Peníze na útěku: 7 energetických omylů, kterých se dopouštíme

 

Země je středem vesmíru a všechny okolní objekty krouží kolem ní. V srdci je ukryta duše a inteligence člověka, oběh krve místo něj zajišťují játra. Omylům se zkrátka nevyhnuli ani ti nejznámější vědci. Není se tedy proč divit, že se jich v honbě za úšetřenými penězi dopouští i mnoho z nás. Vyvrátíme vám 7 nejčastějších.

peníze na útěku 

Ještě než v zimě nasadíte oblek Yettiho, abyste nemuseli topit, a při žužlání tvrdých špaget, protože uvařit je by vyšlo moc draho, se rozhodnete odstěhovat někam do jeskyně, kde vás pošťák s vyúčtováním za energie nenajde, zjistěte, jestli ve snaze ušetřit, neděláte nějaké kiksy.

 • Omyl č. 1: Okna musí být dokonale utěsněná

  Přes okna sice skutečně uniká nadměrné množství tepla a utěsnění nežádoucím ztrátám zabrání, ale také v jisté míře ohrožuje vaše zdraví. Při nedostatečné výměně vzduchu se zvyšuje v místnosti koncentrace oxidu uhličitého. To je důvod, proč se někdy doma cítíme malátní a unavení. Navíc když okna nedýchají a v místnosti se pravidelně nevětrá, tvoří se na zdích vlhkost a toxické plísně. Při izolování oken se tedy raději řiďte heslem, že nic se nemá přehánět.

 • Omyl č. 2: Lepší je koupit víc levných žárovek než jednu úspornou

  V průměrné domácnosti se svícení na celkové spotřebě elektřiny podílí zhruba 16 %. Koupě úsporných žárovek se proto rozhodně vyplatí. Moderní osvětlení vítězí ve všech směrech. Halogenová žárovka je oproti té klasické až o třetinu úspornější, kompaktní zářivka přibližně o 80 %, LED žárovka dokonce o 85 až 95 %. Nové typy starou žárovku výrazně předčí také v životnosti. 

 • Omyl č. 3: Šetrná zářivka vyzařuje nepříjemné světlo

  Doba, kdy zářivky měly tvar ohyzdných dlouhých tyčí a svítily nepřirozeným bílým světlem, je pryč. Pokrok jde dopředu. Výrobci už prodávají kompaktní zářivky různých tvarů a hlavně barevných variant. Při výběru se řiďte počtem kelvinů.

  TIP

  Barevné spektrum žárovek ovlivňuje psychiku

  • Teplá bílá (2 700 až 3 500 K) – svým světlem připomíná klasickou starou žárovku. Jedná se o hřejivé žlutě zabarvené světlo. Hodí se do místností, kde chcete navodit příjemnou atmosféru. Na čtení není ideální. Unavuje oči.
  • Denní bílá (4 500 až 6 000 K) – má chladnější odstín a napodobuje denní světlo. Když se chcete soustředit na práci, není lepší žárovky. Neunavuje zrak, takže je vhodné ji použít v lampičkách na psacím stole.
  • Studená bílá (nad 6 500 K) – výrazné namodralé a nepřirozené světlo. Žárovky s tímto barevným spektrem mají velmi vysokou svítivost.
   
   
 • Omyl č. 4: Prázdná chladnička spotřebuje méně energie

  Překvapivě je to přesně naopak. Zbytečně velká a prázdná lednice sežere spousty elektřiny. Lednice nebo mrazák spotřebují nejméně energie při naplnění kolem 70 %. Nachlazené potraviny totiž pomáhají udržovat konstantní teplotu. Lednička ale nesmí být ani příliš přeplněná. Při výběru nové chladničky se řiďte jednoduchým propočtem. Na jednoho člena domácnosti bohatě stačí 50 až 70 litrů.

 • Omyl č. 5: Nevyužívaný počítač stačí ho uvést do úsporného režimu

  Stolní počítač nebo notebook má sice v úsporném režimu menší spotřebu elektřiny než v běžném provozu, stále ale spotřebovává až 70 % energie. Proto se vyplatí při delší pauze počítač vypnout. Takový nonstop zapnutý počítač může být sice malým a nenápadným žroutem, ale i tak dokáže udělat pořádné díry do peněženky. 

 • Omyl č. 6: Přístroje ve stand-by režimu jsou šetrné

  Počítač, televize, set-top box, DVD přehrávač, hi-fi věž, v každé domácnosti se nachází celá řada spotřebičů, které jsou neustále připraveny v tzv. pohotovostním režimu. Ačkoli se tváří jako by nefungovaly, stále spotřebovávají elektřinu. Roční náklady na nečinné přístroje se mohou vyšplhat na několik stovek korun. Nepoužívané spotřebiče proto doporučujeme natvrdo vypínat.

   
  Dejte drahému dodavateli vale a najděte si takového, který vás nebude chtít sedřít z kůže
 • Omyl č. 7: Vyndávat nabíječku ze zásuvky je zbytečné

  Některé nabíječky zastrčené v zásuvce spotřebovávají elektřinu, i když zrovna nic nenabíjejí. Poznáte to jednoduše na omak. Nabíječka přeměňuje elektřinu na teplo a zahřívá se. Díky tomu na nabití telefonu spotřebujete až desetkrát více energie, než je nutné. Vyndávat věci, které zrovna nepoužíváte, ze zásuvky se navíc vyplatí i z hlediska bezpečnosti.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 22
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé