Druhý důchodový pilíř skončí. Jak můžete naložit s penězi?

 

Druhému pilíři odzvoní umíráček k 1. lednu 2016 nebo 2017. Vložené peníze dostanou střadatelé zpátky. Budou mít tři možnosti, kam své naspořené finance převést. Současná koalice tak ruší druhý kapitálový pilíř, který byl podle ministryně Marksové Tominové nevýhodný pro většinu obyvatel a vytvářel zisky pouze pro bohatší občany.

důchodci hrající petanqueNastavení spravedlivého důchodového systému je problémem v mnoha evropských zemích. 

Nečasova důchodová reforma počítala se třemi pilíři důchodového systému. Do prvního plynuly peníze ze sociálního pojištění povinně od každého daňového poplatníka. Do druhého pilíře vstupovali občané dobrovolně, když se rozhodli pravidelně ukládat 2 % své hrubé mzdy. Stát jim k této částce navíc přispíval 3 % z jejich sociálního pojištění, který ubral z prvního pilíře. Třetí pilíř představuje bývalé penzijní připojištění se státní podporou přejmenované na doplňkové penzijní připojištění.

Peníze na účet nebo zpět do prvního či třetího pilíře

Asi 83 tisíc lidí, kteří od 1. ledna 2013 vstoupili do druhého pilíře, bude stát před rozhodnutím, kam s penězi ze zrušené části. Mohou si peníze nechat zaslat na svůj účet, nebo je vložit do prvního pilíře či třetího pilíře. Své rozhodnutí, jak s nastřádanými prostředky v druhém pilíři naloží, budou muset oznámit penzijním společnostem do září 2016. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých možností? Kdo zvolí první variantu, získá peníze na svůj bankovní účet, ale pokrátí se mu příspěvky v prvním pilíři za vyvedené 3 % sociálního pojištění do druhého pilíře. Pokud ale bude chtít, může je doplatit.

Nespoléhejte jen na státní důchod Srovnat spořicí účty

Kdy platíte daně z důchodu v prvním pilíři?

Výplata důchodů z prvního pilíře sice podléhá dani z příjmů, ale drtivá většina českých důchodců žádnou daň neplatí. Roční výplata důchodu do 36 násobku minimální mzdy je totiž od daně osvobozena a málokdo získává od státu měsíční důchod, který přesahuje 24 tisíc. Se zvyšováním minimální mzdy navíc tato hranice ještě poskočí. Proti rušení druhého důchodového pilíře se postavily jak penzijní společnosti, tak zástupci pravice. Miroslav Kalousek již v květnu hrozil, že v případě zrušení druhého pilíře podá soudní žalobu.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1