Spotřeba vody v roce 2014 klesla, platíme však čím dál více

 

Spotřeba vody v České republice pokračovala ve svém klesajícím trendu. I přesto jsme však v loňském roce zaplatili za vodné a stočné více než v tom předchozím. Vyplývá to z analýzy Českého statistického úřadu.

Spotřeba vody 

Celkový objem fakturované vody sice klesl o 0,7 procenta na 468,7 milionů kubíků, o vodném a stočném se to ale říct nedá. Ani v tomhle ohledu se nic nemění a pokračuje se v opačném rostoucím trendu. Oproti minulému roku celková cena vody vzrostla o 700 milionů korun na 31,7 miliard Kč.

Jak klesala spotřeba vody během posledních pěti let?

Spotřeba vody v ČR | Ušetřeno.cz 

Domácnosti šetří na vodě čím dál více

Průměrná spotřeba vody samotných domácností klesla oproti loňsku celkově téměř o 2,5 milionů kubíků. A to na 87,3 litrů denně na osobu. Češi jednoduše stále více šetří vodou, a to už od jejího skokového zdražení v 90. letech minulého století. Od roku 1989 vytočí někteří lidé z kohoutku dokonce až o 50 % méně.

Spotřeba vody 2014 | Ušetřeno.czSpotřeba vody v rámci regionů 

Co se týče jednotlivých regionů, Praha výrazně převyšuje ostatní. Oproti celorepublikovému průměru spotřebuje téměř o 20 litrů na osobu denně (106 l) více. V poměru k ostatním regionům má vysokou spotřebu také Jihomoravský (91,5 l/os./den) a Ústecký kraj (90,3 l/os./den). Naopak nejúsporněji se chová Pardubický a Zlínský kraj, mají shodnout spotřebu 75,7 litrů na osobu denně.

TIP

Nesplachujte, ale čůrejte ve sprše, radí vědci

Tipy, jak šetřit vodou, jsou různé. Britští vědci třeba doporučují čůrat ráno ve sprše.

 

Menší spotřeba, bude se zdražovat

Průměrná cena vodného za poslední rok stoupla o 1,10 koruny na 34,80 Kč za metr krychlový (bez DPH). Cena stočného taky poskočila, a to o 0,60 Kč. V roce 2013 byla na 29,20 Kč, o rok později už stála v průměru 29,80 Kč bez DPH.

Kolik stála voda v jednotlivých krajích?Přejít na článek

Nelichotivý trend rostoucí celkové ceny za vodné a stočné asi jen tak neskončí. Za posledních 5 let se zvýšil z 27,2 miliard korun z roku 2010 na 31,7 miliard Kč. Je paradox, že spotřebováváme sice čím dál méně této životodárné tekutiny, ale rok od roku platíme více.

Cena vody 2014 | Ušetřeno.cz  

Proč se zvyšuje cena vody, když spotřeba klesá?

Stoupající cena kubíku vody při klesající spotřebě má logické odůvodnění. Tržní cenu vody totiž nedělíme pouze na vodné a stočné, ale také na složku proměnlivou a stálou. A i když omezíme spotřebu vody, bude údržba všech potrubí, jednotlivých čističek i práce vodohospodářů stále stejně nákladná. Aby se tyto náklady pokryly, je stoupání ceny téměř nezbytné.

Cenu navíc zvyšuje i přiměřený zisk zahrnutý do kalkulace vodného a stočného. Podle zákona může stoupnout až o 5 % na 1 metr krychlový ročně. I to se samozřejmě projeví.
 

Spotřeba a cena vody | Ušetřeno.cz 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2