Umíte udržet emoce na uzdě? 5 tipů, jak být úspěšným investorem

 

Pokud chcete úspěšně investovat, musíte porazit největšího nepřítele, který vám stojí v cestě. Jsou jím vaše emoce. V tom tkví problém mnoha retail investorů, kteří na trhu nevydělávají tolik, kolik by mohli (a samozřejmě také chtěli), protože se při nákupech a prodejích nechávají příliš unést emocemi – buď strachem, nebo chamtivostí.

Strach a chamtivost mohou překazit investiční plány.Největší nepřítel úspěšného investora? Jeho vlastní emoce. 

Strach a chamtivost jsou velcí nepřátelé investování. Zatímco chamtivost nás nutí nakupovat za vysoké ceny, kvůli strachu se narychlo uchylujeme k prodeji se ztrátou a utíkáme, když jsou ceny nízké. Pokud chceme v oblasti investování něčeho dosáhnout, musíme se s těmito emocemi umět vyrovnat a nenechat se jimi naplno ovládat. K tomu, aby se nám investiční plány vydařily, stačí následovat pětici jednoduchých pravidel.

1. Zpracujte si finanční plán

Základem úspěchu je vytvoření finančního plánu, v němž si stanovíme jasné finanční cíle – co potřebujeme, kdy a za kolik. Správný finanční plán pak odpovídá na otázku, jak bychom měli rozložit naše finanční prostředky mezi třídy aktiv, abychom vymezených cílů a met dosáhli.

2. Dodržujte finanční plán a buďte disciplinovaní

Pozor! To, že jsme si pečlivě vytvořili finanční plán, ještě nutně neznamená, že se jím zvládneme v reálných situacích řídit. Emoce nás mohou dohnat kdykoliv. A plán je stále jen souborem informací na papíře, které můžeme v důležitých a vypjatých momentech obejít, takže se ke stanoveným cílům nedopracujeme. Proto je důležité, abychom byli disciplinovaní a odhodlaní se plánu držet, dokud to bude možné. 

3. Investujte pravidelně, pomůžete zdraví 

I když to může znít překvapivě, pravidelné investice významně pomáhají redukovat stres. Propady, k nimž na trhu běžně dochází, jsou v nepravidelných intervalech kompenzovány růstem portfolia o nové prostředky. Především na začátku, když je hodnota portfolia ještě nízká, můžete tento efekt vnímat velmi silně.

TIP

Zajímají vás i jiné tipy, jak správně investovat?

Prozkoumejte také další díly seriálu o tom, jak dosáhnout finanční nezávislosti!

 

4. Průběžně se vzdělávejte, učte a shromaždujte informace

Abychom mohli dělat promyšlená a rozumná rozhodnutí, je důležité chápat, co se na trzích děje, jak fungují, jaké jsou jejich vnitřní zákonitosti a jak se dlouhodobě chovají. Vědomosti si musíme průběžně doplňovat a aktualizovat, samy z nebe totiž nespadnou. Ten, kdo o investování a jeho pravidlech není dostatečně poučen, mívá výraznější sklony k emotivnímu rozhodování, protože se nemůže opřít o fakta.

5. Když trhu vládnou emoce, dělejte opak toho, co dav

Víme, že většina investorů emocím podléhá, a tak na trhu vytváří příležitosti. Když všichni panikaří a prodávají, je obvykle dobrý čas nakupovat. Naopak ve chvílích euforie, kdy se růst zdá samozřejmý a o investování všichni mluví, je čas, kdy je lepší se stáhnout. Dobrým barometrem jsou média. Pokud se nějaká investiční příležitost dostane do televizních zpráv nebo bulvárního deníku, je dobrý čas udělat přesný opak.

Zaujal vás článek a chcete proniknout do tajů dlouhodobého investování? Podívejte se na stránky www.investguru.cz a ZDARMA se naučte o investování mnohem víc.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1