NÁVOD: Změna dodavatele plynu - jak postupovat?

 

Změnit dodavatele plynu není nic složitého a lze to provést i bez osobního obcházení poboček dodavatelů. Správnou změnou můžete navíc výrazně snížit roční náklady na plyn. Pročtěte si, jak změnit dodavatele plynu, ať můžete začít šetřit.

Změna dodavatele plynu 

Od začátku roku 2007 platí v České republice zákon, který říká, že změna dodavatele zemního plynu musí být bezplatně umožněna všem odběratelům plynu. Každý zákazník tak získal možnost podílet se svou volbou na tom, jakou částku za plyn každý rok zaplatí. Může se jednat o úsporu až několik tisíc ročně, jelikož dodavatelé plynu v ČR nabízejí dodávky plynu koncovým zákazníkům za ceny, jejichž výše se často výrazně liší. Kvalita dodávky nebo samotného plynu je samozřejmě vždy stejná, rozdíl je pouze v ceně a ve jméně dodavatele na faktuře. Změnu dodavatele je však dobré si také správně načasovat.

 

Změna dodavatele v kostce

  • porovnáte nabídky, vyberete dodavatele a objednáte změnu
  • formality s převodem necháte na nás
  • čerpáte levnější plyn a šetříte
  • změny v nabídkách za vás sledujeme my
 

Naše stránky vám přinášejí nejen možnost provést si srovnání dodavatelů plynu podle všech aktuálních nabídek na trhu, ale i možnost změnu dodavatele rovnou objednat. Celý proces změny sestává z 10 jednoduchých kroků, kterými vás postupně provedeme. Velkou část z nich za vás v případě vašeho zájmu i sami zdarma vyřídíme. Vše zařídíme po telefonu nebo poštou, takže se celá změna obejde bez nutnosti vaší osobní návštěvy ať už u nás nebo na pobočce dodavatelů. Po celou dobu vám také poskytneme odborné poradenství a budeme za vás i nadále provádět porovnání dodavatelů plynu.

 

Návod: Jak změnit dodavatele plynu

1. Výběr a objednání změny na Ušetřeno.cz

V přehledu na Ušetřeno.cz se podívejte, kteří dodavatelé zemního plynu na českém trhu působí. Pomocí kalkulačky si proveďte porovnání a zjistěte, který z nich je ten nejlevnější dodavatel plynu dostupný pro vaši lokalitu a podle Vašich parametrů. Vyberte si z přehledové tabulky nového a levnějšího dodavatele plynu a rovnou si objednejte změnu.

2. Na e-mail vám doručíme potřebné dokumenty

Po odeslání objednávky budou do vaší e-mailové schránky doručeny potřebné smlouvy a plné moci v elektronické podobě. Smlouvy si doma v klidu prostudujete a ujistíte se, že všemu rozumíte. Spolu se smlouvami vám zašleme i vzorovou vyplněnou smlouvu, abyste měli představu o požadovaných informacích.

Neplaťte za plyn víc, než musíte. Správnou volbou dodavatele můžete ušetřit tisíce korun ročně!

3. Bude vás kontaktovat naše zákaznická podpora

Nejpozději do 1 pracovního dne se na vás telefonicky obrátí pracovník z našeho zákaznického centra, který zkontroluje, že jste obdrželi v emailu vše potřebné. Zodpoví všechny vaše případné dotazy, a pokud budete mít zájem, projde s vámi celým procesem vyplňování smluv a všechny dokumenty za vás vyplní.

4. Vyplnění a podepsání smluv

Pokud nechcete vyplňovat smlouvy s operátorem, pak si všechny dokumenty vytisknete, vyplníte a podepíšete sami doma. Jako obyčejnou zásilku pak vše zašlete na adresu Ušetřeno.cz s.r.o., Jemnická 1138/1, 140 00 Praha 4 ke konečné kontrole. Neváhejte při vyplňování kdykoli kontaktovat naši infolinku, pokud budete chtít poradit od našich odborníků. V případě, že jste smlouvy již vyplnili s operátorem, pouze je poštou obdržíte ke kontrole, podepíšete je a v přiložené předplacené obálce nám je odešlete zpět.

5. Konečné ověření dokumentů a předání novému dodavateli

Podepsané smlouvy, které jsme od vás obdrželi, znovu zkontrolujeme. Bude-li vše v pořádku, obratem je předáme vašemu novému dodavateli plynu, o čemž vás budeme informovat e-mailovou zprávou. V případě, že v některém z dokumentů objevíme nesrovnalost, náš pracovník vás bude kontaktovat a spolu danou situaci operativně vyřešíte.

“Podle zákona z 1. ledna 2007 je změna dodavatele plynu svobodnou volbou každého legitimního odběratele plynu a každý zákazník tak má právo na bezplatný přechod od jednoho dodavatele k jinému.”

- Luboš Neseznal, energetik

6. Formality a zajištění převodu

Poté, co od nás nový dodavatel obdrží smlouvy a ostatní dokumenty, provádí další kroky ke změně přímo on. Vypoví za vás smlouvu u stávajícího dodavatele a zaeviduje vás u sebe jako nového odběratele. Podle novely z roku 2011 nově můžete vypovědět smlouvu s účinností k libovolnému dni, takže výpověď nabývá účinnosti okamžitě po doručení vašemu stávajícímu dodavateli. Celý proces změny by pak měl podle vyhlášky trvat maximálně 10 dní. Nicméně do doby vyřízení je potřeba zahrnout také výpovědní lhůtu, která je u většiny společností stanovena na 3 měsíce.

7. Možná se na vás obrátí stávající dodavatel

Stává se, že po obdržení výpovědi se stávající dodavatel na klienta obrátí s dotazem, proč podává výpověď a jaké jsou důvody jeho odchodu. Dodavatelé plynu to nedělají pokaždé, nicméně je dobré s touto možností počítat a mít na paměti, že volba dodavatele je vaše svobodné právo, a stávající dodavatel vaše rozhodnutí musí přijmout.

Další způsoby, jak ušetřit za plynPřejít na článek

8. Obdržíte poslední vyúčtování od původního dodavatele

Součástí změny dodavatele je vždy řádné ukončení závazků vůči stávajícímu dodavateli. Po výpovědi je proto potřeba provést odečet plynoměru a na jeho základě uhradit poslední vyúčtování od stávajícího dodavatele. Všechny další platby pak budete zasílat již novému dodavateli.

9. Nový rozpis záloh

Od nového dodavatele obdržíte nový rozpis záloh plateb za plyn a všechny potřebné informace. Až poté budou zahájeny faktické dodávky plynu od nového dodavatele.

10. Vaše změna dodavatele plynu je úspěšně dokončena

Po obdržení nových záloh a uhrazení předchozích závazků je změna dokončena a vy začínáte šetřit. Od této chvíle se v případě všech dotazů či problémů obracíte na nového dodavatele.

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 331