Osobní bankrot II. díl – Jak podat návrh na oddlužení?

 

Oddlužení neboli osobní bankrot vám musí odsouhlasit soud, který vyžaduje množství dokumentů a potvrzení. Aby rozhodnutí proběhlo tak, jak potřebujete, čeká na vás nekonečné papírování. V prvním díle seriálu o oddlužení jste se mohli dozvědět, kdy máte nárok na osobní bankrot.

peníze oddlužení Návrh na povolení oddlužení se vždy podává s insolvenčním návrhem k příslušnému krajskému soudu. Speciální formulář najdete na internetu nebo ho můžete sehnat v přímo v soudní budově. Pečlivě vyplňte údaje o očekávaných příjmech v budoucích pěti letech a záznamy o příjmech za poslední tři roky. Sami navrhněte způsob oddlužení. Nezapomeňte k formuláři připojit soupis veškerého majetku. Požadované dokumenty nechte úředně ověřit. Bez znaleckých posudků majetku bude návrh neplatný.

 

Vaši blízcí, kteří jsou ochotní se zavázat jako spoludlužníci nebo ručitelé musí také návrh na osobní bankrot spolupodepsat. Ještě komplikovanější situace nastává, pokud jste v manželském svazku. Je třeba, aby váš partner s oddlužením souhlasil. Svůj souhlas musí výslovně uvést v žádosti a stvrdit podpisem.

Požádejte o odlužení onlineKalkulačky oddlužení

Co musíte splnit

Aby vaše žádost klapla, je třeba se zavázat, že dokážete splatit alespoň 30 % dluhu. Možné je i nižší plnění, ale potřebujete souhlas všech věřitelů. Soud návrh na oddlužení zamítne, když vycítí nepoctivý záměr nebo lehkomyslný přístup dlužníka k závazku. Jestli máte alespoň minimální šanci na oddlužení formou bankrotu, vám prozradí kalkulačka oddlužení.

Vyjádření soudu

Jestli návrh prošel, se obvykle dozvíte do patnácti dnů. V případě, že jste nevyplnili všechny potřebné položky a nedodali soudu veškeré nutné informace, čeká na vás zamítnutí. Na nápravu a dodání chybějících dokumentů máte pouhých sedm dní. Což je vcelku šibeniční termín. V ideálním případě, tedy povolení osobního bankrotu, budete zapsáni do insolvenčního rejstříku. Dojde k zastavení exekucí. Máte dvě možnosti, jak dluh splatit. Majetkem nebo postupným splácením. Pokud si vyberete druhou možnost, čeká na vás pět let odříkání a strádání. Žít budete pouze z životního minima. Zbytek výplaty míří k věřitelům na pokrytí jejich ztrát. Po skončení této pětileté doby jste oddluženi, ačkoliv jste třeba nezaplatili celou dlužnou částku.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0