Ceny energií 2015: Plyn nejspíš zdraží, elektřina ne

 

Jaké ceny plynu a elektřiny mají čekat odběratelé v příštím roce? Dodavatelé aktuálně nakupují energetické komodity na burze, takže je možné udělat první odhady cen pro rok 2015. Vypadá to, že ceny elektřiny se zvyšovat nebudou. Naopak dodávky plynu pro české domácnosti zřejmě podraží.

Účty za elektřinu zřejmě v roce 2015 stoupat nebudou. 

Na velkoobchodní burze cena elektrické energie dlouhodobě zarputile klesá, proto není důvod pro zvyšování ceny elektřiny v neregulované složce. Menší nárůst cen ale může potkat regulovanou složku zejména kvůli novele energetického zákona a možnému zvýšení poplatků na podporu obnovitelných zdrojů.

Cena elektřiny bude pravděpodobně stagnovat

Schválení návrhu změn energetického zákona ale ještě zatím visí ve hvězdách. Navíc se dá předpokládat, že kvůli konkurenčnímu boji se dodavatelé elektřiny moc do zdražování nepohrnou. Díky poklesu ceny elektřiny na burze bychom dokonce mohli čekat i mírné zlevnění, nicméně proti tomuto trendu působí oslabování české koruny, takže se dá spíše počítat se stagnací konečných cen pro spotřebitele.

Cena plynu podle odhadů poroste

Přestože původní odhady počítaly s tím, že i účty za zemní plyn pro domácnosti by se neměly pro příští rok zvyšovat, s cenami ale trochu mává krize na Ukrajině. V důsledku obav o zajištění nepřerušených dodávek plynu bude totiž možná zesílena povinnost dodavatelů skladovat zásoby plynu.

Hlavně menším dodavatelům by se pak zvedly náklady kvůli dalším výdajům na pronájem skladovacích kapacit. Nicméně i když dodavatelé tvrdí, že by ani v tomto případě ceny plynu nezvyšovali, Český plynárenský svaz s tímto stanoviskem nesouhlasí a namítá, že konečné ceny plynu pro domácnosti by musely nutně jít nahoru.

Najděte nejlevnějšího dodavatele plynu.Porovnat ceny energií

Stejně jako u elektřiny poklesu cen plynu zabraňuje oslabení české koruny intervencí České národní banky. Kupodivu ceny plynu na energetické burze nejistá politická situace mezi Ukrajinou a Ruskem příliš neovlivnila. Ceny plynu obchodovaného na burze jsou nižší než před rokem. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé