Oběť či schopný kličkař aneb Typologie českých dlužníků

 

Podle statistik dluží přibližně polovina Čechů. A každý ke svým dluhům přistupuje jinak. Segmentovat své klienty se rozhodla společnost APS, která se zabývá správou pohledávek.

utíkání před dluhyPřed svými dluhy neutečete! 

Bydlení, auta, vybavení domácnosti či elektronika. Právě to si Češi nejčastěji kupují na dluh. Někdy ani nemáte jinou možnost, než se zadlužit. Úspory z prasátka vám totiž sotvakdy postačí třeba na nový dům. Je možné dlužníky nějakým způsobem rozčlenit? Právě o to se pokusila společnost APS, expert na pohledávky. Společně s výsledky průzkumu společnosti KRUK nabízí zajímavý pohled do duší českých dlužníků.

Kdo je typický český dlužník?

Interní statistiky společnosti KRUK Česká a Slovenská republika uvádějí průměrný věk typického českého dlužníka na 42 let. Podle průzkumů mají více dluhů muži.  A to konkrétně 58 % z nich. Ženy je ale pomalu dohánějí, závazek vůči bance či nebankovní společnosti má téměř polovina (48 %). V meziročním srovnání klesla dlužná částka z 56 305 Kč na 54 481 Kč. Přesto však Češi nedluží zrovna málo - podle ČNB to dělá více než 1,3 bilionu.

Typologie českých dlužníků

1. Seriózní dlužník

V této kategorii je téměř polovina (49 %) klientů společnosti APS. Seriózní dlužník si je vědom vážnosti situace a bere za ni zodpovědnost. Do dluhů se dostal shodou nešťastných životních událostí. Nemoc, ztráta zaměstnání či nečekaná finanční krize mu znemožnila splácet své závazky. A teď neví, jak situaci řešit. Vyhýbá se komunikaci s věřitelem, protože je jim trapné říkat, že nemá na splátky.  

TIPPokud víte, že nebudete mít na uhrazení splátky, ihned kontaktujte svého poskytovatele půjčky. Společně se domluvíte na vhodném řešení situace. (např. odklad splátky či splátkový kalendář)
 

2. Oběť

Tito dlužníci se Obětí stali díky cizímu zavinění. Buď byli podvedeni, ručili přátelům či příbuzným, nebo v záchvatu zamilovanosti na sebe nechali přepsat dluhy svého protějšku. Obětem poměrně dlouho trvá, než si uvědomí, že není jiná možnost než druh co nejdříve uhradit. Ve špatnou chvíli na špatném místě byl každý osmý klient společnosti APS (13 %).

3. Chronický dlužník

Do této skupiny patří 11 % klientů. Nejčastěji se jedná o muže okolo 60 let. Ve finančních produktech se nevyzná, přesto je hojně využívá. Moc peněz nevydělává, ale cítí zodpovědnost finančně pomoci své rodině. Neuvědomuje si však následky a je schopen brát si další a další půjčky. A to ho může přivést do obrovských problémů.

„Těmto dlužníkům je třeba poctivě vysvětlit, jaké může mít ignorování závazku následky. Je třeba je citlivě seznámit s možnými riziky jako jsou soudní příkaz či exekuce, protože si těchto okolností často nejsou vědomi“

Martin Hubáček, Country Manager APS

4. Provinilý dlužník

Provinilým dlužníkem je nejčastěji žena nad 50 let, která ztratila zaměstnání a nové nachází těžko. Je velmi zodpovědná a cítí povinnost dostát svým závazkům. Protože však nemá peníze, musí se uchýlit k půjčce. Dluhy velmi těžce nese a vnímá je jako své selhání. Má však silnou vůli se jich zbavit, ale potřebuje pomoci s nastavením optimálních splátek. Mezi klienty

Půjčky jedině od ověřených společností!Srovnat půjčky

5. Schopný kličkař

Schopný kličkař má nejčastěji podobu mladého muže do 30 let, kterého nechávají dluhy a exekuce chladného. Mezi klienty je takových dlužníků 8 %. Co mají společného? Nemají vlastní majetek, a když je nejhůř, hledají pomoc u rodiny. Příjmy sice mají, ale jsou nepravidelné. Věřitelům tvrdí, e nemohou více splácet, ale je to spíše jejich leností.

6. Samoživitelka

Typickými představitelkami Samoživitelek jsou mladé ženy do 30 let, které vychovávají předškoláky a mají za sebou komplikovaný vztah či neshody s rodinou. Svým dětem se i přes svou tíživou finanční situaci snaží dopřát nadstandardní životní úroveň. A proto volí půjčky, kvůli kterým často spadnou do dluhové pasti. Mezi klienty je takových typů dlužníků přibližně 6 %.

Řešení? Refinancování či konsolidace

Patříte i vy mezi dlužníky a máte díky tomu špatné spaní? Zatočte s nevýhodným úrokem a snižte měsíční splátky. V dnešní době je finanční trh opravdu široký, takže snadno najdete výhodnější nabídku. Využít můžete třeba refinancování půjček či konsolidaci půjček. Pomohou vám elegantně ustát nepříjemnou životní situaci.

TIPMáte strach, že se jednou zadlužíte díky vysokým splátkám hypotečního úvěru? Pokud máte před koncem fixace, poohlédněte se po refinancování hypotéky. Získáte lepší podmínky a ušetříte!
 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5