Krok ČNB povede k nižšímu zhodnocení životního pojištění

 

Centrální banka snižuje od letošního července technickou úrokovou míru ze současných 1,9 % na 1,3 %. Zbystřit by měli zejména ti, kteří teď váhají s uzavřením kapitálového životního pojištění. Tato změna sníží garantovaný výnos z pojistky až pro nově sjednané smlouvy, takže zbývá posledních pár měsíců, kdy lze pojistku sjednat za výhodnějších podmínek.

kapitálové životní pojištěníKapitálové životní pojištění nabízí v současnosti jen některé pojišťovny na českém trhu. 

Kapitálové životní pojištění spojuje pojistku pro případ smrti či dožití s investiční složkou. Na rozdíl od investičního životního pojištění, kdy výnos určují zisky z vybraných podílových fondů, u kapitálového pojištění se vložené prostředky zhodnocují garantovaným úrokem.

Ten nesmí přesáhnout tzv. technickou úrokovou míru (TÚM), kterou stanovuje vyhláškou Česká národní banka (ČNB). Ke garantovanému úroku se přičítají ještě výnosy z rezerv, takže konečné zhodnocení může být i vyšší.

Naposledy klesla technická úroková míra v roce 2013

Aktuálně se technická úroková míra drží na hodnotě 1,9 %, ale v polovině července kvůli nedávnému rozhodnutí ČNB klesne na 1,3 %. Nové podmínky se budou týkat pouze nově uzavřených smluv. Jenže pojišťovny se snížením garantovaného úroku nemusí čekat až do léta a úrok mohou upravit i dřív.

Když se TMÚ zaváděla v roce 2000, vylétla na 4 %, kde se udržela do roku 2003. Mezi lety 2004 až 2012 se pohybovala na v rozmezí 2,4 % až 2,5 %. V roce 2013 spadla na současnou hodnotu.

Nenechte se zaskočit životními karambolySrovnat životní pojištění

Kapitálové životní pojištění se v současnosti mezi lidmi netěší takové popularitě jako dříve. Některé pojišťovny již tento produkt kvůli malému zájmu vůbec nenabízí (např. Allianz). Zákazníci se nyní častěji zajímají spíše o investiční nebo rizikové životní pojištění.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/zivotni_pojisteni.png