SPOČÍTALI JSME ZA VÁS: Kolik peněz ročně utopíte v kelímku kávy?

 

Máte pocit, že se vám výplata pravidelně rozkutálí, aniž byste věděli, za co vlastně utrácíte? Náš nový seriál vám prostřednictvím konkrétních příkladů a výpočtů ukáže, kam vaše peníze možná mizí. Patříte mezi milovníky kávy? První díl série se zaměří na to, jakou částku vám ročně z peněženky mohou vyhnat zdánlivě malé, ale zato opakované výdaje za kávu do kelímku.

Káva do kelímku se může nečekaně prodražit.Částka, kterou ušetříte, pokud si dokážete odepřít pravidelnou dávku kofeinu, vás překvapí. 

Fenomén „coffee take away“, tedy kávy s sebou, se v posledních letech rozšířil napříč Českem. Pokud si i vy pravidelně, třeba cestou do práce, dopřáváte kávu z kelímku, možná vás překvapí, jak velkou díru v rozpočtu vám za rok dokáže udělat pár desetikorun, kterou za ni zaplatíte.

„Jedno kafe ještě nikoho nezruinovalo,“ říkáte si možná. To je sice pravda, ale pokud se nízké částky nastřádají, výsledkem může být pořádně vysoká suma.   

Rychle a bez práce

Káva do kelímku se v českém prostředí začala hojněji objevovat v 90. letech. Zpočátku byla spojena především s kávovými automaty na benzinových pumpách, později začala být dostupná v kavárnách či fastfoodových řetězcích a dnes na ni narazíte takřka na každém rohu. A už dávno se nejedná pouze o klasické espresso.  

Voňavá kávová zrnka.Dokážete odolat vůni čerstvě namleté kávy? 

Ke kavárnám se postupně připojily také pekárny, cukrárny i specializované stánky, na které můžete narazit například ve vestibulech větších železničních stanic.

Mezi výhody kofeinového elixíru v kelímku tedy patří snadná dostupnost, rychlost, s jakou vám ho obsluha připraví, a snadný transport. Nápoj si tak můžete vychutnat za chůze, během cesty hromadnými dopravními prostředky nebo za jízdy autem. V zimním období vám navíc kelímek z voskovaného papíru příjemně zahřeje zkřehlé ruce.

TIP

McDonald´s rozdává kávu za úsměv

Navštivte od 22. do 28. února 2016 McDonald´s a získejte espresso či cappuccino výměnou za úsměv. Akce platí ve všech českých pobočkách řetězce vždy v době snídaní, tedy do 10:30

 

 

Stokrát nic umořilo osla

Pokud se káva s sebou stala součástí vašeho denního rytmu, pak byste na tomto místě měli zbystřit. Na řadu totiž přicházejí čísla. Výsledné částky níže jsou samozřejmě orientační, neboť každý jedinec má jinou spotřebu, stejně jako v závislosti na lokalitě a konkrétním podniku kolísá i cena za kelímek kávy.  

Výpočet částky, kterou za nápoj můžete utratit, předpokládá, že si každý pracovní den dopřáváte cafè latte. Rok 2016 má 253 pracovních dnů. Čeští zaměstnanci mají zpravidla nárok na 20 dnů dovolené ročně, což znamená 233 vypitých kelímků kávy. Pokud jste umírněnější „kafař“, můžete si provést vlastní výpočet na míru

KOLIK ZA ROK UTRATÍTE ZA KÁVU S SEBOU?

  • Káva z automatu v plastovém kelímku

Méně vybíraví pijani se spokojí s kávou z automatu. Jedna porce spolyká přibližně 14 korun.

233 x 14 = 3 362 korun ročně

  • Káva z automatu v papírovém kelímku

V Česku můžete stále častěji narazit na „lepší“ automaty na teplé nápoje. Typické pro ně je, že plastový kelímek byl nahrazen bytelnějším papírovým. Cafè latte v něm vyjde na 22 korun.

233 x 22 = 5 126 korun ročně

  • Káva v pekárně či cukrárně

Pokud si kávu chcete vychutnat s čerstvým pečivem či zákuskem, musíte sáhnout hlouběji do kapsy. Za nápoj tak zaplatíte kolem 35 korun.

233 x 35 = 8 155 korun ročně

  • Káva z fast foodu či stánku

Káva s sebou je běžně k dostání i ve fastfoodových řetězcích, jako jsou McDonald´s, KFC či Bageterie Boulevard. Cena za jeden kelímek cafè latte se pohybuje okolo 45 korun. V podobné hladině se pohybují také ceny ve specializovaných stáncích.

233 x 45 = 10 485 korun ročně

  • Káva z kavárny

Pokud si potrpíte na kvalitu kávy, pak pravděpodobně pro kelímek s sebou zamíříte spíše do kavárny. V jejich případě jsou ceny samozřejmě různé, ale zpravidla si připlatíte. V oceňovaném podniku EMA espresso bar, který se nachází nedaleko pražského Masarykova nádraží, stojí cafè latte 59 korun.

233 x 59 = 13 747 korun ročně

  • Káva z mezinárodního kávového řetězce

Mezi populární kávové řetězce Česku patří zejména Starbucks a Costa Coffee. Vzhledem k vyšším cenám si zde mnoho lidí kávu dopřává spíše „za odměnu“, v našem přehledu jsou proto zařazeny spíše pro ilustraci toho, do jakých výšin se může kelímková radost vyšplhat. V Costa Coffee za střední cafè latte zaplatíte kolem 70 korun.

233 x 70 = 16 310 korun ročně

Pořiďte si domácí kavárnu

Překvapivé částky, že? Pokud si dokážete kávu v kelímku odříct, můžete uspořenými financemi průběžně krmit porcelánové prasátko. Až ho rozbijete, je samozřejmě na vás, jak s obnosem naložíte. Další z možností je uložit peníze na spořicí účet, kde se budou pomalu, ale jistě množit.

Kelímek, který můžete použít znovu a znovu.Přenosný kelímek potěší nejen oko, ale také přírodu. Společnost KeepCup nabízí řadu barevných variant. Zdroj: www.facebook.com/KeepCup 

Jestliže se ovšem kávy nehodláte vzdát, pak si za naspořenou částku můžete pořídit vlastní kávovar. Na trhu je jich celá řada, levnější modely zpravidla využívají kávové kapsle, jejichž pořizovací cena je ovšem z dlouhodobého hlediska poměrně nevýhodná. Vyspělejší přístroje s integrovaným mlýnkem na zrnkovou kávu jsou sice dražší, ale za jejich provoz zaplatíte méně.

Obsluha „presovače“ je jednoduchá a zabere vám minimum času. Pokud si navíc k přístroji pořídíte termohrnek, můžete do práce vyrazit s vlastní kávou do kelímku a dobrým pocitem, že nezatěžujete přírodu neustálým vyhazováním prázdných papírových nádobek.  

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 12