Velikonoce: Jak se vyvarovat dopravní nehodě

 

Zatímco muži pletou pomlázky, ženy barví vajíčka. Blíží se Velikonoce, probouzí se příroda a policie vydává varování. S hezkým počasím totiž vyjíždí na silnice více aut a motocyklistů. Teplo a sluníčko si po zimě vyrážejí ve větší míře užít i chodci a cyklisti. K tomu všemu přidejte prodloužený víkend a bujaré oslavy Velikonoc, kdy za volant usedají sváteční i podnapilí řidiči, a máte skvělý recept na nebezpečné dopravní situace.

velikonoce 2019 

Starší generace ví moc dobře, že za koledu nedostane čokoládu ani malovaná vajíčka. Proč tedy stále plete pomlázku a chodí od domu k domu? Vypleskají totiž ženské, a navíc dostanou panáka do jedné a možná i do druhé nohy. V nejhorším případě takto posilnění pak usedají za volant a páchají škody na každém rohu. Proto se Velikonoční pondělí na první pohled pozná hlavně zvýšeným počtem policistů u frekventovaných silnic.  

Velikonoční prázdniny

Nezapomínejte, že dětem začínají tento rok prázdniny už ve čtvrtek 18. dubna a v pátek je svátek. Na silnice se tudíž vydají rodiny cestující za prodlouženým víkendem a ostatní děti co nezůstanou doma u počítače budou venku dovádět po dlouhé a nudné zimě. Na návštěvy za rodinou pravděpodobně vyjedou i tzv. sváteční řidiči, co zasedají za volant poprvé v roce. Na provoz si musí znovu zvyknout a v komplikovaných situacích reagují pomaleji. Buďte na ně připravení a nenechte se vytočit.

Alkohol za volant nepatří

Na tož další drogy. V roce 2017 zavinily o Velikonočním pondělí osoby pod vlivem alkoholu přibližně každou jedenáctou nehodu. I když nejste ten, co sedá za volant pod vlivem, dávejte si na silnicích větší pozor. A to nejen v pondělí. Hmotná škoda způsobená dopravními nehodami v úterý po Velikonočním pondělí v roce 2017 dosahovala 33 milionů korun. V pondělí byla „pouhých" 14,8 milionů korun. Velikonoční pondělí za to vedlo v počtu těžce zraněných osob. 

velikonoce zranění 

(Zdroj: O Velikonocích usmrcena polovina osob vinou alkoholu)

Mějte správná pojištění

Podle průzkumů České asociace pojišťoven z dubna 2018 si lidé nesjednávají dostatečné limity pojištění. Až polovinu škod při způsobení následků na zdraví či při nutné platbě odškodného pozůstalým hradí nedostatečně pojištění klienti ze svého. Průměrná výše takového odškodnění je přitom přibližně 2 mil. Kč. 

„Pokud je limit u povinného ručení vyčerpán, pak poškozený uplatňuje náhradu přímo na viníkovi. Mohou to být obrovské částky, které jsou naprosto nad finančními možnostmi většiny motoristů."

- Tomáš Síkora, Česká asociace pojišťoven
Máte dostatečné povinné ručení?Srovnání povinného ručení

Lepší dříve nežli později

Máte pocit, že se vyhnete problematickým řidičům, když vyjedete od známých domů až k večeru? Stejně bohužel uvažuje většina lidí na cestách. Navíc si často k večeru sedají za volant i tací, co se domnívají, že z nich alkohol z dopoledních hodin již vyprchal. Mnozí mají pocit, že pár panáků před obědem přece nemůže ovlivnit jejich schopnost dobře řídit v podvečer. Není tomu tak.

Telefon vypněte

Mobilní telefon při řízení raději vypněte, nebude vás tak rušit. Každá 14. škoda z povinného ručení je zapříčiněná tím, že řidič kouká do té malé zářivé obrazovky raději než na cestu. Jestli chcete dát vědět příbuzným, že už se blížíte a mají začít krájet mazance, zastavte se nejdříve na bezpečném místě. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/povinne_ruceni.png