Jestli si před domem nebo v garáži parkujete některé z těchto aut, běžte se raději podívat, jestli tam ještě stojí. V Česku se totiž některé modely a značky kradou víc než jiné. Proto se mějte na pozoru a raději se podívejte, které to jsou. Jak totiž praví známé přísloví: Kdo je připraven, není překvapen!
Bohužel, je to tak: krádeže aut nejsou v domácím prostředí ničím výjimečným. Ani se nenadějete a jednoho dne můžete na svém parkovacím místě najít jen skvrny od vyteklého oleje. Podle policejních statistik je v Česku ročně zcizeno kolem 2500 aut! To už je pořádné číslo.
Můžete takovému neštěstí předcházet různě: pořídit si kdovíjaké bezpečností systémy od zámků na volant či řadicí páku, přes alarmy, až po GPS zařízení a aplikace. Můžete se také v rámci havarijního pojištění pojistit proti krádeži. Cokoli z těchto bezpečnostních prvků je žádoucí.
Ale možná existuje ještě jedna cesta prevence: zjistit si, jaká auta zajímají lupiče především. Po kterých se poohlíží nenechavé oko zloděje?
Zloději lační po Škodovkách
Je to poměrně smutná zpráva pro tuzemské výrobce a zastánce starých dobrých „domácích značek“. Jak se totiž ukazuje, v České republice se „ztrácejí“ zejména vozy s okřídleným šípem na kapotě. Tedy Škodovky.
Když se podíváme na odborné weby a policejní statistiky z posledních let, je bilance více než jasná: dlouhodobě se v České republice nejvíce kradou vozy značky Škoda – konkrétně Octavia, Fabia, Felicia, Superb a Rapid.
Dále se pak jedná o vozy ze stejné stáje, a to německé Volkswageny.
Následuje Ford, BMW, Mercedes a Audi. Obecně ale také platí, že zloději často cílí na luxusní automobily.
Nejevíc se auta kradou v Praze
Pokud bychom se zaměřili na regiony, pak asi nepřekvapí, že nejvíce se krade v hlavním městě. Třeba za loňský rok se v Praze ukradlo 637 vozů z celkových 2801 ukradených aut podle policejního webu Mapa kriminality.
Na druhém místě nelichotivé statistiky se umístil Liberecký a dále Ústecký kraj. Naopak nejlépe je na tom Zlínský kraj.
Pokud tedy vlastníte auto některé ze zmíněných značek, a navíc ho třeba máte zaparkované v některém z uvedených regionů, je dobré nenechávat ho jen tak bez dozoru.
Co dál ale dělat?
Ministerstvo vnitra radí využívat zabezpečovací zařízení, jako nejrůznější fyzické, ale i digitální překážky. Při odchodu zkontrolovat uzamčení dveří a oken auta a nenechávat klíčky v autě, ani když parkujete ve vlastní garáži nebo si jen odskočíte do obchodu. Také byste neměli parkovat na odlehlých neosvětlených místech a rizikových lokalitách.
Pokud ani to nepomůže, můžete ještě doufat ve správné pojištění. Anebo možná zvážit, zda právě vůz, který jste si vyhlédli, nepatří k tzv. rizikovým.