Podnikatelský účet

Podnikáte a přemýšlíte nad sjednáním firemního účtu? Co všechno musíte splňovat, abyste si podnikatelský účet mohli založit? Máme pro vás všechny důležité informace.

Srovnání běžných účtů

Co je to podnikatelský účet?

Podnikatelský účet (firemní účet) je bankovní účet, který slouží pro zpracování finančních transakcí souvisejících s podnikáním. Je tedy určený primárně pro podnikatele, živnostníky nebo právnické osoby (např. společnosti s ručením omezeným).

Podnikatelský účet

Jaký je rozdíl mezi běžným a podnikatelským účtem?

Hlavní rozdíl mezi podnikatelským účtem a běžným osobním účtem spočívá v tom, že podnikatelský účet je určený výhradně pro obchodní a podnikatelské transakce, zatímco osobní účet slouží pro běžné osobní platby a výdaje. 

Podnikatelský účet obvykle nabízí také další služby a nástroje specificky navržené pro podnikání, jako jsou elektronické platební brány pro přijímání plateb od zákazníků, možnost vystavování faktur s uvedením platebních údajů, rozšířenou správu internetového bankovnictví, platební brány a další.

Klíčové rozdíly mezi podnikatelským a běžným účtem:

  • Účel použití: Na běžném účtu probíhají transakce spojené s osobní spotřebou, jako jsou nákupy potravin, platby za bydlení, zdravotní péči, zábavu atd. Podnikatelský účet je určený pro zpracování finančních transakcí souvisejících s podnikáním nebo firemními aktivitami. Na firemním účtu probíhají obchodní transakce, platby od zákazníků, platby dodavatelům, mzdy zaměstnancům, náklady na provoz firmy atd.
  • Cílová skupina: Běžný účet je primárně určený pro fyzické osoby, jednotlivce a rodiny. Podnikatelský účet je pro živnostníky a právnické osoby. Tedy pro ty, kteří provozují podnikatelskou činnost a potřebují spravovat své finanční operace.

Máte zájem o nejlepší běžný účet? Podívejte se na naše srovnání běžných účtů.

Srovnání běžných účtů

Kdo musí mít podnikatelský účet?

Podnikatelský účet je povinný pro všechny právnické osoby (např. s. r. o. atd.) a pro organizace působící ve veřejném sektoru, nadace, církve apod. Dále existuje také několik profesí, u kterých je nutné mít podnikatelský účet zřízený. Jedná se například o právníky, notáře, exekutory a další

OSVČ ze zákona podnikatelský účet pro živnostníky mít zřízený nemusí a vystačí si pouze s běžným účtem. Celkově mají OSVČ v této oblasti tři možnosti:

  1. Mít pouze jeden běžný účet: Není to příliš doporučováno, nejen z hlediska přehlednosti.
  2. Mít dva běžné účty: Jeden pro osobní a druhý pro podnikatelské účely. Každopádně tuto možnost banky moc nepodporují.
  3. Mít běžný účet (pro osobní účely) a podnikatelský účet (pro pracovní účely)

Proč mít podnikatelský účet?

Podnikatelský účet vám pomůže přehledně oddělit finanční prostředky a transakce spojené s podnikáním od vašich osobních financí. Hlavním důvodem je tedy přehlednost, kterou oceníte například při zpracování daňového přiznání.

Podnikatelský účet dále umožňuje například:

  • Různé typy transakcí: Např. dávkové platby, kdy je možné odeslat více plateb najednou.
  • Snazší účetnictví: Podnikatelský účet bývá možné propojit s účetními programy.
  • Různé stupně oprávnění: Ve větších společnostech mívá k bankovnímu účtu přístup více osob najednou, proto je výhodné mít možnost přidělit jim různé stupně přístupů. Někdo tak bude moci odesílat platby, jiný zase uvidí pouze finanční přehledy.
Srovnání běžných účtů

Co je potřeba k založení podnikatelského účtu?

K založení podnikatelského účtu budete potřebovat:

Fyzická osoba (OSVČ)

  • dva platné doklady totožnosti (např. občanský a řidičský průkaz) 
  • doklad o přidělení IČO (výpis z živnostenského či obchodního rejstříku)

Právnická osoba (majitel firmy):

  • dva platné doklady totožnosti (např. občanský a řidičský průkaz) 
  • doklad o existenci firmy (např. zakládací listinu či výpis z obchodního rejstříku)

Který podnikatelský účet je nejlepší?

Nejlepší podnikatelský účet je zkrátka ten, který bude splňovat vaše potřeby a představy. Proto je dobré si nejdříve udělat srovnání podnikatelských účtů. Každá banka má totiž v tomto směru jiné podmínky, poplatky, služby atd.

Při výběru nejvýhodnějšího podnikatelského účtu se zaměřte také na možnost neomezeného výběru hotovosti z bankomatů, služby bankovního poradce, možnost zřízení podnikatelského účtu zdarma, spořicího účtu pro podnikatele apod.

Rozjíždíte podnikání? Mohl by vás zajímat podnikatelský úvěr.

Srovnání běžných účtů

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Osobní účet bez poplatků za vedení dnes nabízí téměř každá banka. Je to ale jeden parametr z mnoha, který byste měli sledovat. Důležité jsou také například poplatky za výběr z bankomatu či příchozí nebo odchozí platby.

Pozor: Pokud chcete účet bez poplatků, pak musíte v některých případech splnit určité podmínky nastavené bankou. Mezi ty patří například stanovení minimální částky, která musí být na účet každý měsíc připsána. Vše jsme pro vás shrnuli do jednoho krátkého článku.

Kolik chcete. Počet běžných účtů není nijak limitovaný. Můžete jich mít hned několik, a to dokonce i v jedné bance.  

Při založení účtu vždy dostanete platební kartu. Konkrétní typ karty závisí na vámi vybrané bance. Většina vydává bezkontaktní, není to ale pravidlem. 

Někdy také můžete získat zdarma rovnou dvě karty. Jednu pro sebe a druhou například pro rodinného příslušníka. 

O typech platebních karet jsme pro vás napsali celý článek.

Podmínky si určují jednotlivé banky. U každé jsou trochu jiné. Zpravidla ale při zakládání účtu musíte předložit potvrzení o studiu nebo kartu ISIC. Věková hranice pro studentské účty je většinou 26 let. Některá studentská konta ale můžete mít až do 30 let. 

Mladším klientům nabízí banky také dětská konta.

Pokud přemýšlíte o pořízení kreditní karty, rozhodně byste neměli sáhnout po první, na kterou narazíte. Nejdříve si sepište, co od karty očekáváte, k čemu ji chcete využívat, a poté porovnávejte. 

Klíčovými parametry jsou bezúročné období, minimální měsíční splátka a úrok. Vyplatí se sledovat i nejrůznější benefity a oblíbený cashback. Ten vyjadřuje, kolik vám společnost vrátí zpět na kartu z provedených plateb. 

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.