Jak vybrat vhodné cestovní pojištění

 

Cestovní pojištění potřebujeme pro každou cestu do zahraničí. Zvolíme ale stejné pro dvoudenní výlet do Vídně i pro měsíční výpravu do Patagonie? Nejspíš ne. Vyberte si to správné pro každou příležitost.

vhodné cestovní pojištění 


Při výběru cestovního pojištění se vždy orientujete několika základními parametry, podle kterých jsou Vám pak nabídnuty určité konkrétní produkty. To základní, co určuje typ Vašeho pojištění je především druh cesty, cílová destinace a doba, kterou plánujete strávit v zahraničí. Určitou roli hraje i Váš věk, jelikož řada pojišťoven má od určitého věku (např. 70 let a více) stanovenu jinou pojistnou sazbu. V rámci konkrétních nabídek pak volíte především různé výše krytých léčebných výloh či množství různých připojištění.

Kam a proč jedete

Cíl cesty určí sazbu, od které se bude odvíjet zbytek stanovení ceny pojištění. Každá pojišťovna má své vlastní taxy pro jednotlivé lokality. Obecně se dá ale říci, že pro běžné evropské destinace je taxa nejnižší a narůstá jednak se vzdáleností země a také s bezpečností nebo rizikovostí země.

Některé společnosti mají z hlediska tarifů pouze rozdělení na Evropu a zbytek světa, některé zase používají ceníky pro jednotlivé státy. Když vyrážíte na dovolenou do Rakouska, může být cena za jeden den základního pojištění i méně než 20 Kč, při cestě do Japonska už Váš vyjde třeba na více jak 30 Kč. Cenu dále ovlivní to, jestli jedete do země jako turisté nebo zda tam jedete pracovně. V takovém případě se základní pojistná taxa může i zdvojnásobit. Je nicméně důležité, abyste vždy uzavřeli pojištění, které pravdivě odpovídá provozovaným aktivitám, protože jinak Vám pojistná událost nemusí být uznána.

Cestujte v klidu a pohodě s cestovním pojištěním Porovnat ceny

Léčebné výlohy - jaké krytí zvolit

Pojištění léčebných výloh je hlavní složkou ceny pojistného. Jedná se o pojištění pro případ, kdy v zahraničí budete muset vyhledat lékařskou pomoc nebo být hospitalizováni. Většina pojišťoven nabízí několik úrovní krytí. Čím nižší krytí Vaše pojištění má, tím méně Vás bude pojištění na den stát, ale tím více hrozí, že nepokryje všechny vzniklé náklady. Je na Vašem osobním zvážení, jakou výši krytí zvolíte, nicméně byste vždy měli mít na paměti, že pár korun za pojištění navíc Vám ve výsledku může ušetřit i statisíce. Obzvlášť pokud se chystáte mimo Evropu, doporučuje se obvykle volit pojistku s vyšším krytím.

Pozor na sport a adrenalinové aktivity

Chystáte-li se v zahraničí věnovat sportu, buďte velice obezřetní, na jaké aktivity se Vaše cestovní pojištění vztahuje. Standardní cestovní pojistka obvykle zahrnuje například rekreační běh, vyjížďku na kole nebo pěší výlet po horské stezce. Náročná jízda a sjezdy terénem na kole by už kryté být nemusely a to samé platí o celé řadě aktivit jako jsou adrenalinové zážitkové činnosti typu bungee jumping, lyžování a snowboarding nebo rafting.

Samostatnou kapitolou je pak horolezectví a tzv. extrémní sporty. Většina pojišťoven proto nabízí nějakou formu připojištění sportovních aktivit, které znatelně navyšuje konečnou cenu pojištění. Při volbě tohoto připojištění je vždy dobré ujistit se, že se pojistka na Váš sport skutečně vztahuje.

Zavazadla, úraz, odpovědnost

K běžné cestovní pojistce si dále můžete vybrat připojištění odpovědnosti za škodu, úrazové připojištění nebo pojištění zavazadel. Tady bude záležet skutečně pouze na Vás a na tom, co v zahraničí plánujete dělat. Cestujete-li například s dětmi nebo pokud plánujete řídit, měli byste určitě zvážit zřízení pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu.

 

Pozor na časté výjimky z pojištění zavazadel:

  • Elektronika (fotoaparáty, kamery, počítače, tablety, mobily aj.)
  • Pojištěné věci odevzdané do úschovny (za ztrátu odpovídá úschovna)
  • Peníze, platební karty, cestovní i osobní doklady a průkazy
 

Ročně se pasažérům aerolinek ztratí nebo poškodí 25 milionů zavazadel na světě. Strachu, že se to stane i vám, vás pojištění zavazadel nezbaví, ale v případě ztráty kufrů vám pojišťovna proplatí cenu ztracených věcí nebo zničeného zavazadla. Nabídky pojišťoven se liší celkovou maximální výši pojištění i maximální částkou proplacenou pouze na jednu věc.

Kromě toho si můžete vybrat i pojištění storna zájezdu nebo pojištění pro zpoždění a zmeškání cesty. Nefunguje to tak, že když zaspíte a nestihnete odlet letadla, dostanete peníze od pojišťovny. Musí jít o zpoždění registrovaných dopravců a linkových spojů, které zaviní, že nedorazíte včas na odletový terminál. Pojištění pro zpoždění a zmeškání cesty se proto nevtahuje ani na situaci, kdy vás někdo veze na letiště vlastním autem, a vy uvíznete na dlouhé desítky minut v dopravní zácpě.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 169