Dodavatelé plynu

 

Dodavatelů zemního plynu působí na českém trhu desítky. Liší se nejen cenou, ale i kvalitou poskytovaných služeb a zákaznického servisu. Porovnejte si možnosti a zjistěte, který dodavatel je pro vás ten pravý.

  Dodavatelé plynu jsou společnosti, které prodávají plyn koncovým zákazníkům. Podle statistik Energetického regulačního úřadu vlastní licenci na obchod se zemním plynem více jak 200 subjektů. Domácnostem však plyn nedodávají zdaleka všechny licencované firmy.

Od roku 2007 je trh s energiemi plně liberalizovaný. Zákazníci z řad maloodběratelů a domácností si mohou svobodně zvolit, od koho budou plyn odebírat. Správná volba společnosti může srazit výdaje za zemní plyn až o několik tisíc korun ročně. Jenže vybrat si mezi desítkami dodavatelů není snadný úkol.

Na co se u dodavatele zaměřit

 1. Cenová nabídka

  Kolik zákazník zaplatí za odebraný plyn, si určuje sám dodavatel. Výše faktur je pádný důvod, proč změnit dodavatele. Kromě částky za KWh se vyplatí zkoumat, zda si dodavatel neúčtuje skryté poplatky za aktivaci nebo ukončení odběru.

 2. Délka výpovědní lhůty

  Standardní výpovědní lhůta smluv na dobu neurčitou činí tři měsíce za předpokladu, že není ve smlouvě uvedeno jinak. U smluv na dobu určitou je situace složitější. Pokud se smlouva nevypoví včas, automaticky se prodlužuje na další časové období.

 3. Kvalita zákaznického servisu

  Zdaleka na všichni dodavatelé umožňují svým zákazníkům osobní návštěvu na pobočce. Hustá síť zákaznických center je dominantou především zavedených firem. Ostatní dodavatelé spoléhají na telefonickou a korespondenční komunikaci, což nemusí každému úplně vyhovovat.

 4. Pověst firmy

  O důvěryhodnosti dodavatele vypovídá fakt, zda podepsal Etický kodex obchodníka s energiemi. Jedná se o soubor pravidel, které mají vymýtit nepoctivé praktiky. Dokument upravuje chování obchodních zástupců, nakládání s přeplatky, ale také vymezuje, jak má vypadat smlouva. Podle kodexu musí dodavatel umožnit zákazníkovi osobní kontakt na pobočce. K dodržování se zatím zavázalo na 37 dodavatelů.

 

Dodavatel není distributor

Oba subjekty se liší v tom, že dodavatel zajišťuje obchodní činnost. Ve velkém nakupuje plyn a přeprodává ho koncovým zákazníkům. Kdežto distributor se stará o přepravu energie k zákazníkům. Spravuje plynárenskou síť, provádí kontrolu plynovodů a zajišťuje rozšiřování soustavy. Distributor řeší veškeré závady a poruchy. Svého dodavatele si každý může libovolně vybrat. To však neplatí v případě distributora. Je totiž každému odběrateli přidělen na základě územní příslušnosti.

Ceny za plyn

Faktura za plyn chodí pouze jedna, ale zahrnuje v sobě vyúčtování jak za distribuci, tak za dodávky plynu. Platby za odebranou energií tvoří zhruba 80 % z celkové částky. Zbylých 20 % míří právě na konto distributora.

Komoditní složka ceny
Společnost Produkt Cena za 1 MWh Cena za měsíční odběr
Standard 979,62 Kč 171,82 Kč
Comfort 1 037,03 Kč 120,41 Kč
Pohoda 1 009,14 Kč 363,00 Kč
Vemex energie - Plyn 1 074,48 Kč 119,79 Kč
Pražská plynárenská 1 101,10 Kč 133,10 Kč
Standard 1 202,75 Kč 128,50 Kč
Optimal 1 184,81 Kč 139,43 Kč

Zdroj: jednotlivé ceníky společností

Představení společností

Maloodběratelům a domácnostem dodává zemní plyn několik desítek společností. Mezi ně například patří:

RWE

Odebírat plyn od RWE znamená jistotu spolehlivých dodávek zemního plynu a profesionálních služeb. Společnost RWE patří mezi pět největších energetických společností v Evropě. Podniká ve výrobě, obchodu, přepravě a zásobování elektřinou a plynem. Pro své zákazníky z řad maloodběratelů i velkoodběratelů má RWE připravené skutečně široké portfolio produktů zemního plynu. Vedle pestré nabídky mohou zákazníci využívat kvalitního zákaznického servisu, který zahrnuje nonstop zákaznickou linku či poradenská a kontaktní centra po celé republice.

