České bankomaty slaví 25 let

 

Rok 1989 byl přelomový nejen pro vývoj českého státu a společnosti. Revoluce proběhla i v oblasti bankovnictví. Před čtvrtstoletím začal fungovat první bankomat v Československu.

bankomat  Kalendář ukazuje 15. ledna 1989 a na pobočce tehdejší České státní spořitelny na Václavském náměstí se koná velká sláva. Banka spustila do provozu první bankomat na území našeho státu. Zprvu ho mohli obdivovat a využívat pouze zaměstnanci spořitelny, až v prosinci téhož roku se otevřel širší veřejnosti.

Přístroj fungoval v offline režimu. Nebyl připojen k bankovní síti, z toho důvodu uměl vydat pouze předem dané množství peněz. K výběru se používaly jednorázové karty. Dnes už je to nemyslitelné, ale bylo na nich uvedeno jak číslo sporožirového účtu, tak i rodné číslo majitele. Do konce roku už fungovaly na našem území tři podobné automaty.

Online bankomatu, který už uměl zjistit zůstatek na účtu, se zákazníci dočkali v roce 1992. První přístroj tohoto typu uvedla do provozu Komerční banka v Praze na Příkopech. Během chvíle se začaly moderní peněžní automaty šířit do celé republiky. Koncem roku jich bylo v provozu ke dvou stovkám a své úspory z nich vybralo dvanáct tisíc klientů.

Nejvíce bankomatů provozuje Česká spořitelna

Po 25 letech od spuštění prvního bankomatu má nejhustší síť Česká spořitelna. Společnost aktuálně provozuje 1419 bankomatů a 114 platbomatů. Každou hodinu se z nich v průměru vybere úctyhodných 35 milionů korun. Druhá příčka patří Československé obchodní bance, která spravuje 944 přístrojů. Komerční banka obsadila bronzovou pozici s 726 bankomaty.

Společnost Počet bankomatů Společnost Počet bankomatů
Česká spořitelna 1 419 Raiffeisenbank 150
ČSOB, Era 944 Fio 140
Komerční banka 729 Air Bank 48
GE Money Bank 707 Sberbank 26
UniCredit Bank 212 Celkem 4 375
 

Zdroj: Idnes.cz

Pryč je doba, kdy jednoduché automaty uměly pouze vydávat hotovost. Dnes zvládnou celou řadu doplňkových služeb. Lidé si mohou vybrat nominální hodnotu bankovek, zjistit aktuální zůstatek, měnit PIN kód, upravit limit platební karty, dobít mobilní telefon, zaplatit složenku nebo vkládat peníze. První vkladový bankomat zprovoznila Česká spořitelna v červenci 2008.

První zákazníci? Prostitutky a gambleři

Dnes je považujeme za samozřejmost, ale zrod bankomatů nebyl vůbec snadný. První automat uvedl do provozu Američan arménského původu Luther George Simjian. Navzdory nezájmu finančních domů se mu v roce 1939 podařilo přesvědčit City Bank of New York (dnešní Citibank), aby jeho přístroj vyzkoušela. Převratný vynález, ale úspěch neslavil. Po šestiměsíční zkušební době jeho provoz skončil. Příčinou nebyly technické problémy, ale překvapivě nedostatek zájemců o jeho služby. Podle vzpomínek vynálezce Simjiana využívali první bankomat pouze gambleři a prostitutky. Lidé z okraje společnosti nechtěli jednat s bankovními pokladníky tváří v tvář.

Automat na čokoládu

Téměř třicet let trvalo, než se bankomat znovu objevil v ulicích. Myšlenku stroje, který vydává peníze, obnovil John Shepherd-Barron. „Při koupání ve vaně jsem dostal nápad, že podobně jako funguje automat na čokoládu, by mohl existovat přístroj, který místo sladkostí vydá bankovky,“ vzpomínal na historický okamžik v rozhovoru pro BBC John Shepherd-Barron. První hotovost poskytl bankomat 27. června 1967 v londýnské pobočce banky Barclays. Zákazník vložil jednorázovou poukázku a obdržel připravenou obálku s deseti librami.

Po londýnském úspěchu si bankomat získal srdce Američanů z Texasu, kde byla představena první elektronická verze. Ta umožňovala vybrat si libovolnou částku. Poté již nic nebránilo rozšíření bankomatů do celého světa.

Pokrok se nezastaví

Překotný vývoj bankomatů pokračuje i v současnosti. Nejžhavější novinku v tuzemských luzích a hájích představila Česká spořitelna. Její bankomaty nově umožnují platbu složenek a faktur pomocí QR kódů. Zákazník se nemusí zdržovat vypisováním platebních údajů. Stačí načíst QR kód složenky v bankomatu a daná faktura se automaticky převede na platební příkaz.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2