URBIS SMART CITY FAIR 2019: Můžou být města chytrá?

 

Mezinárodní konference URBIS SMART CITY FAIR 2019 představuje koncepci chytrých měst. V takovém městě se o kvalitu života starají moderní technologie. Inteligentní udělátka doporučují řidičům aktuálně nejlepší trasu, hledají volná parkovací místa, řeknou vám, kdy není fronta na poště. Chytré veřejné osvětlení nesvítí, když není potřeba, chytré parky nezavlažují, když není potřeba. Na veletrhu, který můžete navštívit ve dnech 5. a 6. června 2019 na brněnském výstavišti, uvidíte nejnovější trendy a řešení, jak uvést koncept chytrých měst do praxe. Aby už nikdo z nás nemusel čekat v dešti na zpožděný autobus.

smart city 2019 

Upgradujme svá města

Pamatujete na časy „hloupých“ telefonů, kdy mobil sloužil jen k volání a psaní zpráv? Maximálně jste si na něm mohli ještě „zahrát hada“? Dnes je většina z nás zvyklá nosit u sebe v kapse malý počítač. Čteme maily, navigujeme, hrajeme Pokémon Go, mobilem platíme online i v kamenném obchodě. Upgradovali jsme. Můžeme podobně vylepšit i svá města? Jak? Odpověď najdete na URBIS SMART CITY FAIR v Brně. Ve střední Evropě ojedinělá konference zabývající se problematikou chytrých měst se pořádá teprve druhým rokem. Hrnou se na ni ale všichni, co mají s tématem něco společného. Co vše tedy uvidíte?

ČD - Telematika například slibuje koncept chytré a bezpečné školy, RCE systems předvedou, jak mohou inteligentní drony pomáhat s analýzou aktuální dopravní situace, Gaben přiveze ukázat model chytrého popelářského auta, CitySys představí komplexní systém pro řízení chytrého města. Hlavně brněnské návštěvníky bude pak určitě zajímat nový odbavovací systém cestujících v MHD. 

Konference se koná od 5. do 6. června 2019.Chci jet

Chytré město pro chytré lidi

Většina obyčejných lidí chce samozřejmě nejvíce vědět, jak můžou chytré technologie ve městě ovlivnit jejich každodenní životy. Proto si zkuste představit, že nikdy nečekáte na autobus, vždy najdete nejbližší volné parkovací místo, z odpadkových košů nikdy nelezou vnitřnosti ven na chodník a záchranka při výjezdu nikdy nenarazí na červenou. Jak takové utopie dosáhnout právě pomocí chytrých technologií, se bude probírat na brněnské konferenci. Na programu najdete nejnovější trendy, uvažovanou chytrou čtvrť v Brně či diskuzi na téma energetické soběstačnosti měst. Nebude chybět ani debata o budoucnosti elektromobility či o řešení akumulace odpadu

A jak můžou obyvatelé ovlivnit chytré technologie? Na stránkách www.icitypoint.eu mohou zájemci rozhodnout o vybavení chytré autobusové zastávky. Bude zde stojan na elektrokola s napájením? Nebo reproduktory, interaktivní info panely a solární panely na střeše? Dopravní podnik Ostrava nabídne do soutěže své zastávky a návrh s největším počtem hlasů zrealizuje. Na veletrhu budou mít zájemci možnost o takových chytrých zastávkách diskutovat, a to v rámci konference Digitální Česko a inovace, která proběhne 5. června na CityOne stage.

„Rozvoj chytrých měst a chytrých obcí neznamená jen nákup drahých zařízení prošpikovaných technologiemi. Chytré řešení spočívá v tom, že zjednoduší občanům život, aby se jim žilo pohodlněji, příjemněji, zdravěji. URBIS je platformou pro výměnu zkušeností a demonstraci dobré, ale i špatné praxe z měst, kde dané řešení už zrealizovali. Zajímavé podněty tady najdou všichni, protože i malé obce řeší problémy třeba s odpadovým hospodářstvím, veřejným osvětlením nebo s informacemi a prodejem jízdenek v dopravě. Veletrh ukáže chytrá řešení, která usnadní občanům život, ať žijí kdekoliv."

- Martin Videczký, ředitel projektu

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 10