Češi jsou vůči vlastním dluhům laxní, Němci splácí nejprve v rodině

 

Přes tři miliony obyvatel České republiky, to znamená 44 procent ekonomicky aktivních obyvatel, měly podle informací Bankovního a Nebankovního registru klientských informací loňském roce nějakou pohledávku. Podobná čísla vykazuje i sousední Německo, kde také dluží takřka každý druhý. Tím ale veškerá podobnost končí – postoje Čechů a Němců vůči dluhům se výrazně liší.

Objem půjček mezi Čechy narůstá. Přibývá proto i těch, kteří mají problém své závazky splácet. Oproti Němcům jsou navíc češi v přístupu ke dluhům laxní.Jsou Češi při splácení dluhů nezodpovědní? Ve srovnání s Němci ano. 

Data, která pro Čechy nejsou příliš lichotivá, plynou z Dluhového průzkumu 2015, který zveřejnila inkasní společnost EOS KSI. Ukazuje se v něm, že náš přístup k finančním pohledávkám rozhodně není příliš zodpovědný, ale spíš dost vlažný, ne-li přímo laxní.   

Průměrná částka, kterou Češi splácejí, se pohybuje lehce nad 3 tisíci korun, německým dlužníkům nedělá problém splácet trojnásobnou sumu. Naši západní sousedé velmi dbají na to, aby včas splatili dluhy, které mají v rámci rodiny, pro Čechy je prioritou vrátit peníze nejprve bankám.

Splátka sem, splátka tam

Dvě pětiny lidí v Německu se dluhům vyhýbají jako čert kříži, ovšem postoj Čechů k zadlužení je výrazně laxnější. To se projevuje například nedodržováním termínů splatnosti. „Až pětina našich dlužníků alespoň jednou porušila splátkový kalendář. Jen naše agentura eviduje 13 procent případů, kdy jednotlivec splácí dvě a více pohledávek," popisuje jednatel inkasní společnosti EOS KSI Jan Vachel.   

Splácíte více pohledávek naráz? Zkonsolidujte je!

Češi také mají sklon pořizovat si na dluh věci, na které zkrátka nemají. Proto se u nás dlouhodobě těší oblibě spotřební půjčky, které podle České národní banky tvoří téměř pětinu dluhů českých domácností. „Nyní však dochází k mírnému poklesu spotřebitelských úvěrů, neboť je lidé, na rozdíl od hypoték, nepovažují za rozumnou investici do budoucna,“ dodává Vachel.   

Zadluženost občanů ale stále narůstá, jen během září letošního roku dluh českých domácností vzrostl o 70,4 miliardy korun. Spolu s půjčkami přibývá i případů, kdy lidé nejsou schopni své závazky dále splácet. Se závazkem po splatnosti se podle sdružení Solus, které provozuje registr dlužníků, potýká na 700 tisíc Čechů.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7