Začátek školního roku děsí rodiče, výdaje spojené s dětmi pořádně provětrají peněženku

 

Blížící se začátek školního roku je nepříliš veselým obdobím pro děti i jejich rodiče. Zatímco školáci musí po bezstarostných prázdninách přepnout do studijního režimu, rodiče čeká celá řada plateb spojených se školní docházkou potomků. Výdaje spojené se zahájením školy představují zátěž pro tři ze čtyř českých domácností.

batoh a školní pomůckyNový školní rok se bez nákupů neobejde. 

Nákup psacích potřeb, učebnic a přezůvek, pořízení nové aktovky nebo školního batohu, zaplacení obědů v jídelně a úhrada nejrůznějších kroužků a dalších mimoškolních aktivit. V září peněženky rodičů zpravidla utrpí pořádný šok.

 
Chcete myslet na budoucnost svého potomka? Založte mu stavební spoření!

Mezinárodní průzkum, který pro společnost PROFI CREDIT mezi 1 500 respondenty zrealizovala agentura Ipsos, ukázal, že 78 % českých rodičů považuje začátek školního roku za značnou zátěž pro domácí rozpočet.

Rodiče středoškoláků si připlatí

Podle průzkumu vyjde zahájení školního roku rodiče dětí navštěvujících základní školu v průměru na 5 200 korun. U středoškoláka se pak tato částka vyšplhá až k 8 000 korun. Celkové roční výdaje jsou pak samozřejmě ještě vyšší. S nejrůznějšími příspěvky, školními výlety a školami v přírodě zaplatí rodiče za celý školní rok průměrně 12 700 korun v případě potomka na základní škole a 20 650 korun, pokud mají doma staršího středoškoláka.

Průzkum probíhal také na Slovensku, kde musí rodiče potomků na základní škole v září sáhnout do kapsy hlouběji než Češi, začátek školního roku je stojí přibližně 300 EUR (8 110 korun), za středoškoláka pak zaplatí asi o třetinu více.  

3 tipy, jak ústát platby spojené s novým školním rokem:

  • Nakupujte průběžně

    Platbám za školní obědy, družinu či kroužky se sice nevyhnete, ale školní potřeby, bez kterých se váš potomek neobejde, můžete nakupovat s předstihem třeba už před prázdninami nebo v jejich průběhu. Vyhnete se tak jednorázovému náporu výdajů, které mohou ochromit váš domácí rozpočet. A pokud se vám podaří objevit batoh či pastelky v akci, máte bod navíc.

  • Pátrejte po výhodných nabídkách

    Necháváte-li nákup školních potřeb na poslední chvíli, využijte při jejich výběru výhodných nabídek jednotlivých obchodních řetězců. Už v průběhu srpna přicházejí obchodníci se zvýhodněnými cenami produktů pro děti. Díky nim můžete ušetřit stovky korun. Cena by ovšem neměla být jediným parametrem při rozhodování, a proto zvažte, zda příjemná cenovka není zapříčiněna také nízkou kvalitou výrobku.

  • Využijte vlastní kreativitu a nepodléhejte diktátu trendů

    Děti neumí být příliš imunní vůči aktuálním trendům, což obchodníci velmi dobře vědí. Když má spolužák penál s pokémony, bude po něm váš potomek pravděpodobně toužit také. Jenže za pár týdnů se může objevit nový dětský hrdina. Proto se snažte nepodlehnout diktátu aktuálních trendů. Namísto toho, pokud máte trochu nadání a kreativní duši, vytvořte dítěti vlastní originální doplňky. Na internetu najdete celou řadu tipů, jak na to.

Zahájení školního roku vede každou třetí rodinu k půjčce

Finanční nápor v podobě nákupu školních pomůcek a úhrady školních i mimoškolních aktivit v minulosti vedl každou třetí domácnost k nutnosti si vypůjčit peníze. Zatímco některým vypomohla rodina, jiné se musely spolehnout na injekci v podobě půjčky od finanční instituce. Dalších 5 % rodin o půjčce v takové situaci uvažovalo, ale nekonec k ní nebylo třeba přistoupit. Na Slovensku si půjčku na školu vzalo nebo o ní uvažuje dokonce 46 % rodičů. 

psací potřebyZačátek školního roku se neomezuje pouze na nákup psacích potřeb. 

Zářijové výdaje předstihnou jen Vánoce

Zástupci společnosti PROFI CREDIT potvrzují, že právě v září výrazně stoupá zájem lidí o vypůjčení peněz. Větší poptávka po úvěrech panuje už jen v předvánočním období, kdy si lidé půjčují finanční prostředky na nákup dárků pro své blízké.

Pokud je finanční situace rodiny natolik napjatá, že musí přistoupit k podobnému úvěru, pak je na místě dobře zvážit, jakou společnost si pro poskytnutí úvěru vybere. Rozumné je zvolit renomovanou finanční instituci, která nabízí produkty s rozumnou úvěrovou sazbou a transparentními podmínkami splácení. Mnoho domácností se totiž ocitá v dluhové spirále právě v důsledku neuvážené půjčky s vysokými úroky.

TIP

Češi a rodinné finance: Jak si stojíme?

 

Polovina prvňáčků vlastní mobil, u středoškoláků vedou notebooky

Z průzkumu dále vyplynulo, že více než polovina dětí, které nastupují do první třídy, vlastní mobilní telefon. Ten v jejich případě nejčastěji funguje jako prostředek ke komunikaci s rodiči, kteří tak dítě mohou lépe kontrolovat. Na základkách jsou populární také tablety, chytrým přístrojem disponuje 62 % školáků. Jen jedno z deseti dětí na základní škole žádnou z těchto technologických vymožeností nevlastní.

Středoškolák, který nemá mobil, je v Česku naprostou výjimkou. Většina studentů středních škol navíc využívá také vlastní notebook nebo stolní počítač s připojením k internetu. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4