Na co si dát pozor při výběru životního pojištění?

 

Trh zaplavují různé typy životního pojištění i volitelných připojištění. Jak si ale vybrat kvalitní produkt a zároveň se nenechat napálit výjimkami z pojistného plnění, kdy vám pojišťovna nakonec kvůli nějaké „prkotině“ pošle jenom pár drobných? Poradíme vám, na co se zaměřit při výběru.

V České republice má uzavřeno životní pojištění pro případ smrti víc než 2,5 milionu lidí. 

I když zrovna teď neuvažujete o životním pojištění, zpozorněte, pokud si v budoucnu plánuje vzít hypotéku. Některé banky totiž podmiňují sjednání hypotéky uzavřením životního pojištění. Dochází k tomu především u rizikových klientů nebo u hypotečních úvěrů nad 85 % hodnoty nemovitosti.

Pojištění jen na případ smrti úrazem nedoporučujeme

Klasické životní pojištění bez spořící složky se uzavírá pro zajištění dostatku peněz pro pozůstalé v případě smrti pojištěného. Pojištění by kromě financí na pokrytí výpadku přijmu zemřelého mělo umožnit i splacení dluhů zesnulého (např. hypotéky). Od toho se pak odvíjí i výše pojištění.

Nejlevnější variantou je životní pojištění smrti zaviněné úrazem, ale pořídit si takto úzce vymezené pojištění znamená spíš sázku do loterie. Úrazy totiž zaviní pouze 6 % úmrtí. Drtivou většinu úmrtí (94 %) mají na svědomí nemoci. Proto volte raději pojištění na smrt z jakékoli příčiny.

Sebevraždy výplatu pojistky řádně komplikují

 

Připojištění pro případ invalidity a zavážného onemocnění nelze sjednat samostatně, pouze jako doplněk k životnímu pojištění.

 

U životního pojištění pro případ smrti z jakékoli příčiny existují samozřejmě také standardní výjimky, kde od pojišťovny neuvidíte ani korunu. Patří sem úmrtí po nemoci známé již v době sjednávání pojištění, úmrtí při provozování rizikových sportů nebo události spojené s valečnými či teroristickými útoky.

Na podstatné snížení vyplaceného obnosu se připravte u úmrtí pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek. Ze zákona pojišťovny nevyplácejí nic také, pokud pojištěný spáchá sebevraždu do dvou let od uzavření pojistky. Po této době se postup pojišťoven liší. Některé nepošlou peníze nikdy, jiné po uplynutí dvou let v případě sebevraždy krátí pojistné plnění.

Zkontrolujte definici invalidity ve smluvních podmínkách

K životnímu pojištění si můžete přikoupit i samostatně neprodejné připojištění pro případ invalidity. Tento relativně levný finanční produkt předtavuje lepší volbu než pojištění trvalých následků úrazu. Připojištění invalidity totiž zahrnuje invaliditu zapříčiněnou jak nemocí, tak úrazem. Statistiky navíc hovoří zcela jasně ve prospěch připojištění. Drtivou většinu případů 3. stupně invalidity (92 %) zaviní nemoci a pouze 8 % způsobí úrazy.

Také si nezapomeňte ověřit, že definice invalidity v pojistných podmínkách se shoduje s pojetím, které používá Česká správa sociálního zabezpečení. Když si pojišťovna stanovuje vlastní podmínky pro uznání invalidity, většinou přizná invaliditu pojištěnce v menším počtu případů, než pokud se řidí státem používanou definicí.

Hledáte vhodné životní pojištění?Srovnat produkty

Při pojištění nemocí se řiďte i dědičnými chorobami v rodině

Češi průměrně promarodí 7 let svého života. Pro případ závažného onemocnění se můžete připojistit. Důležitým kritériím pro výběr připojištění vážných nemocí je počet a druh diagnóz zahrnutých v pojistce. Ve smlouvě by nemělo chybět pojištění při mozkové ani srdeční mrtvici (odborně cévní mozková příhoda a infarkt myokardu) nebo zhoubných nádorech, selháních a transpaltacích ledvin, roztroušené skleróze a operacích srdce.

Vyhýbejte se také pojistkám, kde plnění dostanete pouze i v případě vážných trvalých následků nemoci. Přidělení peněz totiž trvá mnohem déle, než pokud stačí k uznání pojistného plnění diagnóza potvrzená lékařem. Navíc někdy se může pojišťovna schovávat za neurčité vymezení vážných trvalých následků a odmítne pojistku vyplatit úplně.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/zivotni_pojisteni.png