Mobilní internet: Kolik potřebuju dat?

 

Chcete mít internet v mobilu nebo tabletu a přemýšlíte, jestli vám nabízený balíček bude stačit? Prozradíme vám, kolik dat potřebujete na prohlížení webu, čtení e-mailů, sociální sítě nebo na poslouchání hudby.

Kolik mě stažení obrázku asi bude stát dat? Data, data, data. Svět mobilního internetu se netočí kolem ničeho jiného. V nabídce operátorů najdete datové balíčky různých velikostí. Jenže zorientovat se v záplavě čísel a informací není zrovna snadný úkol. A operátoři nám rozhodování zrovna neulehčují. Proto jsme pro vás připravili několik přehledných příkladů, abyste si lépe udělali představu, jestli vám na měsíc stačí 500 megabajtů nebo vysosáte gigabajty.

Ušetřete až 40 % na mobilním tarifu. Víme, jak!

 

1) Rekreační surfař na vlnách internetu

 

Převod jednotek

  • 1 megabajt (MB) = 1,024 KB
  • 1 gigabajt (GB) = 1,024 MB
 

Nenáročný surfař každý den brouzdá po webových stránkách. Čte si zpravodajské servery a pravidelně sleduje počasí. Každý den si přečte a odpoví na několik pracovních e-mailů. Se svými kamarády je pravidelně v kontaktu na Facebooku. Občas hledá v mapě nebo v jízdních řádech. Sledováním videí svůj drahocenný volný čas rozhodně netráví. Aby neplýtval placená data, neustále pátrá po wifi zdarma.

  • Kolik nenáročný surfař spotřebuje každý měsíc dat? Pohodlně se vejde do 500 MB.

2) Zlatá střední cesta – milovník surfování

Člověk, který spadá do této kategorie, si se svým telefonem nebo tabletem dokonale rozumí. Mobil má plný šikovných aplikací. Bez Facebooku se neobejde. Rád se pochlubí mistrnou fotkou ze svého života. Rád volá přes Skype, ale ví, že videohovory sežerou zbytečně moc dat. Milovník surfování si noviny nekupuje. Není důvod utrácet peníze, když si všechny aktuality přečte na internetu. Telefon občas používá jako navigaci v autě. Příležitostně shlédne i video na Yotube nebo sestřih zápasu oblíbeného fotbalového týmu.

  • Aby se nemusel příliš omezovat, potřebuje zkušený surfař 3 GB dat.
Najděte si levný internet do mobilu Srovnat ceny

3) Mistr světa v surfování

Rekordman ve stahování dat má mobilní internet jako své primární a často jediné připojení. Neupejpá se a stahuje hudbu i filmy. Se svými kamarády a příbuznými pořádá videokonference. Sdílí internet z mobilu a tabletu do notebooku. Když jede autem, radí mu cestu navigace v mobilu.

  • Na takovéto datově náročné činnosti je potřeba alespoň 10 GB.

TIP

Pozor na datový limit FUP

Za zkratkou FUP (Fair User Policy) se skrývá opatření, které brání nadměrnému stahování dat. Do objemu přenesených dat se započítávají jak ta stáhnutá, tak i odeslaná. Když zákazník překročí předem stanovený limit, dojde k výraznému zpomalení rychlosti internetu. Jedná se však pouze o dočasnou penalizaci.

 

 

Kolik dat spotřebují jednotlivé činnosti?

Spočítat přesné hodnoty je nemožné. Tabulka uvádí pouze průměrné hodnoty, abyste si udělali hrubý přehled. Například některé stránky jsou neuvěřitelně jednoduché, jiné jsou plné grafických prvků a videí. Využití dat samozřejmě ovlivňuje chování, ale liší se i podle typu zařízení. Větší obrazovka tabletu svádí ke sledování videí ve vysoké kvalitě. A jak je známo, HD videa dokážou vycucnout všechny vaše data během několika minut.

Činnost 500 MB 2 GB 4 GB
Surfování na internetu 900 stránek 3 600 stránek 7 200 stránek
Textový e-mail/zpráva 150 000 700 000 1 400 000
E-mail s přílohou 1 000 4 000 8 000
Poslouchání hudby 100 písní 400 písní 800 písní
Sledování videa 1 hodina 4 hodiny 8 hodin
Volání přes Skype 15 hodin 60 hodin 120 hodin
Video hovor přes Skype 2 hodiny 8 hodin 16 hodin
Poslech rádia 8 hodin 32 hodin 64 hodin
Stahování a update aplikací 40 aplikací 150 aplikací 300 aplikací

Zdroj: Kenstechtips.com

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 79
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/interni-bannery-mobilni-internet-2.png