Matka příroda řídí počasí i vaše účty. Jaká bude letošní zima?

 

Minulá extrémně teplá zima milovníkům sněhu úsměv na tváři nevykouzlila. Peněženky se ale tetelily blahem. Průměrná domácnost ušetřila za topení tisíce korun. Bude se podobné počasí znovu opakovat?

Bude zima, bude mráz?  Blížící zimu při pohledu z okna vytuší málokdo. Během listopadu začaly kvést šeříky, listí se nechtělo dolů ze stromů. Dokonce někteří stěhovaví ptáci zapomněli odletět do svých zimovišť. Zmatená je nejenom příroda, ale i meteorologové. Jaká zima se tedy chystá? Odborníci zatím váhají vyřknout verdikt. Jasné jenom je, že Českou republiku čekají až do konce roku průměrné teploty a Vánoce budou pravděpodobně na blátě.

Klimatologové však varují, může se nečekaně ochladit ze dne na den. Podobně jako nedávno ve Spojených státech, kdy se během jednoho několika hodin propadla teplota o 22 stupňů Celsia a zemi pokryl mohutný sněhový příkrov.

Pranostiky a lidová moudra si protiřečí

Šalamounská dlouhodobá předpověď meteorologů říká, že šance na sibiřské mrazy nebo na příjemné teploty během zimních měsíců je zhruba 50 na 50. Když se odborníci zdráhají tipovat, poradí aspoň lidové pranostiky? Signály přírody si zatím protiřečí.

Stromy-li v listopadu kvetou, sahá zima až k létu.

Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.

Je-li prosinec deštivý, mírný a proměnlivý, není se kruté zimy třeba báti.

Čím déle se sáňkuje, tím více zaplatíme

Během zimních měsíců spotřeba energií dramaticky stoupá. Teplota od prosince do března rozhoduje, jak vysoké budou účty. Letošní zima se řadí k těm nejteplejším za uplynulých osmdesát let. Minimum mrazivých dní a nulová sněhová pokrývka nepotěšila vlekaře, ale z hlediska spotřeby energií bylo počasí vskutku ideální. Domácnostem, které topí elektřinou nebo plynem klesla spotřeba oproti jiným rokům zhruba o 15 %. Například vlastníci rodinných domů s kotlem na zemní plyn ušetřili až 7 000 korun.

Topte levněji! Najděte levného dodavatele Srovnat ceny plynu

Kdy jsme platili nejvíc za teplo

Jak počasí promlouvá do našich peněženek, jasně dokumentuje tabulka s vývojem spotřeby elektřiny v domácnostech. Vrcholy v letech 2006 a 2010 znamenají jediné, tyto roky přišla arktická zima. V roce 2006 nasněžilo dokonce tolik sněhu, že jeho tání způsobilo na přelomu března a dubna velké povodně. Kromě vrtochů přírody se lidé museli potýkat i s rekordními účty za teplo.

Neházejte flintu do sněhu

Poručit mrazu a sněhu neumíme, přesto jde rozmarům počasí snížit účty za topení navzdory. Stačí malé změny v chování a přijdou velké úspory. Krok první: nezakrývejte radiátory. Čím lepší výhled budou do místnosti mít, tím rychleji a levněji pokoj prohřejí. Radiátory nejsou sušáky oblečení. Šíření tepla brání také těžké závěsy nebo nábytek. Reflexní fólie na zdi za topením odrazí většinu tepelného záření zpět do místnosti. V porovnání s úsporou, kterou přinese, stojí pár korun. Větrejte pouze krátce, ale za to intenzivně. Vzduch se v místnosti vymění, ale stěny zůstanou nadále příjemně teplé.

TIP

Už jste topnou soustavu připravili na mrazivé měsíce?

Zaprášené žebroví a špatně odvzdušněný radiátor zásadně snižuje účinnost topení. Co všechno nesmíte opomenout? Více se dozvíte v článku, jak přichystat radiátory na zimu.

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé