Energetická náročnost budov: Na inzerátech realitek chybí

 

Navzdory zákonné povinnosti od 1. 1. 2013 drtivá většina inzerátů realitních kanceláři neobsahuje informaci o energetickém štítku budovy. Kupující se tak nedoví, kolik zaplatí na výdajích za energie. Nedostatky u realitek po celé republice odhalil průzkum aliance Šance pro budovy. Proč se vyplatí znát energetickou třídu nemovitosti?

Energetická náročnost budovyCena energetického průkazu pro průměrný rodinný dům se pohybuje kolem 6 až 7 tisíc. 

Šance pro budovy zkoumala celkem 813 nabídek od 23 realitních kanceláří z různých koutů republiky. Přestože při prodeji nebo pronájmu budovy musí být uveden její energetická třída (odstupňovaná od nejmenší energetické náročnosti po nejvyšší písmeny A až G), pouze tři procenta inzerátů tuto informaci obsahovala. Analýza se týkala prodejů i pronájmů domů i bytů. Ale pouze u pronájmu bytů platí povinnost mít energetický průkaz až od 1. 1. 2016.

Nejasný zákon umožnil obcházení pravidel

Nejlépe si z celého srovnání si vedla realitní kancelář Areality Vysočina. I ona však informaci o energetické náročnosti uváděla pouze v 23 % svých nabídek. Realitní kanceláře ale namítají, že tento údaj jim odmítají sdělit právě vlastníci nemovitostí. Vypracování energetického průkazu budovy totiž stojí několik tisíc. Majitelé budov se mu tedy vyhýbají jako čert kříži.

Víte, kolik ušetříte změnou dodavatele?Srovnat ceny elektřiny

Zákon automaticky předpokládal, že se povinnost získat energetický průkaz přenese i na realitní kanceláře. Ty však jen zprostředkovávají prodeje. V současnosti se proto pracuje na upřesnění zákona. Pokud vlastník nemovitosti nedodá průkaz realitce, na inzerátu se automaticky objeví nejhorší energetická třída G.

Jak se mohou lišit náklady na energie u různých tříd?

"Mnoho prodávajících zpracování průkazů obchází, protože je považují za zbytečnou investici navíc. Informace z něj však poskytne kupujícímu důležitou informaci o tom, jak je dům energeticky náročný. Například rozdíl mezi energetickými třídami B a E může u rodinného domu činit i 30 tisíc korun na platbách za energie ročně.”

- Petr Holub, ředitel Šance pro budovy

Energetické štítky budov mají omezenou platnost na 10 let. Pak je nutné investovat znovu další tisíce do zpracování průkazu. Všechny nově postavené budovy nebo nabízené k pronájmu či prodeji musí být opatřeny energetickým štítkem. Již postavené nemovitosti si musí štítek obstarat v rozmezí let 2015 až 2019.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé