Rok 2013 přinese zdražení energií

 

Za elektřinu i plyn platí každý měsíc všechny domácnosti nemalé částky. Růst cen energií – zemního plynu i elektřiny – se týká každého z nás. Máme pro Vás cenovou předpověď pro rok 2013 i rady, jak se zdražení vyhnout.

Ceny energií 2013

Jaké ceny elektřiny a plynu Česko čekají v roce 2013? Podle prognózy Energetického regulačního úřadu podraží v příštím roce elektrická energie pro domácnosti v průměru o 2,4 procenta, cena plynu pak vzroste průměrně o 4,13 procenta. Přesto tato čísla neznamenají automatické zdražení pro spotřebitele. Existují způsoby, jak se zdražení vyhnout.

Změna dodavatele je klíčem k úspěchu

 

Proč zase zdražování?

Zásadní vliv na cenu elektřiny má podpora elektřiny z obnovitelných zdrojů. V minulém roce rostla výroba elektřiny ze solárních elektráren či bioplynových stanic. Přestože cena elektřiny vyrobené klasickými elektrárnami mírně klesá, výsledná cena pro spotřebitele roste.

 

Ceny pro odběratele energií se liší podle jednotlivých regionů. Zákazníci mohou svou cenu za elektřinu ovlivnit změnou dodavatele. Při uzavření nové smlouvy tak můžete dosáhnout toho, že Vám elektřina příští rok nezdraží, ale zlevní. Svou úsporu si můžete spočítat v kalkulačce ceny elektřiny.

Ušetřit můžete v příštím roce také za plyn. Pokud plyn aktivně využíváte, může Vám změna dodavatele přinést místo plánovaného zdražování úsporu až několik tisíc korun ročně. Proti dalšímu růstu cen se můžete u řady dodavatelů pojistit tím, že si sazbu za plyn zafixujete. Výměna plynoměru není potřeba, stačí si spočítat úsporu a zažádat o změnu.

Ušetřit můžete i sami

V každém případě se vyplatí dodržovat základní pravidla šetrného zacházení s elektřinou a zemním plynem. Mezi ně patří třeba investice do úsporných zářivek, praní na nízký tarif či umývání nádobí v myčce. Úspory za plyn dosáhnete například rychlým větráním či nastavením termostatu tak, aby v době, kdy pravidelně nejste doma, udržoval v domě či bytě nižší teplotu.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé