NÁVOD: 4 kroky, jak zkrotit rodinný rozpočet

 

Podle loňského průzkumu agentury TNS má více než 70 % Čechů problém vycházet s penězi. Přitom vést rodinný rozpočet není zdaleka tak složité, jak se může zdát. Jak na to? Poradí vám naše specialistka Pavla Rýznarová.

Jak ušetřit rodinný rozpočetZapisujte si rodinný rozpočet elektronicky, ušetří vám to práci. 

K tomu, abyste si mohli vést rodinný rozpočet, nepotřebujete sáhodlouhé znalosti. Postačí vám pečlivost, základní znalost matematiky a schopnost být k sobě upřímní.  Právě v tom je často kámen úrazu, protože lidé se snaží ošálit sami sebe a především výdaje si o trochu přikrášlit,“ popisuje malý nešvar Čechů finanční specialistka našeho portálu Pavla Rýznarová.

1. Sepište si všechny příjmy

 

Jak to chodí u vás?

Víte, kdo drží rodinnou kasu? V Česku je to nerozhodně, ukázal průzkum

 

Příjmy jsou o poznání přehlednější než výdaje. Sepište si přehled všech finančních prostředků, které vám každý měsíc přitečou do vašeho rodinného rozpočtu.

K zapisování můžete využívat jen tužku a papír, ale v elektronické podobě bude seznam mnohem praktičtější. Vést můžete rodinný rozpočet v Excelu či v Google tabulkách – v obou programech můžete provádět i automatické výpočty, které vám ulehčí práci.

Co na to odborník?

„Do příjmů patří všechny výplaty, mateřská, výdělky z brigád, případné sociální dávky, důchody a proplacené faktury. Samozřejmě pokud člen domácnosti například dostává pravidelné odměny dvakrát do roka, i ty je potřeba započítat. V takovém případě se částka rozpočítá na měsíce,” vysvětluje naše finanční specialistka Pavla Rýznarová.

2. Mějte přehled ve svých výdajích

Příjmy by byly, nyní nastává čas pro složitější úkol – zapsat si výdaje. Patří mezi ně ty pravidelné, mezi které řadíme nájem, splátky půjček a hypotéky, pojistky, školní obědy, měsíční jízdenky apod. Dále nezapomeňte na náklady na jídlo, oblečení, drogerii. Doplňte také náklady na kulturu, sport a volný čas.

Může se stát, že kromě pravidelných plateb nebudete mít valnou představu, kolik peněz vám uteče třeba návštěvami restaurací či na výletech. Pro tohle existuje jednoduchá rada. Jeden měsíc si vše poctivě zapisujte a udělejte si představu. Poctivější domácnosti si mohou dělat neustálý přehled. Nechce se vám zapisovat si každou útratu? Plaťte kartou a na konci měsíce si sedněte k výpisu. O každé koruně budete mít přehled.

TIP

Pomůže i chytrý telefon

Vyzkoušeli jsme za vás chytré aplikace na správu financí. Vyplatí se je využívat?

 

3. Počítejte: Pokrývají příjmy výdaje?

Hodnoty v obou sloupečcích sečtěte a poté udělejte jednoduchý matematický úkon, díky kterému vám bude hned jasné, jak jste na tom. Odečtěte výdaje od příjmů. Vychází vám mínusová částka? Na nic nečekejte a začněte s tím co nejdříve něco dělat. Jste na nule? Pak je ideální chvíle začít šetřit, abyste si mohli vytvářet rezervy na „horší časy“. Jste v plusu? Ideální výsledek! Přesto se ale můžete zamyslet, jestli své přebytky vhodně ukládáte a zda by se nedaly ještě zvýšit.

4. Začněte jednat a ušetřete

Teď přichází na řadu ta nejsložitější část – zavést změny, které zlepší váš rodinný rozpočet. Zejména rodiny, u kterých jsou výdaje stejné nebo dokonce vyšší než příjmy, nesmí dlouho dumat, ale začít jednat. „Tam bych velmi doporučovala přísnou revizi každé položky v sloupečku výdajů a zamyšlení se nad tím, zda je to položka nezbytná a zda je možné ji snížit či případně úplně odstranit,“ doporučuje naše specialistka Pavla Rýznarová.

Podívejte se kriticky na svůj rozpočet a přemýšlejte, kde vzniká prostor k úspoře. Bez mnoha výdajů se můžete obejít. Náklady za cigarety, alkohol či časté návštěvy restaurací patří mezi ty, které by šlo úplně nebo alespoň částečně omezit. Ušetřit můžete i za energii přechodem k výhodnějšímu dodavateli, snížením spotřeby vody či na bankovních poplatcích. Úsporu vám vypočítají srovnávací kalkulačky na našem portálu.

TIP

Co doporučují odborníci? Zjistili jsme to!

Konkrétní doporučení odborníků na vás čekají v druhém dílu návodu, jak zkrotit rodinný rozpočet.

Do té doby si můžete přečíst náš bezplatný e-book 25 tipů, jak zkrotit rodinný rozpočet.

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7