Od roku 2015 se zvýší minimální mzda na 9200 korun

 

Vládní koalice (ČSSD + ANO + KDU-ČSL) se při svém jednání o postu eurokomisaře dohodla na překvapivém zvýšení miniminální mzdy od příštího roku. Původně se počítalo pouze se zvýšením současné částky 8500 Kč o 500 korun, ale nakonec dojde k nárůstu o 700 Kč. Jak se to projeví v čistém příjmu na výplatní pásce zaměstnanců s minimální mzdou?

pokrývačiNejvyšší minimální mzdu v EU mají v Lucembursku; v přepočtu 51 500 Kč. 

Nižší minimální mzdu než v České republice dostávají ze států Evropské unie pouze v Bulharsku, Rumunsku, Lotyšsku a Litvě. V některých zemích ale není minimální mzda vůbec zákonem stanovena, protože podle některých ekonomů minimální mzda narušuje flexibilitu pracovního trhu.

Zvýšením minimální mzdy od roku 2015 doženeme Slováky a Maďary, kteří dnes pobírají v přepočtu o něco málo vyšší mzdu než u nás plánovaných 9 200 Kč. Ale třeba polská minimální mzda je té české ještě na hony vzdálená. Poláci totiž aktuálně berou 10 800 Kč.

Zaměstnanec s minimální mzdou si přilepší o více než 600 Kč

Minimální mzdou jsou v České republice podle statistik Ministerstva práce a sociálních věcí oceňováno asi dvě procenta zaměstanců. Zatímco dnes bezdětný zaměstnanec z hrubé mzdy 8500 Kč získá 7564 Kč čistého příjmu, v roce 2015 si polepší o 624 korun. Na výplatní pásce tedy po strhnutí zdravotního (414 Kč) a sociálního pojištení (598 Kč) najde částku 8 188 korun.

Komu se zvýšení minimální mzdy moc líbit nebude?

Výše minimální mzdy neovlivňuje jenom výplatu nejméně placených zaměstnanců, ale také částku, kterou zaplatí lidé bez zdanitelných příjmů za zdravotní pojištění. Za osobu bez zdanitelných příjmů se považuje člověk, za kterého zdravotní pojištění neplatí stát, zaměstnavatel ani žádná jeho výdělečná činnost nepodléhá zdanění. Může jít třeba o nezaměstané lidi, kteří z nějakého důvodu nejsou zapsáni na úřadu práce. Ty zvýšení minimální mzdy nepotěší, protože jim zvedne platbu zdravotního pojištění o necelou stovku z 1 148 korun na 1 242 korun.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6