Cena zemního plynu: co byste měli vědět

 

Cena zemního plynu neustále stoupá. Největší vliv na jeho aktuální hodnotu má obchodování na burze s cennými papíry a komoditami. Jakou bude mít zemní plyn cenu, přitom ovlivňují domácí, i celosvětové události. Tuto základní složku celkové hodnoty zemního plynu běžný spotřebitel bohužel ovlivnit nemůže. Dokáže ale rozhodnout o výši konečné částky na vyúčtování zemního plynu od svého dodavatele.

cena zemního plynu Každý, kdo doma topí nebo ohřívá vodu zemním plynem, zná svoji průměrnou spotřebu. Dodavatel mu ji totiž oznamuje pravidelnými fakturami. Jak ale ke konečným účtovaným částkám dodavatelé zemního plynu dojdou a jak lze výši fakturovaných částek snížit? Na to se dnes společně pokusíme najít odpověď. 

Konečnou částku ceny zemního plynu, kterou dodavatelům spotřebitelé platí, určují dvě základní složky. Jednak je to cena za distribuci plynu, jednak cena za odebraný plyn. Cena zemního plynu je tak zároveň tvořena regulovanou a neregulovanou složkou. Regulovanou složku stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ) a skládá se z ceny za přepravu plynu a za jeho předání koncovým zákazníkům. Neregulovanou složku pak tvoří samotná cena nakoupeného plynu a náklady na jeho uskladnění v zásobnících. Detailnejší informace o skladbě ceny plynu naleznete také v našem článku na téma : Výpočet ceny plynu.

Konečnou výši fakturované částky může odběratel ovlivnit snížením spotřeby zemního plynu. Pokud má zákazník výši spotřeby optimalizovanou, měl by si prověřit, zda mu současný dodavatel zemního plynu nabízí vhodné a cenově přijatelné služby. K tomu ale potřebuje znát systém výpočtu ceny plynu.

Neplaťte za plyn víc, než musíte. Správnou volbou dodavatele můžete ušetřit tisíce korun ročně!

Zemní plyn je, stejně jako elektřina, účtován v kilowatthodinách (kWh). Pro spotřebitele je tato skutečnost příjemná, neboť si mohou snadno porovnat, zda se jim vyplatí vytápět či ohřívat vodu elektřinou nebo pomocí zemního plynu. Uživatelé, kteří jsou z dřívějších dob zvyklí počítat spotřebu plynu m3, nemusejí zoufat. Spotřebu v m3 si na kWh převedou jednoduchým koeficientem: 1 m3 =  10,55 kWh.

Aktuální průměrná cena zemního plynu, se pohybuje kolem 1,- Kč za 1 kWh, tedy 1.000,- Kč za 1 MWh (megawatthodinu). Přesný přehled cen zemního plynu, včetně ceny za distribuci a odběr, naleznete v naši cenové kalkulačce plynu.

Můžete si tak snadno porovnat ceny svého současného dodavatele zemního plynu s nabídkou ostatních dodavatelů. Stačí zadat tyto parametry

  • kraj, ve kterém žijete
  • vaše aktuální spotřeba
  • způsob využívání plynu
  • specifikaci objektu.

Uvedete tedy, zda obýváte dům či byt a jakým způsobem plyn využíváte. Jestli pouze na vaření nebo i na topení či ohřev vody. Během chvilky tak získáte přehledné srovnání nejlepších nabídek na dodávky zemního plynu na našem trhu. Pomocí tohoto srovnání pak snadno vyberete pro vás výhodnějšího dodavatele, se kterým posléze ušetříte zajímavé částky za dodávky plynu.

Zjistěte, kolik můžete ušetřitKalkulačka plynu
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2