Peněžní výzvy 3. díl: Šetříme s každou platbou

 

V této výzvě nejde ani tak o vytváření návyku nebo o snížení zbytečných výdajů, spočívá vlastně v kombinaci obou. Nejvíc ze všeho tu hraje ovšem roli pohodlí a dobrý pocit. Pokud máte kartu a s oblibou s ní platíte, tak asi znáte ten pocit, když se podíváte na účet a zjistíte, že váš zůstatek vypadá úplně jinak, než jak jste předpokládali. Dnes stačí jen přiložit, pípnout a peníze jsou fuč. Každý den se tyto malé a nenápadné transakce ale sčítají. Jak to udělat, aby vás s každým pípnutím terminálu nepíchlo u srdce?

mbank mspoření 

V předchozích výzvách jsme si ukázali, že je důležité odkládat si peníze pravidelně a učit se určité sebekázni. Zmenšete a slučte obě tyto poučky dohromady a vznikne třetí výzva. Jedná se o automatizované spoření při každé platbě kartou. Stačí si u banky nastavit, že za pípnutí terminálu nezaplatíte pouze prodejci ale i sami sobě. Je možné zaokrouhlovat do celé desetikoruny, odložit pár procent z utracené částky nebo třeba přidat 10 Kč.

Nesnažte se navyšovat uložené peníze nakupováním zbytečností.

Není nic snazšího, než si tyto pravidelné částky nechat posílat na spořící účet, kde vám budou pořád relativně k dispozici, ale úročit se budou lépe než na běžném účtu. Navíc je necháte na pokoji během každodenních plateb. Co na kartě není, to neutratíte. Ze spořícího účtu si pak peníze můžete jednoduše převést na běžný účet v momentě, kdy je budete nutně potřebovat. ​Některé banky mají dokonce vlastní přístup k této výzvě a nabízí různé varianty svým uživatelům.

Ukázkový příklad, jak to funguje
  Cena Zaokrouhlení Spoření 10 Kč Spoření 5 %
Káva k snídani 60 Kč 0 Kč 10 Kč 0 Kč
Polední menu v restauraci  129 Kč 1 Kč 10 Kč 6,45 Kč
Koláč jako dezert  11 Kč 9 Kč 10 Kč 0 Kč
Večerní nákup v samoobsluze 475 Kč 5 Kč 10 Kč 23,75 Kč
Naspořeno 15 Kč 40 Kč 30,20 Kč

mspoření mbank 


mBank vám to spočítá

mBank má v nabídce mSpoření, co si můžete propojit se svým mKontem. V rámci této kombinace lze odkládat na vedlejší účet z každé platby 1 až 10 %, 10 až 50 Kč nebo využít zaokrouhlování. To je nastaveno na nejbližších sto korun a počítá se pouze u plateb, které přesáhnou 100 Kč. Neboli v případě našeho seznamu by na mSpoření ze zakoupené kávy šlo 0 Kč, z oběda 71 Kč, z koláče 0 Kč a z večerního nákupu 25 Kč. Spořené částky se tudíž dramaticky liší podle vzoru ukládání. 

Equa bank vaše drobné investuje

Equa bank nově zahrnula do svého portfolia investice. Mezi nimi se objevuje i služba „Drobné investování při platbě kartou“. V tomto případě tedy své drobné nespoříte, ale necháváte banku je investovat. Zajímavá nabídka tak dává širší škálu možností, jak peníze zkusit zhodnotit. Vybrat lze tradičně mezi mírným, růstovým a odvážným investováním, což odráží vaši ochotu riskovat. Jednotlivou odkládanou částku pak volíte mezi 10, 20 a 50 Kč. Equa bank tedy nenabízí procentuální odkládání ani zaokrouhlování, za to přislibuje lepší zhodnocení. Peníze vám také nejsou vždy k dispozici, po zažádání o jejich vyplacení si počkáte ještě přibližně pět pracovních dnů.

Do 31. prosince 2018 má navíc Equa bank akci. Začít investovat můžete bez vstupního poplatku.

drobné investování equa 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3