Vysvětlíme vám to na praktickém příkladu: Pan Tomáš, nezkušený lyžař, zavinil srážku na sjezdovce se zdatným a rychle jedoucím rakouským snowboardistou, který při pádu utrpěl zranění ramene. Pan Tomáš si při srážce způsobil zlomeninu dolní končetiny. Náklady na ošetření, léčbu a způsobenou škodu dosáhly téměř milionu korun. Toto vše by musel pan Tomáš z velké části zaplatit z vlastní kapsy, kdyby nebyl pojištěn. V tomto případě zaplatil pouze pojistné za cestovní pojištění na 8 dní, které ho stálo pouhých 77 Kč.
Jak vybrat vhodné cestovní pojištění?
Cestovní pojištění se nehodí stejné pro dvoudenní výlet do Vídně a pro měsíční výpravu do Patagonie. Vyberte si to správné pro každou příležitost.
Srovnání poskytuje Top-Pojištění.cz
Na co se zaměřit při výběru cestovního pojištění?
Při výběru cestovního pojištění se vždy orientujete několika základními parametry:
- cílová destinace,
- druh cesty,
- doba, kterou plánujete strávit v zahraničí,
- plánované aktivity.
Destinace a druh cesty
Pojištění léčebných výloh je hlavní složkou ceny pojistného. Jedná se o pojištění pro případ, kdy v zahraničí budete muset vyhledat lékařskou pomoc nebo být hospitalizováni.
Při výběru cestovního pojištění dobře zvažte, jaká je cena zdravotní péče v cílové destinaci. Například USA nebo Německo patří mezi státy, kde lékařská pomoc vyjde podstatně dráž než v ČR. Při cestě do takové země je vhodné zvolit vyšší limity pro léčebné výlohy.
Cenu dále ovlivní to, jestli jedete do země jako turisté, nebo zda tam jedete pracovně. V případě pracovní cesty se cena pojištění může i zdvojnásobit. Je nicméně důležité, abyste vždy uzavřeli pojištění, které pravdivě odpovídá provozovaným aktivitám, protože jinak vám pojišťovna nemusí nic proplatit.
Plánované aktivity – sporty, focení i výlety s rodinou
Chystáte-li se v zahraničí věnovat sportu, buďte velice obezřetní, na jaké aktivity se vaše cestovní pojištění vztahuje.
Standardní cestovní pojistka obvykle zahrnuje například rekreační běh, vyjížďku na kole nebo pěší výlet po horské stezce. Náročná jízda a sjezdy terénem na kole by už kryté být nemusely. To samé platí o celé řadě aktivit jako jsou adrenalinové zážitkové činnosti typu bungee jumping, lyžování a snowboarding nebo rafting.
Samostatnou kapitolou je pak horolezectví a tzv. extrémní sporty. Většina pojišťoven proto nabízí nějakou formu připojištění sportovních aktivit. Při volbě tohoto připojištění je vždy dobré ujistit se, že se pojistka na váš sport skutečně vztahuje.
Zavazadla, úraz, odpovědnost
K běžné cestovní pojistce si dále můžete vybrat připojištění odpovědnosti za škodu, úrazové připojištění nebo pojištění zavazadel. Tady bude záležet skutečně pouze na vás a na tom, co v zahraničí plánujete dělat. Cestujete-li například s dětmi nebo pokud plánujete řídit, měli byste určitě zvážit zřízení pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu.
Ročně se pasažérům aerolinek ztratí nebo poškodí 25 milionů zavazadel na světě. Strachu, že se to stane i vám, vás pojištění zavazadel nezbaví, ale v případě ztráty kufrů vám pojišťovna proplatí cenu ztracených věcí nebo zničeného zavazadla. Nabídky pojišťoven se liší celkovou maximální výši pojištění i maximální částkou proplacenou pouze na jednu věc.
Plánujete fotit, natáčet výlety na kameru? Dejte si pozor na časté výjimky z pojištění zavazadel:
- Elektronika (fotoaparáty, kamery, počítače, tablety, mobily aj.)
- Pojištěné věci odevzdané do úschovny (za ztrátu odpovídá úschovna)
- Peníze, platební karty, cestovní i osobní doklady a průkazy
Kromě toho si můžete vybrat i pojištění storna zájezdu nebo pojištění pro zpoždění a zmeškání cesty. Nefunguje to tak, že když zaspíte a nestihnete odlet letadla, dostanete peníze od pojišťovny. Musí jít o zpoždění registrovaných dopravců a linkových spojů, které zaviní, že nedorazíte včas na odletový terminál. Pojištění pro zpoždění a zmeškání cesty se proto nevtahuje ani na situaci, kdy vás někdo veze na letiště vlastním autem, a vy uvíznete na dlouhé desítky minut v dopravní zácpě.
Ptáte se nás
Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.
Proč si sjednat cestovní pojištění do zahraničí?
Platí mi cestovní pojištění jen v dané zemi? Co když jich plánuji navštívit víc?
Žádné starosti. Cestovní pojištění do jedné země platí obvykle na území celého kontinentu. Například pojištění do Chorvatska platí po celé Evropě.
Nejobvyklejší územní platnost cestovního pojištění:
- Evropa a vybrané země Středomoří (např. Egypt, Turecko, Tunisko),
- svět bez USA,
- svět s USA,
- Česká republika.
Mám zájem o připojištění. Jaké si mohu sjednat?
Připojistit lze vyšší limit krytí pro léčebné výlohy a repatriaci, nadstandardní asistenční a právní služby pro případ, že by výše pojistné částky základní nabídky nebyla dostačující. Mezi další důležitá připojištění patří:
- úrazové pojištění – pro případ trvalých následků nebo smrti následkem úrazu,
- pojištění odpovědnosti – za škodu způsobenou na zdraví a majetku třetí osobě,
- pojištění zavazadel – pro případ ztráty a poškození,
- pojištění storna – pro případ zrušení nebo neuskutečnění cesty.
Na dovolené plánuji sportovat. Musím se kvůli tomu speciálně pojistit?
Rozhodně to doporučujeme. Obzvláště připojištění zimních a rizikových sportů je velmi důležité. Při jeho sjednávání věnujte náležitou pozornost výlukám jednotlivých pojišťoven, aby vámi zvolený sport byl vybranou pojišťovnou pojistitelný. Podrobně rozepsané rizikové sporty naleznete například v kalkulačce cestovního pojištění po kliknutí na informační ikonu „Detail“ u jednotlivých pojišťoven.
Jak probíhá platba za cestovní pojištění do zahraničí?
Vybrat si můžete ze široké škály platebních možností. Platební informace obdržíte na e-mail společně s pojistnou smlouvou. Pojištění je platné od okamžiku provedení platby pojistného. U většiny pojišťoven je rozhodující čas zadání platebního příkazu.
Cestovní pojištění a covid-19: Jak kryjí pojišťovny koronavirus?
Každá pojišťovna má ke koronaviru a hrazení léčby nebo storna zájezdu jiný přístup. Některé pojišťovny jsme proto vyzpovídali a zeptali se na vaše nejčastější otázky. Přečtěte si, jak se ke koronaviru staví pojišťovny
Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.