Je lepší ohřev vody plynem, nebo elektřinou?

 

Teplou tekoucí vodu považujeme za samozřejmost moderního života. Jenže tento komfort stojí nemalé peníze. Z celkové spotřeby energie připadá zhruba čtvrtina na ohřev vody. Nabízí se proto otázka, jak nejvýhodněji ohřívat vodu?

sprchová hlavicePrůměrný Čech spotřebuje zhruba 50 litrů vody za den. Ekonomická stránka věci je dobře známá. Není žádným tajemstvím, že kdo topí a ohřívá vodu elektřinou, zpravidla zaplatí více peněz. Jenže takovéto zjednodušování pouze na cenu jedné kilowatthodiny je zavádějící. Při rozhodování zda zvolit plyn, nebo elektřinu se musí brát v potaz i další kritéria, například počáteční náklady, náročnost na údržbu, spolehlivost, obtížnost regulace či komfort.

Ohřev vody plynem

Pokud doma topíte plynem, pak se vyplatí ho rovnou používat i k ohřevu vody. Nejvýhodnější v tomto směru je kondenzační kotel. Rozhodli jste se pro plynovou variantu? Můžete si gratulovat. Provoz je relativně levný, navíc šetříte i přírodu. Ale vše není tak růžové, jak se na první pohled zdá. Hlavní nevýhoda plynu spočívá v počátečních investicích. Musíte počítat s dodatečnými náklady na stavbu plynových rozvodů a komínu. Navíc plynová soustava potřebuje pravidelnou péči.

Který dodavatel plynu je nejlevnější?Srovnat ceny

Ohřev vody elektřinou

Plynofikace stále není v řadě okrajových čtvrtích samozřejmost. V takovém případě vám nezbyde nic jiného než se rozhodnout pro elektřinu. Nicméně odsoudit šmahem elektřinu by bylo hloupé a krátkozraké.

Neplaťte za plyn víc, než musíte. Správnou volbou dodavatele můžete ušetřit tisíce korun ročně!

Hlavní přínos tohoto způsobu ohřevu vody je ten, že získáte výhodnější sazbu elektřiny. V průběhu dne se střídá tzv. vysoký a nízký tarif. Pokud v čase levného proudu budete prát, žehlit, vysávat nebo pouštět myčku, ušetříte nemalé peníze.

Na ohřev vody je přímo určena sazba D25d. Levný proud můžete v tomto případě odebírat až 8 hodin denně.

TIP

Jak šetřit vodou

Kdo chce ušetřit na výdajích, měl by si pečlivě hlídat průtok vody ve své domácnosti. V následujícím článku vám přinášíme zajímavé rady a tipy, jak snížit spotřebu vody

 

Průtokové ohřívače nahrazují bojlery

Kromě výběru plynu a elektřiny je nutné zvolit i správné zařízení. Průtokové ohřívače ohřívají vodu až při otevření vodovodní baterie. Ačkoli jsou tepelné ztráty minimální, provoz tohoto zařízení stojí oproti bojleru několikanásobně víc. Hodí se pro příležitostný a nárazový odběr vody. V minulosti populární průtokové ohřívače (například plynové karmy) čím dál častěji nahrazují bojlery.

V bojlerech se předehřívá voda na požadovanou teplotu dopředu a během dne se postupně spotřebovává. Bojlery jsou vhodné pro centrální zásobování domácnosti. Je ale potřeba jejich správné dimenzování. Objem musí uspokojit poptávku po teplé vodě. Normy počítají se spotřebou 50 litrů na osobu a den. Jenže realita bývá často odlišná a v řadě rodin proteče kohoutky daleko více vody.

TIP

Teplota vody v bojleru

Bojlery pracují v širokém teplotním rozmezí. Ekonomicky nejvýhodnější je ohřívat vodu na 55 až 60 °C. Energetické ztráty jsou minimální. Navíc omezujete tvorbu vodního kamene, který zkracuje životnost bojlerů.

 

Tepelné čerpadlo

Ohřev vody lze elegantně vyřešit i jinými způsoby. Teplená čerpadla si kromě vytápění poradí i s horkou vodou. Za každou dodanou kilowatthodinu elektrické energie dokáže čerpadlo získat z okolí trojnásobek tepla. Účty za topení a ohřev vody mohou klesnout až o 70 %. Nejvýhodnější pro tento účel jsou čerpadla typu vzduch/voda.

Slunce ohřeje vodu zadarmo

Jestli chcete skutečně ušetřit, připojte bojler k solárnímu kolektoru. Minimálně během letních měsíců máte o teplou vodu postaráno.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 14
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé