ANALÝZA: Kolik potřebujete mobilních dat?

 

Každý měsíc ta samá písnička. Sotva se vám datový balíček obnoví, drahocennné gigabajty se zdekují rychleji než křižácké vojsko u Domažlic, a to aniž byste jim pěli: Ktož jsú boží bojovníci. Co s tím? Odhalte, jaké aplikace a jiné online aktivity mají jejich útěk na svědomí, a pokud je to možné, omezte jejich používání. Nebo si pomocí přehledné tabulky spotřeby spočítejte, kolik dat měsíčně potřebujete a rovnou si najděte tarif, který vám bude opravdu vyhovovat.

 

Mobilní data jsou středobodem vesmíru téměř většiny pozemšťanů. Bez nich totiž jako by v dnešní době onlinové ani neexistovali. Ne všichni jich ale potřebují stejné množství. Proto v nabídce operátorů najdete datové balíčky nejrůznějších velikostí. Jenže zorientovat se v záplavě čísel a informací není zrovna snadný úkol. Proto jsme pro vás připravili několik přehledných příkladů, abyste si lépe udělali představu, jestli vám na měsíc stačí 500 megabajtů, nebo vysosáte několik desítek gigabajtů.

 

Kolik MB je 1 GB?

  • 1 megabajt (MB) = 1,024 KB

  • 1 gigabajt (GB) = 1,024 MB

 

Mezi jaký druh dataře patříte?

1) Datař rekreační čeleď občasníků

Dataři rekreační jsou v České republice již poměrně ohroženým druhem. Jejich řady každým rokem víc a víc řídnou. Vyznačují se tím, že pravidelně čtou zpravodajské servery, sledují počasí, denně přečtou a odpoví na několik pracovních e-mailů, se svými kamarády jsou v kontaktu na Facebooku a sem tam vyhledají něco v mapě nebo v jízdních řádech. Sledováním videí, natož v HD kvalitě, nebo projížděním Instagramu však svůj drahocenný volný čas rozhodně netráví. Maximálně je můžete zahlédnout, jak někde chytají Wi-Fi, aby nemuseli čelit následkům vyplácání svého FUP limitu.

  • Datař rekreační z čeledi občasníků měsíčně spotřebuje kolem 500 MB až 1 GB.  
TIP

Pozor na datový limit FUP

Za zkratkou FUP (Fair User Policy) se skrývá opatření, které brání nadměrnému stahování dat. Do objemu přenesených dat se započítávají jak ta stáhnutá, tak i odeslaná. Když zákazník překročí předem stanovený limit, dojde k výraznému zpomalení rychlosti internetu, nebo dokonce úplnému vypnutí. Jedná se však pouze o dočasnou penalizaci.

 

 
 

2) Datatel mobilní – vývojový mezičlánek

Datatly potkáte stejně jako holuby na každém reálném i virtuálním rohu. Poznáte je podle toho, že obvykle vlastní jeden z novějších smartphonů nebo iPhonů a dokonale si s ním rozumí. Ve svém životě se neobejdou bez šikovných aplikací, které jim usnadňují život, Facebooku a rádi se také pochlubí mistrnou fotkou na Instagram, popřípadě vytvořeným Instastories. Noviny zásadně nekupují. Není důvod utrácet peníze, když si všechny aktuality přečtou na internetu. Telefon občas používají i jako navigaci v autě. Příležitostně shlédnou i nějaké to video na YouTube nebo sestřih zápasu oblíbeného fotbalového týmu.

  • Aby se nemusel příliš omezovat, potřebuje Datatel mobilní alespoň 3 GB až 5 GB dat.

3) Otesánek datový aneb bez 10 GB ani ránu

Posledním běžně se vyskytujícím druhem dataře v naší republice je Otesánek datový. Jeho datový apetit jej řadí mezi absolutní rekordmany ve spotřebě. Mobilní internet využívá jako své primární a často jediné připojení se světem. V ničem se neupejpá, bez starostí stahuje hudbu i filmy a nezdráhá si je pustit ani online. Se svými kamarády a příbuznými pořádá videokonference. Sdílí internet z mobilu a tabletu do notebooku. Když jede autem, radí mu cestu navigace. Má vytvořený účet na každé existující sociální síti, pravidelně všechny kontroluje a postuje svoje rozumy a prostřednictvím filtrů upravené fotografie. 

  • Otesánek datový není žádný troškař, bez 10 GB se neobejde.
Najděte si tarif s pořádnou porcí dat za pár kaček
 

Kolik dat spotřebují jednotlivé činnosti?

Spočítat přesné hodnoty je nemožné. Tabulka uvádí pouze průměrné hodnoty, abyste si udělali hrubý přehled. Například některé stránky jsou neuvěřitelně jednoduché, jiné jsou plné grafických prvků a videí. Využití dat samozřejmě ovlivňuje chování, ale liší se i podle typu zařízení. Větší obrazovka tabletu svádí ke sledování videí ve vysoké kvalitě. A jak je známo, HD videa dokážou vycucnout všechna vaše data během několika minut.

Činnost 500 MB 2 GB 4 GB
Surfování na internetu 900 stránek 3 600 stránek 7 200 stránek
Textový e-mail/zpráva 150 000 700 000 1 400 000
E-mail s přílohou 1 000 4 000 8 000
Poslouchání hudby 100 písní 400 písní 800 písní
Sledování videa 1 hodina 4 hodiny 8 hodin
Volání přes Skype 15 hodin 60 hodin 120 hodin
Video hovor přes Skype 2 hodiny 8 hodin 16 hodin
Poslech rádia 8 hodin 32 hodin 64 hodin
Stahování a update aplikací 40 aplikací 150 aplikací 300 aplikací

Zdroj: Kenstechtips.com 

Jak dostat data pod kontrolu? 

V nastavení každého chytrého telefonu samozřejmě najdete, kolik dat vám která aplikace spolykala, ovšem nic moc jiného tam nevyčtete. Naštěstí ale existují aplikace, jenž vám neposedné a neustále utíkající megabajty dokáží postavit do latě. Jednou z nich je Datally: mobile data-saving & WiFi app od společnosti Google. K dispozici je ovšem jen pro operační systém Android. 

Její pomocí můžete jednotlivým aplikacím zatnout tipec a zablokovat jim přístup k internetu. Také vám pomůže bleskurychle vyhledat dostupnou free Wi-Fi v okolí. Další oblíbenou appkou pro nejablíčkaře je například My Data Manager, nebo GlassWire Data Usage Monitor. A zkrátka nepřijdou samozřejmě ani uživatelé nakousnutých jablíček. Mezi nimi je nejpopulárnější asi My Data Usage Widget Pro.

TOP produkty, které si dataří chválí  

Které tarify jsou aktuálně na špičce datové hitparády a žebříčků oblíbenosti? Sepsali jsme vám je přehledně do jedné tabulky. 

Tarif Počet dat Počet SMS Počet minut Cena
Studentský tarif #jetovtobě 10 GB neomezeně neomezeně 499 Kč
Stříbrná O2 Data 10 GB 1,50 Kč/SMS 3,50 Kč/min 499 Kč
T-Mobile Mobil Data 10 GB 1,50 Kč/SMS 3,50 Kč/min 499 Kč
RED Naplno 5 GB 5 GB neomezeně neomezeně 777 Kč
Mobil L 8 GB neomezeně neomezeně 999 Kč

Dalším řešením je samozřejmě jeden z kombinovaných balíčků, například si můžete složit vlastní Magentu, nebo si sjednat jeden z Vodafone tarifů, či sáhnout po O2 Spolu.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 110
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/interni-bannery-mobilni-internet-2.png