E.ON

Společnost E.ON patří mezi tradiční dodavatele energií. Na českém trhu působí již od roku 1998. Dodává elektřinu 1,2 milionu zákazníků. Zemním plynem zásobuje více než 110 000 odběratelů, a to převážně v jižních Čechách a na jižní Moravě. Kromě zajímavých cen a bezproblémových dodávek poskytuje E.ON svým zákazníkům řadu výhod. Můžete získat plynové kotle a tepelná čerpadla za jedinečnou cenu. Pokud se stanete zákazníkem společnosti E.ON můžete například ušetřit až 15 000 Kč při nákupu kotle Vaillant. Nebo snad potřebujete bojler? Na vybraný sortiment od tradičního českého výrobce Dražice získáte 42% slevu.

ČEZ

Akciovou společnost ČEZ lze bez nadsázky pasovat do role dominantního energetického koncernu ve střední i východní Evropě. Největší výrobce elektřiny v České republice dodává svým zákazníkům také teplo a plyn. Produktová řada zemního plynu obsahuje čtyři nabídky. Produkt eTarif Plyn Plus patří mezi ty obzvlášť oblíbené. Ušetří vám až 10 % roční ceny plynu ve vaší domácnosti. Kdo má rád jistotu, může si zafixovat cenu na příští dva roky s PLYN FIX 24. Produktová řada Comfort má jednu velkou výhodu. Vždy budete odebírat levnější plyn než od dominantního dodavatele v regionu, a to minimálně o 5 %. Poslední tarif se vyplatí zákazníkům s nižší spotřebou. Se sazbou PRAKTIK platíte jen za plyn, který skutečně odeberete.

Která společnost je nejlevnější?   onlinePorovnat ceny plynu

RIGHT POWER energy (dříve Bicorn plyn)

Počátky RIGHT POWER sahají do roku 2005, kdy začala společnost ještě pod starým názvem Bicorn dodávat elektrickou energii do domácností, menším firmám a drobným podnikatelům. Mezi dodavatele plynu se firma zařadila vzápětí. Za úspěchem společnosti stojí hlavně její filozofie, která stojí na kvalitě služeb a individuálním přístupu k zákazníkům. Již od svého vstupu na energetický trh se RIGHT POWER energy snaží nabízet výhodnější ceny než dominantní dodavatelé.

LAMA energy plyn

Tradiční, spolehlivý a ryze český dodavatel zemního plynu a elektřiny začal nejprve dodávat energii velkoodběratelům. Dnes se však LAMA energy specializuje také na domácnosti. Ceny dodávek plynu jsou do značné míry nezávislé na výkyvech trhu, protože firma je součástí skupiny s vlastní těžbou ropy a plynu na Břeclavsku. LAMA energy nabízí plyn až o jednu pětinu levněji oproti dominantním dodavatelům a má vždy jednu z nejlepších cenových nabídek na trhu. Zákazníkům se líbí i fakt, že smlouvy neobsahují žádné skryté poplatky za uzavření či rozvázání smlouvy.

Elimon plyn

Dlouholeté působení v oblasti energetiky dělá z akciové společnosti Elimon skutečného experta. Z počátku se firma soustředila na oblast energetických auditů, poradenství a návrhy optimalizace energetického hospodářství. Postupem času rozšířil Elimon své portfolio služeb o nabídku dodávek elektřiny, plynu, uhlí a biomasy. Svým klientům společnost nabízí dokonalý servis od poradenství přes dodávky energetických komodit. Zákazníci se rekrutují nejen z řad velkých podniků, ale i domácností či drobných podnikatelů.

Pražská plynárenská

Pražská plynárenská navzdory názvu působí po celé České republice. Služeb tradičního dodavatele zemního plynu využívá na 420 000 zákazníků ze všech koutů. Od roku 2012 mohou zákazníci od této společnosti odebírat i elektřinu. Ze široké palety produktů si každý vybere nejvýhodnější dodávky plynu. Systém slev a bonusů dělá z plynu od Pražské plynárenské atraktivní produkt. Zvýhodněná cena čeká na rodiče s malými dětmi, seniory či držitele průkazu ZTP/P.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 19
 

 
50 rad a tipů jak ušetřit na energiích
ebook
Chcete zjistit, jak doma ušetřit na energiích? Zadejte do políčka níže svou emailovou adresu a my vám eknihu ZDARMA zašleme.
Děkujeme za zájem o náš e-book.
Vyskytla se neočekávaná chyba, zkuste to prosím později.
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png