Recy-věci, upcyklace a sousedovic stará skříň

 

Darovanému koni na zuby koukni, oprav mu je a pak celého koně prodej. Znáte pořady, kde skupina lidí vydraží starou a opuštěnou kóji, vyhrabe z ní harampádí a následně ho střelí za tisíce dolarů? Sníte, že byste si taky pořídili takové podnikání, kde se dá rychle přijít k penězům, jenže u nás se móda kójí zatím neujala? V České republice se ale těší popularitě stránky, kde se shromažďují různorodé předměty tzv. „za odvoz“ a pro někoho je to dost zajímavá alternativa obchodu s kójemi. 

Upcycling 

Prarodiče napadne vytahat věci z půdy a najednou zjistíte, že vlastní tři napůl rozmontovaná kola, starou dřevěnou truhlu a šest sad zdobených skleniček. Co s tím? Většina lidí to prostě vyhodí nebo se to alespoň pokusí prodat na bazarových portálech stylu Aukra. Někteří se však rozhodnou jít cestou recyklace a nabídnou svoje harampádí za odvoz. Kdo si pro věci přijede, si je také odnese.

V posledních letech proto vyskákaly platformy, kde jsou všechny takové nabídky z celé republiky na jedné hromadě. Najdete tu nespočet dětského vybavení, oblečení, knížek a nádobí. Bohužel i nechtěná zvířata. Takže pokud máte také sklony, chtít si všechny opuštěňátka vzít domů, tak se raději držte dál. Mimo to je ovšem v nabídce spousta staršího nábytku, funkční elektroniky nebo starožitných hudebních nástrojů.

Servery s nabídkou „za odvoz“

Ano, můžete si tu sehnat druhý gauč nebo lepší kočárek pro malé, ale můžete tu také najít cestu k přivýdělku. I na cizím harampádí se dá dobře vydělat. Nemluvíme ani tak o přeprodeji zboží do sekáčů, antikvariátů a kamenných antiků, jako spíš o znovu oživení daného předmětu. Často totiž stačí málo a starý nábytek vypadá jako nový. Pokud navíc máte dobré nápady, můžete stvořit originální a umělecké kousky, které vám ozvláštní obývací pokoj, prodáte ho na Fleru nebo dáte kamarádům jako dárek.

creative reuse  Upcyklace (creative reuse) má svůj původ v umění, poprvé s ním údajně přišlo hnutí Dada. Asi znáte starý pisoár vystavený pod názvem „Fontána“ od Marcela Duchampa. Pointa je v užití věci zcela novým způsobem nebo v dnešní době ve přetransformování nábytku, který se zdá skoro na odpis, v moderní stylizovaný kousek.
 

Že má upcyklace smysl ukazuje například i český obchod s doplňky vyrobenými z bezpečnostních pásů nebo společnost s širokým upcyklovaným repertoárem zahrnujícím kola, batohy, peněženky a hračky.

 

Stačí začít s drobnostmi. Z nádobí se dají vytvořit pítka pro ptáky, dekorace na zeď nebo patrové stojany na cukroví. Ošoupané televizní stěny lze přeměnit v krásné šatníky, stolky nebo dokonce mini kuchyňky pro děti. Z vyřazených monitorů a televizí se tradičně vyrábí minibary a pelíšky pro zvířata. Z konferenčních stolků jsou otomany nebo kreslící koutky pro mrňata. Na internetu se to hemží nápady, návody a doporučeními, co dělat s nechtěnými předměty, jak jim vdechnout druhý život. Pokud byste se rádi pokusili o podobný projekt, ale nemáte na takové věci místo, tak nezoufejte. Jelikož nejste sami, existují veřejné dílny, kde si za poplatek pronajmete prostor a nářadí

upcyklace toalet Creative reuse má zajímavého a do podvědomí veřejnosti rychle se dostávajícího bratříčka. Jmenuje se adaptive reuse a tentokrát se jedná povětšinou o budovy a nevyužívané prostory. S neustálou snahou vměstnat nové místo do přeplněných velkoměst vede k „recyklaci“ opuštěných továren, skladů nebo dokonce telefonních budek. Známým projektem je například londýnské bistro The Attendant, které se nachází na viktoriánských veřejných toaletách. Bar je vyhotovený z pisoárů. V České republice je nejčastěji zmiňován klášter z 13. století na Malé straně, který byl přeměněn na hotel The Augustine, pojmenovaný po řádu svatých augustiniánů.

Takže až budete příště chtít něco vyhodit, tak se zamyslete, zda není lepší to upcyklovat a využívat dál. A až bude soused vyhazovat starou skříň, zvažte, zda by se vám nehodil třeba nový stylový stůl. Pokud se ale přeci jen rozhodnete nábytku zbavit, přečtěte si, jak nejlépe na to.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7