Kolik bude stát plyn v roce 2015? Většina z nás si připlatí

 

Nový rok nezačíná pro naše peněženky příjemně. Regulované ceny zemního plynu stoupají. Většina domácností zaplatí za účty více, existují však výjimky. Koho se zdražování dotkne nejvíc? Kdo naopak ušetří?

kalkulačka plynuKalkulačko pověz mi, který dodavatele je nejlevnější.  Konečná cena energií se skládá ze dvou částí. Většinu určují jednotliví dodavatelé. Záleží pouze na jejich obchodní politice. Ta se navzdory nestabilní situaci na Ukrajině zásadně nemění. Naopak tzv. regulovaná složka vzroste. Na celkové ceně se v průměru podílí 23,41 %. Jedná se o poplatky za přepravu plynu, distribuci a služby operátora trhu. Kolik za udržování distribuční soustavy zaplatíme, určuje Energetický regulační úřad.

„Na mírném růstu cen v regulované části mají vliv dva faktory, které ERÚ nemohl ovlivnit. Jedním z nich byla velmi teplá zima 2013/2014 a druhým je prudký nárůst ceny za tzv. službu flexibility,“ vypočítává předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Za zvýšení poplatků mohou podle ERÚ tyto okolnosti:

  • nárůst ceny za přepravu plynu do domácího bodu
  • pokles plánovaného distribuovaného množství plynu
  • navýšení hodnoty regulační báze aktiv
  • kladné hodnoty korekčních faktorů

Jak se změny regulovaných poplatků promítnou do vyúčtování

Nejvíce se rozhodnutí ERÚ dotkne domácností s nejmenší spotřebou. V průměru se jim náklady zvednou o necelých pět procent. Kdežto zákazníkům, kteří plynem topí a ohřívají vodu, se zvednou účty zhruba o procento. Situaci ještě komplikuje fakt, že území České republiky se dělí do tří distribučních oblastí a v každé se změny promítnou jinak.

Zákazníci RWE a Pražské plynárenské se musí připravit na růst regulovaných plateb o 7 až 8 %. Kdežto v jižních Čechách, kde se o distribuci stará E.ON ceny naopak poklesnou. Podle ERÚ to bude o 1,88 %.

PŘÍKLAD: Kolik si průměrně připlatíme

Roční spotřeba Odhad ročních nákladů Rozdíl v nákladech
2015 – 2014
2014 2015
840 kWh 2 643 Kč 2 768 Kč 125 Kč 4,74 %
18 900 kWh 30 182 Kč 30 595 Kč 412 Kč 1,37 %
31 500 kWh 47 931 Kč 48 499 Kč 568 Kč 1,18 %

Zdroj: ERÚ

Někteří dodavatelé mírně zlevnili

Situace kolem vyúčtování ještě zamotávají dodavatelé. Jak již bylo řečeno, na konečnou cenu mají vliv i obchodníci s energiemi. Ceníky jsou už na světě a máme pro vás dobrou zprávu. Je z nich patrné, že dodavatelé razantní zdražování nechystají. Ceny za kilowatthodinu zůstanou víceméně na stejné hladině. Někteří dodavatelé dokonce mírně zlevní.

Topte levněji! Najděte levného dodavatele Srovnat ceny plynu

Ceny dodavatelů se liší

Cenové nůžky mezi jednotlivými dodavateli zůstanou rozevřené i v roce 2015. Nadále se vyplatí sledovat nabídku všech energetických společností a pravidelně porovnávat ceny plynu. Například domácnosti, které touto komoditou topí a ohřívají vodu, mohou přechodem k levnější společnosti ušetřit v průměru 5 000 korun ročně. Kdo na plynu pouze vaří, může své náklady snížit o několik set korun.

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1