Spor operátorů rozsoudila mapa pokrytí rychlým internetem od ČTÚ

 

Mobilní operátoři nesoutěží o to, kdo je nejkrásnější nebo nejchytřejší. Předhánějí se v tom, kdo pokrývá vysokorychlostním internetem nejvíce lidí v republice. Operátoři předkládali vlastní data o pokrytí, ale zrcadlo jim nastavil až ČTÚ se svou vlastní mapou pokrytí LTE. Rychlým internetem pokrývá nejvíce české populace operátor Vodafone.

Mapa pokrytí LTEMobilní operátoři si dali za cíl rozšířit síť LTE i do zapadlých oblastí republiky. 

Každý z velké trojky českých mobilních operátorů vytvářel své vlastní mapy pokrytí LTE (vysokorychlostní internet) na základě rozdílných metodik. Vybrali samozřejmě ta data, která ukazovala kvalitu jejich služeb v lepším světle. ČTÚ (Český telekomunikační úřad) ale nyní zveřejnil svou vlastní mapu pokrytí LTE, která používá jednotný systém měření, takže pokrytí sítí LTE je poprvé možné srovnat mezi jednotlivými operátory. Kdo zvítězil?

Ušetřete až 40 % na mobilním tarifu. Víme, jak!

 

Vodafone pokrývá rychlým internetem 92 % české populace

Pokrytí obyvatel rychlým internetem (v %)
operátor Telefónica O2 operátor T-Mobile operátor Vodafone
83,6 % 81,5 % 91,7 %

Zdroj: ČTÚ

Mapa pokrytí zobrazená na stránkách ČTÚ vychází výhradně z výpočtů na základě podkladových dat od operátorů. Využívá nejpřesnější model šíření signálu typu bod-plocha, který je v rámci Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), odborné mezinárodní organizace pod OSN, k dispozici.

Model zohledňuje podrobnou analýzu terénu mezi vysílačem a přijímačem a zahrnuje všechny v úvahu přicházející modely šíření rádiového signálu. Model je vhodný i pro výpočty v malé vzdálenosti od vysílače, což je podstatné pro analýzu pokrytí signálem u buňkových sítí.

Pokrytí území rychlým internetem (v %)
operátor Telefónica O2 operátor T-Mobile operátor Vodafone
49,4 % 43,9 % 75,8 %

Zdroj: ČTÚ

Dle aktuální mapy ČTÚ zobrazující pokrytí rychlým mobilním internetem má Vodafone zdaleka nejlepší pokrytí ze všech tří tuzemských operátorů. Zároveň se může pochlubit nejvyšší průměrnou rychlostí mobilního připojení a nejrychlejším LTE a 3G. Tuto statistiku zveřejnila společnost DSL.

"Rozhodli jsme se jít trochu jinou cestou a kromě pokrývání velkých měst rychlý mobilní internet zpřístupnit i populaci mimo města včetně odlehlých oblastí. Nabídli jsme tak mobilní data co největšímu počtu obyvatel, kteří doposud tuto možnost neměli.”

- Jiří Švarc, ředitel vývoje sítě společnosti Vodafone

Mapa pokrytí LTE od ČTÚ je aktualizována jednou měsíčně. Kromě celorepublikových dat tady najdete i čísla pokrytí pro jednotlivé kraje.

Proč platit za volání víc, než je nutné. Srovnat tarify

Mapa pokrytí LTE: Podívejte se, kdo pokrývá nejlépe vaše město

Mapa pokrytí Vodafone

Mapa pokrytí LTE VodafoneZdroj: ČTÚ 

Jakou nabídku má operátor s největším pokrytím LTE? tarify Vodafone

Mapa pokrytí T-Mobile

Mapa pokrytí LTE T-MobileZdroj: ČTÚ 

Mapa pokrytí O2

Mapa pokrytí LTE O2Zdroj: ČTÚ 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 20
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/interni-bannery-mobilni-internet-2.png