Armageddon na burzách: 2 měsíce poté

 

Pamatujete si na titulky „Armageddon a panika na burzách!“, které plnily stránky novin koncem tohoto teplého srpna? Podle novinových titulků to vypadalo, že se blíží konec světa (pokolikáté už?) a je nejvyšší čas akciové investice prodat nebo minimálně přestat nakupovat. Proč někteří lidé akcie naopak nakupovali?

Armageddon na burzách 2 měsíce poté Kdo šetří, nakupuje zboží ve slevách. U běžných investorů to bohužel neplatí

Když je zboží, které potřebuji, ve slevě, ti z nás, kteří chtějí ušetřit, nakupují. Proč neušetřit nějaké koruny, když je to možné. I my to našim klientům doporučujeme.

V posledním srpnovém týdnu začínala sleva na akcie téměř ve všech koutech světa. Ceny akcií klesly průměrně o 10–15 %. Výprodeje spustila vlna paniky poté, co čínská ekonomika ukázala zpomalení růstu. Reálný důvod k obavám měli hlavně investoři do čínských akcií.

Jak už to bývá ve chvílích paniky, dav běžných investorů po celém světe se začal chovat jako stádo a začal prodávat úplně všechny akciové pozice. Běžní investoři prodávali své podíly i ve firmách (akcie), které stav čínské ekonomiky ovlivňuje velice málo. Dělo se tak v Evropě, ve Spojených státech i Kanadě.

K tomuto chování dochází pravidelně, což dokazuje i následující graf porovnávající přítoky peněz do akciových fondů (investoři nakupují) a odtoky peněz z akciových fondů (investoři prodávají) v letech 2011 a 2015.

Vývoj cen akciíŘíjen 2011 i srpen 2015 potvrdily, že běžní investoři na poklesy cen akcií reagují útěkem (prodejem), místo toho, aby nakupovali. Akciové trhy spadly v krátké době o zhruba o 10 % (zelená a fialová křivka) a investoři houfně vybírali peníze z akcií, akciových fondů (modrý a červený sloupec). 

Necháte se snadno ovlivnit svými emocemi? Potom při investování proděláte

Správným postojem dlouhodobého investora v takovém okamžiku je zamyslet se nad tím, zda je chování davu založeno na emocích, nebo na racionálních a fakty podložených závěrech. Teprve potom konat. Ten, kdo ve strachu bez rozmýšlení prodal, prodělal.

Nás naopak jednoduchá úvaha založená na následujících faktech dovedla k doporučení dokoupit zlevněné akcie v severní Americe.

Situace na světových trzích koncem srpna 2015:

  • Čínské akciové indexy silně poklesly, protože se akcie prodávaly za více než 40násobek ročních zisků firem – to je známka extrémně předražených akcií.
  • Čínská ekonomika už několikátý měsíc po sobě snižovala tempo růstu HDP.
  • Ekonomika USA stabilně roste několik let po sobě.
  • Tržby firem v USA jsou (s výjimkou Apple) závislé na exportu do Asie a Pacifiku (včetně Číny) pouze ze 7 %.
  • V Evropě se začínají ukazovat známky oživení.

Z výše uvedeného vyplývá, že ceny akcií firem v USA a Evropě poklesly hlavně díky emocionální panice a nikoliv proto, že by se snížily tržby a jmění firem (reálná hodnota akcií). Takových slev má racionálně uvažující investor využít k nákupu a na nic nečekat.

Slevy na akcie nejsou každý týden

Podle novinových titulků to vypadá, že šancí koupit levněji podíl ve fungující firmě (akcii) je během roku spousta. Není to tak úplně pravda.

Situace, jaká nastala v srpnu tohoto roku, není tak úplně častá. Ceny akcií při současném růstu jejich ekonomik (tzv. býčí trh) během týdne poklesly o 10–15 %. Od roku 1969 bylo takových poklesů pouze 16. Tedy v průměru jednou za 2,8 roku.

Vývoj cen akciíGraf ukazuje, kdy poklesly průměrné ceny akcií během roku z maximální ceny o více než 10 % a méně než 20 % na býčím trhu v průběhu posledních 46 let. Příležitost nakoupit se slevou se může znovu objevit až za několik let. 

Příležitosti přejí pouze připraveným

Nikdo na světě není schopen předem určit, kdy ceny akcií poklesnou o více než 10 % a umožní výhodný nákup. Proto je pravidelné každoměsíční investování stále stejné částky ještě pořád tím nejlepším způsobem, jak se vyhnout cenovým bublinám a využít poklesů cen.

Každopádně se však vyplatí držet část úspor v hotovosti a v případě poklesů cen nakoupit akcie tak jako letos v průběhu září. Výhodou je, že nemusíte stát frontu kdesi v supermarketu, ale nákup můžete zrealizovat z pohodlí domova.

TIP

InvestGuru radí:

  • Co máte vědět, než začnete investovat svoje peníze?
  • Proč a jak investovat pravidelně, dlouhodobě a s přiměřeným ziskem?

Odpovědi se ZDARMA dozvíte na tréninku „Jak se stát ze zaměstnance rentiérem hned napoprvé“ na InvestGuru.cz.

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5