7 důvodů, proč si nebrat půjčku z ulice

 

Půjčka ze sloupu nebo nástěnky je jen pro milovníky adrenalinu. Těšit se můžete na zbytečné poplatky, nedobrovolné zabavování majetku nebo svalnaté vymahače. Jaké chytáky si na vás nesolidní poskytovatelé půjček připravili?

Nebankovní půjčka | Ušetřeno.cz Jste ve finanční tísni? Máme pro vás rychlé řešení, volejte, pište, prozvoňte. Peníze dostanete ještě dnes. Takhle zní typický inzerát, který visí na každém rohu. Většina lidí takovéto prapodivné nabídky odmítne. A dělá dobře. Jenže jak odhalil průzkum České bankovní asociace, existuje nezanedbatelná skupina, která si s půjčováním u pochybných společností absolutně neláme hlavu.

Půjčím si od kohokoliv

Každému osmému Čechovi je jedno, od koho si půjčuje. Od rizikových společností a neznámých osob si vezme peníze hrozivých 12 % Čechů. „Chybná volba půjčovatele z řad často predátorských firem na nebankovním trhu může mít pro člověka mnohdy fatální dopad, včetně pádu do dluhové pasti, exekuce majetku a v nejhorších případech i osobního bankrotu,“ vysvětluje Libor Dupal ze Sdružení českých spotřebitelů.Jste ve finanční tísni | Ušetřeno.cz 

Hitparáda záludností

1) Záloha na provizi zprostředkovatele

Klasický trik nesolidních společností. Nalákají vás na jedinečný úrok a rekordně nízké splátky. Nakonec se ale dozvíte, že abyste dostali peníze, musíte zaplatit poplatek za poskytnutí úvěru. Z výhodné nabídky se najednou stává nečekaně drahá půjčka. V horším případě se po zaplacení zálohy už nikdo nikdy neozve. Své o tom vědí například zákazníci úvěrové společnosti CM Company. Firma vylákala z půjčkychtivých klientů stovky tisíc korun.

2) Placená zákaznická linka

Obzvlášť otrlí poskytovatelé úvěrů vás oholí i během obyčejného volání na kontaktní linku. Za minutu hovoru můžete zaplatit desítky korun. Vzhledem k tomu, že půjčku neuzavřete během chvíle, můžete se účet za telefon vyšplhat až do výše několika stovek korun.

TIP

Neprovolejte tisíce: Jak poznáte placená telefonní čísla?

Poradíme vám, jak z telefonního čísla poznáte cenu volání za minutu, abyste neplatili horentní sumy za volání. U jaké předvolby vám naúčtují dokonce 990 Kč za jeden hovor? Více v článku o placených telefonních číslech.

 

 

3) Smlouvu nedostanete k nahlédnutí

Než si vezmete půjčku, důkladně si v klidu prostudujte smlouvu a úvěrové podmínky. Jestli je nenajdete na internetových stránkách, nechte si je poslat domů. Když se začne poskytovatel půjčky vykrucovat a nechce vám smlouvu poskytnout předem, je to varovný signál.

Vybírejte jenom z ověřených úvěrů Srovnat půjčky

4) Bez RPSN ani ránu

Při výběru nesledujte výši měsíčních splátek. Náklady na půjčky se různí a za vedení úvěrového účtu či pouhé poskytnutí půjčky můžete zaplatit tisíce navíc. Všechny poplatky spojené s úvěrem vám prozradí ukazatel RPSN neboli roční procentní sazba nákladů. Čím nižší je jeho hodnota, tím méně za půjčku zaplatíte. Bohužel podvodníci před vámi budou RPSN tajit.Automobil do zástavy | Ušetřeno.cz 

5) Těžko splnitelné podmínky

Lichváři se nebojí ničeho. V některých smlouvách naleznete podmínky, které ani při dobré vůli nedokážete splnit. Zákazník třeba musí osobně doložit vybrané dokumenty v obci na druhé straně republiky. Cíl takovýchto nesmyslných požadavků je jediný. Vytáhnout ze zákazníka tučnou pokutu za nedodržení dohodnutých podmínek.

6) Opovažte se jednou opozdit se splátkou

Zatímco v bance nebo solidní nebankovní společnosti se můžete relativně rychle dohodnout na změně splátkového kalendáře, tak u podvodníků to nelze. Když se zpozdíte o byť jediný den, očekávejte výhružné telefonáty a nadstandardní sankce.

7) Využívají právních kliček a skulinek

Chcete dát auto nebo svůj dům do zástavy? Pozor, vybrané nebankovní společnosti využívají namísto zástavních smluv rovnou zajišťovací převod vlastnických práv nemovitosti nebo automobilu. Když se dostanete do problémů se splácením, je pro firmu jednodušší vás vystěhovat z domu. Odborník žasne, laik se diví.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2