ČEZ láká na levnější elektřinu v roce 2015. Jde o výhodnou nabídku?

 

Energetický gigant ČEZ zatím své ceníky elektřiny pro rok 2015 nepředstavil, ale už odhalil svou první produktovou novinku. S nabídkou Garant si zafixujete aktuální cenu elektřiny na 2 roky dopředu proti zdražování. Pokud cena elektrické energie klesne, sníží se i výše plateb za energie u produktu Garant. Jde o skutečně výhodný obchod i pro odběratele?

proud - žárovkaO tom, kdo má nejlevnější proud, se snadno přesvědčíte ve srovnávači nabídek jednotlivých dodavatelů. 

Platbu za silovou elektřinu zlevní ČEZ o 10 % oproti standardnímu produktu ČEZ Comfort těm zákazníkům z řad domácností a malých firem, kteří se upíší na dodávku proudu od energetického giganta na další 2 roky. Půjde tedy o klasickou smlouvu na dobu určitou, jejíž předčasné vypovězení je obvykle spojeno se smluvní pokutou.

"Cena silové elektřiny je v současné době na rekordně nízké úrovni, proto se zákazníkovi jeví jako výhodné si ji zafixovat. Dilema, zda nakonec neprodělá, s naší novou nabídkou odpadá – pokud elektřina zlevní, sníží se cena i pro zákazníka.”

- David Beneš, generální ředitel Skupiny ČEZ

Originální novinku tedy představuje to, že když dojde k poklesu ceny elektřiny na trhu, spadne i cena fixované silové elektrické energie. Odběratel tedy v takové situaci neprodělá jako v případě běžného produktu s fixovanou cenou, která se drží pořád na stejné úrovni.

Když odběratele lapají, pěkně mu zpívají o levné energii

Lákavá nabídka produktu Garant má ale několik háčků. Avizované snížení o 10 % se týká pouze silové elektřiny, tedy pouze menší poloviny konečných účtů za proud. Větší část plateb totiž tvoří regulované položky, jejichž výši určuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Druhý háček spočívá v tom, že nové ceníky pro rok 2015 ještě nebyly zveřejněny a onen pokles ceny o 10 % se vztahuje k aktuálním ceníkům 2014.

Odebíráte opravdu levný proud? Srovnat ceny elektřiny

Jenže se dá předpokládat, že v příštím roce budou ceny elektřiny při nejhorším stagnovat, ale spíše dojde k mírnému poklesu. Snížení 10 % pak nebude tak výrazné v porovnání s novými cenami roku 2015. Ústy svého tiskového mluvčí dodavatel ČEZ ale slíbil, že pro příští rok ceny elektřiny zvyšovat nebude. Na ceníky od ČEZu si ale budeme nejspíš muset počkat až do přelomu listopadu a prosince.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0