Uhranula vás zatím spanilá jízda českého nároďáku na mistrovství světa v ledním hokeji? Čechům se daří a mnozí fanoušci je vyrážejí podpořit přímo do dějiště v dánském Herningu! Jenže pozor: Pakliže vyrážíte vlastním autem, raději si prostudujte, kolik tam stojí opravy, aby vám pak místní ceny nevyrazily dech!
Dánští řidiči nemají na růžích ustláno. Vlastnění vozu tam dokonce podle statistik patří skoro k luxusní záležitosti! Ceny nových aut se nedrží zrovna při zemi, a k tomu musí připočítat závratné sumy coby daň při registraci.
To ale není všechno. Ani opravy totiž nejsou zrovna pro každého. Podívali jsme se proto na ceníky některých dánských autoservisů, abyste při cestě do dějiště hokejového mistrovství světa nebyli případně překvapeni, pokud by vás vaše auto nechalo ve štychu.
Hodina v servisu za 2000 korun
Dánská koruna představuje v přepočtu asi 3,3 Kč. Dánští mechanici si běžně účtují 500 a více dánských korun za hodinu práce, takže při návštěvě servisu počítejte se sazbami začínajícími klidně kolem dvou tisíc českých korun na hodinu. A to tedy jen za práci.
Samozřejmě je ale přirozenější orientovat se podle cen konkrétních úkonů. I na to jsme se podívali.
Například výměnu oleje nabízejí v jednom z dánských autoservisů za 1299 DKK (4290 Kč), výměnu čelního skla za 1900 DKK (6270 Kč), a výměnu rozvodového řemene a vodní pumpy 3700 DKK (12 tisíc Kč). K tomu je nutné připočíst hodinovou sazbu mechanika 500 DKK.
V dalších servisech jsme narazili dokonce na hodinovku 650 DKK! A ceny jako:
- Oprava klimatizace – 799 DKK až 1495 DKK (2600 Kč až 5000 Kč)
- Výměna kol 18’ – 500 DKK (1650 Kč)
- Vyvážení kol – 120 DKK (400 Kč)
- Odtah do 20 kilometrů – 1500 DKK (5000 Kč)
- Velký servis včetně výměny oleje a filtrů – 2595 DKK (8500 Kč).
Jak vidno, dánští řidiči si skutečně na rozdíl od nás musejí při servisování svých vozidel sáhnout o něco hlouběji do kapsy. Na druhou stranu průměrná mzda se tam pohybuje v přepočtu kolem 100 tisíc korun.
Jak se připravit?
I na to je potřeba při cestě do Dánska vlastním autem myslet. Pokud budete potřebovat vyhledat pomoc odborníka, může se vám prodražit. Je dobré si proto už před cestou auto proklepnout, zda neobjevíte nějaké skryté vady, které by se mohly připomenout v daleké cizině.
Anebo oservisovat vady, o kterých už dávno tak nějak tušíte, jen jste je zatím „neměli kdy“ řešit. Však to všichni známe.
Pomoci může také cestovní pojištění, ke kterému si můžete připojistit autoasistenci, jež vás při nenadálých situacích podrží. Zajistí vám například odtah do nejbližšího servisu a pokryje náklady na opravy nebo vám poskytne náhradní dopravu.