Spoluúčast u povinného ručení

Spoluúčast je součástí každého povinného ručení. Víte, co znamená a jaký má vliv na náhradu škod v případě pojistné události? Podívejte se na užitečné informace, které se spoluúčastí u pojištění vozidla souvisí.

SPOČÍTAT POVINNÉ RUČENÍ

Srovnejte si povinné ručení online

Pojištění si porovnáte na jednom místě

Pojištění si porovnáte na jednom místě

Do 20 sekund uvidíte přehledné porovnání povinného ručení. Vybírat můžete z nabídky prověřených pojišťoven.

Ušetříte drahocenný čas i peníze

Ušetříte drahocenný čas i peníze

Vyberete si to nejlepší povinné ručení. Specialista na pojištění vám pomůže s papírováním a sjednáním.

K ruce jsou vám specialisté

K ruce jsou vám specialisté

Rádi vám odpoví na otázky a pomohou s čímkoliv – od výběru povinného ručení po jeho sjednání.

Co spoluúčast znamená?

Sjednaná spoluúčast u povinného ručení určuje výši částky, kterou pojistník, tedy vy, musí v případě nehody zaplatit ze svého. Pokud způsobíte dopravní nehodu, v důsledku které vznikne škoda na zdraví nebo majetku někoho jiného, musíte událost nahlásit své pojišťovně. Ta posléze vyhodnotí rozsah škod a poskytne náhradu poškozenému či poškozeným. 

Majitel vozidla se ovšem musí na škodě také podílet, a to právě stanovenou spoluúčastí ve svém povinném ručení. 

Povinné ručení spoluúčast

Jak se platí spoluúčast?

Přesné podmínky úhrady spoluúčasti jsou vždy stanovené v pojistné smlouvě. Obecně platí, že škodu, která spoluúčast nepřekročí, platí majitel vozidla, o zbytek se postará pojišťovna. Pokud tedy například způsobíte škodu ve výši 100 000 Kč a ve svém povinném ručení máte stanovenou spoluúčast 5 000 Kč, zaplatíte pět tisíc a 95 000 Kč uhradí vaše pojišťovna. 

Srovnání povinného ručení

Jak a podle čeho nastavit spoluúčast v povinném ručení?

V první řadě je třeba si říct, jestli si chcete spoluúčast u povinného ručení vůbec sjednávat. Sice vám pomůže o něco snížit pojistné, ale ve finále pro vás nemusí být vůbec výhodná. Pokud přeci jen spoluúčast chcete, ohlížejte se na:

  • Finanční situaci: Jste schopní v případě dopravní nehody nést větší finanční riziko, nebo by taková událost zabolela vaše úspory?
  • Používání vozidla: Jezdíte se svým vozem každý den nebo na delší vzdálenosti? Vzhledem k častému používání vašeho auta se vystavujete vyššímu riziku vzniku dopravní nehody. A se sjednanou spoluúčastí vám tak při každém případném karambolu hrozí nečekané výdaje.

Jak se spoluúčast promítne do ceny povinného ručení?

Platí zde přímá úměra – čím vyšší spoluúčast zvolíte, tím nižší pojistné budete platit. Každopádně se také vystavujete riziku, že všechny menší škody zaplatíte ze svého.

U povinného ručení pojišťovny nabízejí rovnou několik variant spoluúčasti. Stanovená bývá například procenty (např. 5 %, 10 %, 15 %), pevně danou částkou (např. 5 000 Kč, 10 000 Kč, 15 000 Kč) i procenty a minimální hodnotou zároveň (např. 10 % a min. 10 000 Kč). Můžete se setkat i s nulovou spoluúčastí. V takovém případě jde celá náhrada škody na vrub pojišťovny.

Spočítat povinné ručení

Rizika související se spoluúčastí

I když jste dobrý a obezřetný řidič, dopravní nehoda se vám zkrátka vyhnout nemusí. A pokud by následná škoda sahala do statisícových nebo dokonce milionových částek, výše spoluúčasti by se rozhodně nedržela při zemi. 

Sice byste tedy při sjednání povinného ručení se spoluúčastí něco málo ušetřili na pojistném (ročně se bavíme o řádech stokorun), ale v případě karambolu byste mohli dost litovat.

Připojištění k povinnému ručení

Kromě výše spoluúčasti se při sjednání povinného ručení podívejte také na šikovná připojištění. Mezi ta nejoblíbenější patří:

  • Pojištění skel: Je možné pojistit všechna skla, a to včetně střešního okna, prosklené střechy i zpětných zrcátek.
  • Živelní události: Pro případ pádu (stromu, sloupu), požáru, výbuchu, sesuvu (sněhu, zemin), povodně a záplavy, úderu blesku atd. Nejvíce škod ovšem v tomto směru umí způsobit především krupobití, a to nejen na sklech, ale také na karoserii vozu. 
  • Střet se zvěří: Kromě zajištění přímého střetu se zvěří se toto připojištění u některých pojišťoven vztahuje také na škody způsobené na zaparkovaném vozidle (pokud vám například kuna překouše dráty atd.).  

