Finanční rezerva vám může snížit úrok na hypotéce

 

Chcete si vzít hypotéku? Kromě vlastních úspor v podobě 10 až 20 % z kupní ceny nemovitosti, budete muset mít našetřeno na pokrytí dalších výdajů spojených s pořízením nemovitosti. Každý si totiž z vaší hypotéky bude chtít trochu ukousnout. Realitní kancelář bude vyžadovat poplatek za rezervování či přeprodej nemovitosti, právníci a notáři za ověřování, kontrolování či úschovu, stát si řekne o daň z nabytí atd. Přesto se vyplatí mít finanční rezervu. Nejen kvůli nešťastným náhodám a nehodám. Finanční rezerva vám totiž může zařídit na hypotéku slevu.

finanční rezerva hypotéka 

Na spořícím účtu by vám měla pospávat finanční rezerva v podobě alespoň tří čistých měsíčních platů. Takzvaný „peněžní polštář“, do kterého opatrně spadnete, pokud přijdete o práci či vás zaskočí neočekávaný výdaj.

Offsetová hypotéka aneb hypotéka se zápočtem úspor

Banky naštěstí takové zodpovědné chování rádi odměňují. Vědí, že jste připravení okamžitě řešit situaci, která by mohla ohrozit vaši schopnost splácet. Nabízí proto často speciální účet pro ty, co u nich mají hypotéku. Jak takový účet funguje? Většinou se jedná o účet s nulovým úrokem. Peníze se na něm však vlastně svým způsobem úročí. Zbavují vás totiž úroku na hypotéce. Přitom je máte stále po ruce. Mezi banky, které nabízejí tuto službu, patří například Air Bank, Moneta Money Bank, Fio banka nebo Raiffeisenbank.

chytrá rezerva 

(Hypotéka s Chytrou rezervou od Air bank.)

U Raiffeisenbank a u Fio banky vám dokonce můžou u hypotéky úroky klesnout na nulu, pokud se výše úspor rovná úvěru. Dejte si ovšem pozor, banky si často přidávají navíc malé desetinky k úrokům u offsetových hypoték. Nechte si proto spočítat, zda se vám skutečně tento typ hypotéky vyplatí. U Fio banky budete muset mít navíc našetřeno alespoň 50 000 Kč, než se vám úspory začnou započítávat. O hypotéku se zápočtem úspor si ovšem můžete zažádat i při refinancování po ukončení fixace

Vyplatí se vám refinancovat hypotéku?Přejít na kalkulačku

Reprezentativní příklad od Raiffeisenbank: Zřídili jste si hypotéku se zápočtem úspor na 2 000 000 Kč se splatností 20 let a úrokem 2,49 % p. a. Standardní měsíční splátka úvěru činí 10 588 Kč. Na spořicí účet jste však uložili svou finanční rezervu ve výši 400 000 Kč. Díky zápočtu úspor v prvním měsíci splácení se tedy úrok nespočítá z dlužných 2 000 000 Kč, ale jen z 1 600 000 Kč. Splátka tak bude v prvních pěti letech až o 840 Kč nižší – za prvních 5 let tedy ušetříte na splátkách 50 400 Kč.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4