Povinné ručení elektrokoloběžka

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla se na uživatele elektrokoloběžek bude vztahovat od letošního roku. Zákon zatím ještě nevstoupil v platnost, nicméně posléze bude nutné, aby si ho sjednali jak soukromí vlastníci, tak vlastníci komerčně využívaných elektrokoloběžek.

Pojištění si můžete sjednat na stránkách pojišťovny Direct. V nabídce autopojištění vyberte možnost ,,SPZ zatím nemám“, následně v kategorii vozidla zvolte variantu ,,Ostatní vozidla bez RZ“ a ve druhém výběru ,,Elektrická koloběžka“.

Po kliknutí na tlačítko Spočítat povinné ručení“ budete přesměrováni na stránku pojišťovny Direct, kde pojištění můžete dokončit.

SPOČÍTAT POVINNÉ RUČENÍ

Srovnejte si povinné ručení online

Pojištění si porovnáte na jednom místě

Pojištění si porovnáte na jednom místě

Do 20 sekund uvidíte přehledné porovnání povinného ručení. Vybírat můžete z nabídky prověřených pojišťoven.

Ušetříte drahocenný čas i peníze

Ušetříte drahocenný čas i peníze

Vyberete si to nejvhodnější povinné ručení. Specialista na pojištění vám pomůže s papírováním a sjednáním.

K ruce jsou vám naši specialisté

K ruce jsou vám naši specialisté

Rádi vám odpoví na otázky a pomohou s čímkoliv – od výběru povinného ručení po jeho sjednání.

Popularita elektrokoloběžek stoupá

Elektrokoloběžky získávají čím dál větší popularitu. Lidé si jejich prostřednictvím rádi zkracují cestu a sdílené koloběžky slouží jako oblíbený dopravní prostředek na tzv. poslední míli. Navíc jde díky elektromotoru o mnohem ekologičtější dopravní prostředek, než jakým je například auto, skútr nebo motorka.

Ale s tím, jak počet elektrokoloběžek na našich silnicích (a bohužel také chodnících) stále stoupá, přibývá zároveň i kolizí a nehod. Výjimkou nejsou ani těžké úrazy, protože řada nezodpovědných uživatelů elektrokoloběžek nepoužívá helmu, nijak se při jízdě nechrání, a přitom neváhají jet velmi rychle a riskantně. A to třeba i pod vlivem návykových látek, což je zákonem zakázané.

Na tento stav se proto rozhodla reagovat Evropská unie a odsouhlasila novou směrnici, která se bude týkat všech členských států i států Evropského hospodářského prostoru. Česká vláda v návaznosti na to rozhodla, že mimo jiné bude nutné sjednat si od roku 2024 povinné ručení na elektrokoloběžku (ale stejně tak třeba i na segway, sněžný skútr nebo golfový vozík).

Pojďme se na pojištění koloběžky podívat detailněji.

Povinné ručení na elektrokoloběžku

Pokud dosud řidič elektrokoloběžky způsobil nějakou škodu, musel její následky hradit z vlastní kapsy. Což leckdy mohlo být hodně nákladné.

Nový zákon o povinném ručení tomuto stavu má zabránit. Na konci roku 2023 ho schválila Poslanecká sněmovna ČR, na začátku roku 2024 přijde do Senátu ČR, následovat bude podpis prezidenta. Pokud bude novela zákona o povinném ručení schválena, bude zapsána do Sbírky zákonů a o měsíc později začne platit. Teoreticky tedy vejde v platnost v březnu 2024.

Povinné ručení elektrokoloběžka

Povinné ručení elektrokoloběžky bude sloužit k tomu, aby se z něj případně hradila škoda druhé straně. Pokud tedy dojde k nehodě, bude stačit vyměnit si pouze údaje, sepsat dokument o nehodě a o úhradu škody se postará pojišťovna.

Na jaké elektrokoloběžky se bude povinné ručení vztahovat?

Není pravda, že povinné ručení na elektrokoloběžku bude muset platit každý majitel. Povinné ručení se bude vztahovat pouze na silnější elektrokoloběžky (a další vozidla s elektromotorem, která se nově dostávají do kategorie motorových vozidel – například segway, zahradní traktůrek, sněžný skútr, golfový vozík).

Povinné ručení se po zapsání nového zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla do Sbírky zákonů vztahuje na všechna vozidla, jejichž:

  • maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 kilometrů v hodině,
  • nebo je vyšší než 14 kilometrů v hodině a zároveň mají provozní hmotnost vyšší než 25 kg.

Jak vybrat elektrokoloběžku?

Cena povinného ručení elektrokoloběžky

Povinné ručení na elektrokoloběžku bude možné sjednat u většiny pojišťoven. Ty zatím žádné produkty čistě pro elektrokoloběžky nepředstavily, stejně jako ještě nezveřejnily ceníky povinného ručení pro elektrokoloběžky (nebo například segwaye).

Můžeme ale předpokládat, že povinné ručení na elektrokoloběžku se bude vypočítávat podobně jako u pojištění auta.

Podle odhadů pojišťoven bude cena povinného ručení pro elektrokoloběžku v řádu několika stovek korun ročně.

Cena povinného ručení elektrokoloběžky ale může být i nižší. Výše pojistného totiž závisí na:

  • výkonu motoru (elektromotoru),
  • značce elektrokoloběžky,
  • míře rizika nehody,
  • bydlišti majitele,
  • věku majitele,
  • výši bonusů/malusů majitele,
  • zvolené výši limitů,
  • rozsahu krytí.