K dalším připojištěním pak patří úraz řidiče a celé posádky vozu, pojištění zavazadel nebo ztráta klíčů. Při výběru povinného ručení se zaměřte také na kvalitu a rozsah asistenčních služeb, které vám podají pomocnou ruku v případě defektu pneumatiky, vybité baterie nebo když budete potřebovat odtáhnout vozidlo. 

Porovnat povinné ručení

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Uzavřít povinné ručení musí každý majitel vozidla, kterému byla přidělena registrační značka nebo technický průkaz a vůz je používán na veřejných komunikacích.

V opačném případě vám hrozí pokuta, a to i v řádech desetitisíců korun. Ideální je tedy ihned potom, co vám pojištění vyprší, sjednat pojištění nové, nebo odevzdat značky od vozidla do depozitu.

Asistenční služba je výpomoc při nehodě nebo poruše vozidla. Mezi základní nabízené služby, které by se měly vztahovat ke každé pojistce povinného ručení, patří příjezd asistenčního vozidla k porouchanému vozidlu a jeho odtažení. U komplexnějších pojistek vám pojišťovna poskytne náhradní vozidlo.

Pokud by se vám asistenční služby, které jsou součástí vašeho povinného ručení, zdály nedostatečné, můžete si u většiny pojišťoven sjednat asistenční služby navíc.

Ano, ale abyste mohli uzavřít nové povinné ručení, musíte mít nejdříve ukončené pojištění u současné pojišťovny. Novou pojišťovnu si snadno vyhledáte pomocí online kalkulačky, která vám porovná téměř všechny produkty na trhu a přehledně je seřadí podle výhodnosti a vašich požadavků.

Jednotlivé nabídky pojišťoven si mezi sebou porovnáte pomocí online kalkulačky. Tak zjistíte, jak se pohybují ceny povinného ručení, a snadno najdete to nejlevnější.

Ano. K tomu slouží kalkulačka havarijního pojištění. V ní vyplníte pár údajů o vás a vašem vozidle – tovární značku, model a aktuální tržní hodnotu vozu. Ihned se vám zobrazí přehledné srovnání nabídek havarijního pojištění.

Pro objednání stačí kliknout na tlačítko „Koupit“ a vyplnit krátký formulář. Obratem vám přijdou všechny potřebné dokumenty na e-mail.

Ano, vozidlo si můžete pojistit už ode dneška. Stačí si srovnat povinné ručení. Obratem vám zavolá specialista na autopojištění a vše s vámi probere.

Ano. Firemní auto si můžete jednoduše a rychle pojistit online.

Klidně si můžete pojistit i firemní flotilu. Jde ale o trochu složitější proces. V případě firemní flotily je totiž nutné každou pojišťovnu požádat o individuální nabídku. To může chvilku trvat. Budete mít ale jasno, kde vám všechna auta pojistí skutečně nejvýhodněji.

Zaplatit povinné ručení můžete hned několika způsoby:

  • kartou online prostřednictvím platební brány GoPay,
  • bankovním převodem na účet Top-Pojištění.cz,
  • vkladem hotovosti na přepážce Fio banky,
  • složenkou na České poště.

Veškeré podrobnosti k platbě najdete přehledně v průvodním e-mailu.

Pojišťovny obvykle umožňují platit povinné ručení jednou, dvakrát nebo čtyřikrát ročně. Většinou se ale vyplatí zaplatit najednou pojistné na celý rok. Některé pojišťovny totiž nabízí slevy za roční platbu pojištění. Které pojišťovny slevy nabízí, zjistíte v porovnání.

Na výši vašeho bonusu má vliv hned několik faktorů. Největší roli ale hraje délka předchozího pojištění a počet vámi zaviněných nehod. Čím déle jste tedy pojištění a řídíte bez nehod, tím vyšší máte bonus. 

Každá pojišťovna má vlastní tabulky a pravidla pro udělení bonusu. Zpravidla ale za každých 12 měsíců bez nehody dostanete přibližně 5% bonus, tedy 5% slevu na pojistném. Maximálně pak můžete získat bonus až 60 %.    

Rádi vám pomůžeme zjistit, jak vysoký je váš bonus. V kalkulačce povinného ručení stačí vyplnit rodné číslo, nebo nám na sebe zanechat kontakt a vše potom probereme po telefonu.  

Až se na to přijde, bude mu vyměřena pokuta, a to i v řádech desetitisíců korun. To není vše. Navíc bude muset uhradit finanční příspěvek České kanceláři pojistitelů (ČKP) za celé období, kdy vozidlo využíval nepojištěné.  

Vybrali jste si ve srovnání povinné ručení a všechny důležité dokumenty už vám přišly na e-mail? Skvělé, teď už stačí jen zaplatit pojistné. Pojištění totiž začne platit až v den, kdy bude připsána platba na bankovní účet.  

Pojišťovny obvykle umožňují platit povinné ručení jednou, dvakrát nebo čtyřikrát ročně. Některé pojišťovny nabízí slevy za roční platbu pojištění. Které pojišťovny slevy nabízí, zjistíte v našem porovnání. 

Stačí občanský průkaz a velký technický průkaz vozidla, případně osvědčení o registraci vozidla, které velký technický průkaz nahrazuje u vozů zakoupených po 1. 1. 2024.  

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.