Často kladené dotazy

 

Přemýšlíte nad změnou dodavatele elektřiny, ale nejste si jisti, že všemu rozumíte? Pročtěte si následující seznam dotazů, ve kterých najdete odpovědi na vše, co by Vás v souvislosti se změnou dodavatele mohlo zajímat.

 

1. Kdo všechno může změnit dodavatele elektřiny?

Dodavatele elektřiny může ze zákona změnit úplně každý. Zákon z 1. ledna 2007 říká, že svého dodavatele elektřiny si svobodně mohou vybrat všichni zákazníci, t.j. legitimní odběratelé elektřiny.

2. Kolikrát a jak často mohu dodavatele elektřiny měnit?

Kolikrát za sebou a jak často budete dodavatele měnit není nijak omezeno. Změnu můžete tedy teoreticky provádět i několikrát do roka.

3. Jak provedu změnu dodavatele?

Změna dodavatele elektřiny spočívá ve 2 hlavních krocích - musíte vypovědět smlouvu se stávajícím dodavatelem a následně uzavřít smlouvu s dodavatelem novým. Celý převod dodavatele lze provést i přes portál Ušetřeno.cz, kde za Vás vše zdarma vyřídíme - přečtěte si přesný postup jak změnit dodavatele elektřiny.

4. Jak dlouho provedení změny trvá?

Podle vyhlášky z roku 2011 můžete výpověď smlouvy podávat k libovolnému dni, obvykle tedy ke dni, kdy je výpověď společnosti doručena. Proces změny by pak měl trvat maximálně 10 pracovních dnů. Do celkové doby převodu je však nutné započítat také smluvně stanovenou výpovědní lhůtu, která je určena ve smlouvě se stávajícím dodavatelem (obvykle 3 měsíce).

"Porovnání cen u jednotlivých dodavatelů a následný výpočet si může každý klient provést sám tak, že si dohledá nabídky společností, vezme kalkulačku a začne počítat. Byla by to ale zdlouhavá práce, u které se laik může navíc snadno splést. Jednoznačně proto doporučuji všem využít připravených nástrojů, jako je naše kalkulačka úspor, která provede exaktní výpočet vždy z těch nejaktuálnějších nabídek."

- Tomáš Suchý, Product Manager portálu Ušetřeno.cz

5. Je změna dodavatele zpoplatněna?

Není. Zákon říká, že změna dodavatele jako taková musí být prováděna zdarma. Je to tedy běžná praxe, nicméně existují společnosti, které toto nařízení obcházejí tzv. aktivačními a deaktivačními poplatky, které klientům účtují.

6. Jak zjistím, zda se mi změna dodavatele elektřiny vyplatí?

Ceny energií se různí od dodavatele k dodavateli. Zda se Vám změna skutečně vyplatí, záleží na několika faktorech jako je Vaše roční spotřeba elektřiny, Váš stávající dodavatel a nový dodavatel, ke kterému chcete přejít. Ušetří všichni, kdo najdou dodavatele s výhodnější cenovou nabídkou než je ta od jejich stávajícího dodavatele. Naše kalkulačka spotřeby elektřiny Vám rychle ukáže, kolik u kterého dodavatele můžete ročně ušetřit.

7. Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem?

Dodavatele elektřiny je možné změnit, zatímco distributora ne. Dodavatel je obchodník se silovou elektřinou, kterou přeprodává koncovým zákazníkům a určuje neregulovanou část ceny elektřiny. Na českém trhu jich působí několik desítek a lze si z nich vybírat. Naopak distributor elektřiny zajišťuje transport a distribuci elektřiny mezi zdrojem a koncovým zákazníkem. Distributor dále provozuje distribuční soustavu, kterou se elektřina dopravovuje. Distributora si nelze vybrat, jelikož je přidělený podle lokality zákazníka.

8. Nezůstanu během změny bez dodávek elektřiny?

Určitě ne. Změnu prakticky zaznamenáte jen tak, že Vám začnou chodit nové zálohové faktury na elektřinu od nového dodavatele. Prakticky se pro Vás nic nezmění a nutná není ani výměna elektroměru. Na plynulost dodávek nemá změna dodavatele žádný vliv.

9. Co to znamená dodavatel poslední instance?

Dodavatel poslední instance je označení dodavatele elektřiny, který má za určitých podmínek povinnost dodávat elektřinu domácnostem a malým zákazníkům za ceny regulované Energetickým regulačním úřadem. Slouží jako pojistka pro klienty, kteří z různých důvodů nemají svého dodavatele elektřiny, na kterého ale mají ze zákona nárok.

Náš tip!

Dojde-li u Vás k poruše nebo výpadku v dodávkách elektřiny obracejte se vždy na distributora, který se o distribuční soustavu stará. Území ČR je rozděleno do tří distribučních oblastí: distribuce ČEZ (Čechy kromě Prahy a jižních Čech + severní Morava), distribuce E.ON (jižní Morava + jižní Čechy) a distribuce PRE (Praha).

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1