Stihne se zavést spravedlivější rozpočítání tepla v bytech?

 

V novém roce byste už neměli připlácet na souseda, který v bytovém domě zbytečně topí, jako by žil někde na Sibiři. Zákon totiž ukládá majitelům objektů s více domácnostmi nainstalovat měřidla pro spravedlivější rozpočítání nákladů na vytápění. Chybí ale upřesňující předpisy, proto vlastnící domů stále vyčkávají.

Měření teplaÚčty za teplo patří k nejvyšší položce z celkových nákladů za energie. 

Od novely zákona o hospodaření energií si poslanci slibují, že pomůže ušetřit až čtvrtinu nákladů za dodané teplo, protože obyvatelé jednotlivých částí společného domu budou platit pouze to, co skutečně spotřebovávají. K zapracování této myšlenky do českých zákonů byla Česká republika „dotlačena“ směrnicemi Evropské unie.

Chcete ušetřit i na výdajích za elektřinu? Porovnat ceny

Chybějící vyhláška komplikuje nákup správných měřidel

Kdo by se netěšil na snížení účtů za energie. Má to ale jeden háček.  Zatímco zákon jasně říká, že: „stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou povinni vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem,“ stále nám chybí onen prováděcí předpis.

Z ministerstva zní: „Já na to dělám.“

Vypracování předpisu má za úkol Ministerstvo průmyslu a obchodu, které slibuje, že příslušnou vyhlášku vytvoří do měsíce. Vlastníci budov, kam se mají měřidla nově nainstalovat, ale bijí na poplach, že nebudou mít dostatek času na objednání správných měřidel. Pokuta při nedodržení povinnosti zajistit poměrové měření tepla v bytech se totiž může vyšplhat až na 200 tisíc korun.

Mnoho firem i domácností si raději pořídilo měřidla tepla s předstihem, i když zatím netuší, jestli parametry měřících přístrojů budou odpovídat připravované vyhlášce. Na druhé straně prodejci indikátorů spotřebovaného tepla se obávají, že jakmile bude zveřejněn potřebný předpis, nebudou stíhat vyřídit všechny objednávky.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé