou výdajů domácností, které souvisejí se začátkem školního roku. V domácnostech s jedním dítětem činí výdaje v průměru 1 869 Kč, v rodinách, kde jsou dvě děti, se částka pohybuje kolem 3 555 Kč. Nicméně 20 % domácností se dvěma školáky vydává na kroužky více než 5 000 Kč.

„Právě v této dobrovolné položce se výdaje domácností značně odlišují, protože volba kroužků může lépe než výdaje za učební pomůcky odrážet příjmovou situaci.”

- Josef Macák, manažer zákaznického výzkumu Providentu

Do peněz lezou i pomůcky pro učební obory

Mezi nejdražšími položkami, které účastníci průzkumu uváděli, bylo zejména ubytování, internát či „život v Praze“, který se jeví pro mimopražské studenty velmi nákladný.

Školní potřeby 

Lidé také zmiňovali, že velmi drahé jsou pomůcky pro studenty učebních oborů. „V průzkumu zaznělo, že potřebují specializované nářadí pro učební obor zlatník, rodiče budoucích kuchařů zase musí koupit nové nože a kompletní kuchařské uniformy,“ doplnil Macák.

Má už váš školák výhodný mobilní tarif?Srovnat ceny

Polovina rodin musí na školní potřeby šetřit v průběhu roku

52 % domácností přiznalo, že má se začátkem roku problémy pokrýt všechny výdaje, ale současně během roku se jim podaří na tyto očekávané náklady našetřit. Letos si jen 2 % domácností kvůli začátku školního roku musí vzít půjčku. Minulý rok se přitom k půjčkám uchýlilo dokonce 11 % respondentů.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5