ČLOVĚK V NESNÁZÍCH: Bankomat mi spolknul kartu. Co mám dělat?

 

Přišli jste si vybrat peníze z bankomatu a zničehonic zmizela karta v jeho útrobách? Přečtěte si, jak zvládnout krušnou situaci a získat svou kartu zpět.

bankomat spolknul kartu Přístroje se občas chovají zcela nepředvídatelně. Přesto k zadržení karty dochází zcela ojediněle. Když pomineme technickou závadu, vadnou čtečku karet nebo výpadek proudu, bývá obvykle chyba na straně zákazníků. Bankomat kartu spolkne v případě, že je poškozená či končí její platnost. Stejně dopadnete, když si zapomenete včas odebrat kartu. Délka doby záleží na konkrétní bance. Naopak když opakovaně zadáte špatný PIN, karta vám zůstane. Nicméně bude pro další použití zablokovaná.

Na nic nečekejte a okamžitě kontaktujte banku

Správně by měl bankomat vydat stvrzenku, proč vám zabavil platební kartu. Když však žádné potvrzení nemáte, je důvod k panice. Může se jednat o technickou závadu ale také o podvod. V obou případech neprodleně kontaktujte provozovatele.

Pokud se nenažraný bankomat nachází v blízkosti příslušné banky nebo je přímo součástí pobočky, řešení se nabízí. S reklamací se obraťte rovnou na pracovníky banky. Jestli důvody k zadržení pominuly, pravděpodobně kartu obdržíte okamžitě zpět. Horší situace nastává, když se jedná o solitérní bankomat, který stojí třeba na ulici nebo v obchodním centru.

Bankomat nespouštějte z očí

 

Za zadržení a vydání platební karty do rukou jejího majitele si banky obvykle nic neúčtují.

 

Za žádných okolností se od přístroje nevzdalujte a volejte na zákaznickou linku. Telefonní kontakt najdete napsaný na bankomatu. Identifikace bude rychlejší, když nahlásíte číslo bankomatu nebo aspoň jeho adresu. Na call centru se dozvíte důvod zadržení karty a způsob jejího vrácení.

Vyberte si nejvýhodnější běžný účet Srovnat běžné účty

Blokace karty

Pokud vám banka z jakéhokoli důvodu odmítne kartu neprodleně vydat, nezbývá než ji z bezpečnostních důvodů dočasně zablokovat. To znamená, že než kartu znovu aktivujete, nebude ji možné používat pro elektronické transakce. Platnost karty jednoduše omezíte po telefonu nebo v internetovém bankovnictví.

TIP

Máte potíže s bankou, dodavatelem energií nebo mobilním operátorem?

Přečtěte si další díly seriálu ČLOVĚK V NESNÁZÍCH. Máme pro vás praktické rady, jak vybruslit z problémů.

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 12