Jak ušetřit na pojištění elektrokoloběžky?

Povinné ručení pro elektrokoloběžky budou nabízet různé pojišťovny za různé ceny. Někde ho tedy sjednáte dráž, jinde levněji. Při sjednání online navíc často můžete dostat různě vysoké slevy na povinné ručení.

Pokud už máte sjednané povinné ručení například na své auto, ale nejste s ním spokojeni, můžete využít naše srovnání povinného ručení. Díky němu snadno zjistíte, jak a kolik můžete ušetřit. A u které pojišťovny ho budete mít nejvýhodnější.

Kalkulačka povinného ručení

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Uzavřít povinné ručení musí každý majitel vozidla, kterému byla přidělena registrační značka nebo technický průkaz a vůz je používán na veřejných komunikacích.

V opačném případě vám hrozí pokuta, a to i v řádech desetitisíců korun. Ideální je tedy ihned potom, co vám pojištění vyprší, sjednat pojištění nové, nebo odevzdat značky od vozidla do depozitu.

Asistenční služba je výpomoc při nehodě nebo poruše vozidla. Mezi základní nabízené služby, které by se měly vztahovat ke každé pojistce povinného ručení, patří příjezd asistenčního vozidla k porouchanému vozidlu a jeho odtažení. U komplexnějších pojistek vám pojišťovna poskytne náhradní vozidlo.

Pokud by se vám asistenční služby, které jsou součástí vašeho povinného ručení, zdály nedostatečné, můžete si u většiny pojišťoven sjednat asistenční služby navíc.

Ano, ale abyste mohli uzavřít nové povinné ručení, musíte mít nejdříve ukončené pojištění u současné pojišťovny. Novou pojišťovnu si snadno vyhledáte pomocí online kalkulačky, která vám porovná téměř všechny produkty na trhu a přehledně je seřadí podle výhodnosti a vašich požadavků.

Jednotlivé nabídky pojišťoven si mezi sebou porovnáte pomocí online kalkulačky. Tak zjistíte, jak se pohybují ceny povinného ručení, a snadno najdete to nejlevnější.

Ano. K tomu slouží kalkulačka havarijního pojištění. V ní vyplníte pár údajů o vás a vašem vozidle – tovární značku, model a aktuální tržní hodnotu vozu. Ihned se vám zobrazí přehledné srovnání nabídek havarijního pojištění.

Pro objednání stačí kliknout na tlačítko „Koupit“ a vyplnit krátký formulář. Obratem vám přijdou všechny potřebné dokumenty na e-mail.

Ano, vozidlo si můžete pojistit už ode dneška. Stačí si srovnat povinné ručení. Obratem vám zavolá specialista na autopojištění a vše s vámi probere.

Ano. Firemní auto si můžete jednoduše a rychle pojistit online.

Klidně si můžete pojistit i firemní flotilu. Jde ale o trochu složitější proces. V případě firemní flotily je totiž nutné každou pojišťovnu požádat o individuální nabídku. To může chvilku trvat. Budete mít ale jasno, kde vám všechna auta pojistí skutečně nejvýhodněji.

Zaplatit povinné ručení můžete hned několika způsoby:

  • kartou online prostřednictvím platební brány GoPay,
  • bankovním převodem na účet Top-Pojištění.cz,
  • vkladem hotovosti na přepážce Fio banky,
  • složenkou na České poště.

Veškeré podrobnosti k platbě najdete přehledně v průvodním e-mailu.

Pojišťovny obvykle umožňují platit povinné ručení jednou, dvakrát nebo čtyřikrát ročně. Většinou se ale vyplatí zaplatit najednou pojistné na celý rok. Některé pojišťovny totiž nabízí slevy za roční platbu pojištění. Které pojišťovny slevy nabízí, zjistíte v porovnání.

Na výši vašeho bonusu má vliv hned několik faktorů. Největší roli ale hraje délka předchozího pojištění a počet vámi zaviněných nehod. Čím déle jste tedy pojištění a řídíte bez nehod, tím vyšší máte bonus. 

Každá pojišťovna má vlastní tabulky a pravidla pro udělení bonusu. Zpravidla ale za každých 12 měsíců bez nehody dostanete přibližně 5% bonus, tedy 5% slevu na pojistném. Maximálně pak můžete získat bonus až 60 %.    

Rádi vám pomůžeme zjistit, jak vysoký je váš bonus. V kalkulačce povinného ručení stačí vyplnit rodné číslo, nebo nám na sebe zanechat kontakt a vše potom probereme po telefonu.  

Až se na to přijde, bude mu vyměřena pokuta, a to i v řádech desetitisíců korun. To není vše. Navíc bude muset uhradit finanční příspěvek České kanceláři pojistitelů (ČKP) za celé období, kdy vozidlo využíval nepojištěné.  

Vybrali jste si ve srovnání povinné ručení a všechny důležité dokumenty už vám přišly na e-mail? Skvělé, teď už stačí jen zaplatit pojistné. Pojištění totiž začne platit až v den, kdy bude připsána platba na bankovní účet.  

Pojišťovny obvykle umožňují platit povinné ručení jednou, dvakrát nebo čtyřikrát ročně. Některé pojišťovny nabízí slevy za roční platbu pojištění. Které pojišťovny slevy nabízí, zjistíte v našem porovnání. 

Stačí občanský průkaz a velký technický průkaz vozidla, případně osvědčení o registraci vozidla, které velký technický průkaz nahrazuje u vozů zakoupených po 1. 1. 2024.  

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.